Vláda musí do června rozhodnout o limitech, řekl v Ústí ministr Jan Mládek

Protestující muži na krajském zastupitelstvu. Foto: archiv SeveročeskýDeník.cz
Protestující muži na krajském zastupitelstvu. Foto: archiv SeveročeskýDeník.cz

Ústí n/L., Mostecko - Rozhodnutí o prolomení těžebních limitů na Dole Bílina či ČSA musí padnout do konce školního roku, prohlásil na krajském zastupitelstvu v Ústí nad Labem ministr průmyslu a obchodu (MPO) Jan Mládek (ČSSD).

Reklama

Jan Mládek opět přijel na sever Čech, aby krajské zastupitele seznámil s koncepcí k prolomení limitů na Mostecku, resp. na Litvínovsku a Bílinsku. Ministr zopakoval, že na stole jsou čtyři varianty, jak dál postupovat. "Musí být rozhodnuto do června 2015. Těžba na dolu ČSA za současného stavu skončí v roce 2022," prohlásil.

Podle Jana Mládka je nutné řešit aktuální situaci v Ústeckém kraji. "Když byly na začátku 90. let tehdejší vládou stanoveny limity, bylo to v době, kdy neexistovala EIA, tedy posuzování na vliv životního prostředí. Navíc v té době to bylo rozhodnutí kvůli velmi špatnému ovzduší. Bylo to ekologické rozhodnutí," připomněl začátky stanovení limitů, neboli dělící čáry, za kterou se nebude povrchovou těžbou těžit hnědé uhlí.

"Nyní je kraj v jiné situaci. Je tu velký sociální problém," odkázal se ministr na vysokou nezaměstnanost v Ústeckém kraji. Zastánci těžby, například hornické odbory Severní energetické či ústecký hejtman Oldřich Bubeníček (KSČM), vidí v polomení limitů příslib práce pro horníky až do konce roku 2050.

Podle krajského zastupitele a starosty Horního Jiřetína Vladimíra Buřta (PRO!Kraj) současný boj obyvatel města je o rozdílných koncepcích. "Stavíte nás proti sobě. Ale tady jde o koncepci. Ti, kteří chtějí těžit, vidí budoucnost v kraji v ničení přirozené krajiny, přesidlování obyvatel, odmítání ekologizace tepláren. Naopak my chceme do kraje přinést novou vizi, kraj přesměrovat od těžkého průmyslu."

Na zastupitelstvu vystoupili i zastánci těžby z řad horníků. Při jejich proslovu dvojice mužů držela transparent se sloganem: "Pohřběte limity, ne nás."

ČTĚTE:  Proč jezdíte za horníky? vytkla litvínovská starostka Zemanovi

Reklama

Hodnocení

5 hvězdiček / Hodnoceno: 1x


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře