VIDEO: Prolomí vláda v Ústí nad Labem těžební limity? Nedělejte to, vyzvali lékaři i vědci

Protest proti bourání Horního Jiřetína. Foto: archiv SeveročeskýDeník.cz
Protest proti bourání Horního Jiřetína. Foto: archiv SeveročeskýDeník.cz

Ústecký kraj - Vláda na pondělním (19.10.2015) výjezdním zasedání v Ústí nad Labem plánuje projednat těžební limity. Pravděpodobně prolomí limity na dole Bílina a lom ČSA nebude řešit. Avšak i proti rozšíření těžby hnědého uhlí na Teplicku protestují lékaři a vědci otevřeným dopisem.

Reklama

Dopis upozorňuje na to, že podle návrhu ministra průmyslu Jana Mládka (ČSSD) se má po prolomení limitů těžba na Bílině přiblížit na pouhých 170 metrů k obci Braňany a 330 metrů k obci Mariánské Radčice.

Limity těžby z roku 1991 kvůli ochraně proti hluku a prašnosti dodržují ale vzdálenost 500 metrů od obytné zástavby.

"Její zkrácení by mělo silně negativní dopady na zdraví a kvalitu života obyvatel a navíc by se stalo riskantním precedentem," tvrdí signatáři. Vláda by prý otevřela cestu k porušení platné legislativy.

Pod dopisem je podepsáno devět organizací a iniciativ. Třeba občanské sdružení Kořeny Litvínov, Komise pro životní prostředí Akademie věd ČR, občanská iniciativa Limity jsme my, hnutí Greenpeace nebo lékaři Petr Končel a Adam Javorek za signatáře výzvy severočeských lékařů.

Signatáři se odvolávají i na studii Univerzity Karlovy pro ministerstvo průmyslu a obchodu, podle níž by prolomení limitů pouze na Bílině způsobilo v ČR zdravotní a externí náklady vyčíslené na deset miliard korun a dalších 130 miliard korun v ostatních zemích EU.

Podle studie dosahují externí náklady na tunu vytěženého uhlí až 890 korun. Tyto náklady nyní nesou především veřejné rozpočty, zdravotní pojišťovny a občané, těžařské firmy prý zanedbatelně.

Spálení hnědého uhlí, které leží pod zemí za limity těžby, by podle vědců způsobilo emise asi 1,35 miliardy tun oxidu uhličitého. To je více než desetinásobek všech ročních emisí skleníkových plynů ČR, která je již nyní značně produkuje, uvádí se v dopise.

Na červnové debatě-konferenci Vize pro Mostecko a Litvínovsko: Limity ano, či ne? (patří pod projekt Vize pro Česko), kterou pořádala mediální skupina MediaShow Group (mj. vydavatel SeveročeskýDeník.cz) vystoupil i Adrian Javorek, předseda výboru pro životní prostředí a limity těžby (výbor města Litvínov):

Premiér Bohuslav Sobotka je pro prolomení limitů. V září 2015 médiím řekl, že nikdo nezpochybňuje to, že uhlí z Bíliny bude potřeba. Je rovněž přesvědčen o tom, že důl bude do roku 2024 schopen pojmout zhruba 1000 nových zaměstnanců.

Ministerstvo průmyslu a obchodu chce prolomit limity na dole Bílina především pro potřeby teplárenství.

Reklama

Hodnocení

5 hvězdiček / Hodnoceno: 1x


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře