VIDEO: Němci představili plán rychlodráhy Drážďany - Praha: 26 km tunel pod Krušnými horami

Krušnohosrký tunel. Reprofoto: SMWA
Krušnohosrký tunel. Reprofoto: SMWA

Severní Čechy - Saské ministerstvo dopravy představilo plány a vizualizaci nového 26 km tunelu pod Krušnými horami. Železničním tunelem by měla proudit vlaková doprava z Drážďan přes Ústí nad Labem, Litoměřice až do Prahy.

Reklama

Jde vůbec o první vizualizace a návrhy, jak by rychlotrať překročila německo-české hranice.

Vznikla studie, která podle autorů se zabývala ekonomickými, historickými, ale také geologickými podmínkami. Clem je vysokorychlostní železnici "narovnat", aby se nemusel používat železniční koridor v údolí Labe od Lovosic po Pirnu a Heidenau.

Navržena byla trasa od Drážďan přes Heidenau, Grosssedlitz a Krušnohorský tunel. Navržen je bázový tunel, který má mít délku 26 kilometrů a má vyústit na českém území mezi Chlumcem a Přestanovem. Trať by dále přes Chabařovice mířila  do Ústí nad Labem.

V prostoru současného nádraží Ústí nad Labem - západ by vznikl velký moderní terminál. Přes Labe by byl postaven nový železniční most, trať by dále mířila přes čtvrť Střekov dalším tunelem přes České středohoří do Litoměřic.

Na českém území to ale není jediná varianta. Zatímco v úseku Praha - Litoměřice je trasování rychlotrati vedeno podél dálnice D8, na Ústecku není zřejmé, kudy přesně by vysokorychlostní železnice měla vést.

Podívejte se na video:

Reklama

Hodnocení

2 hvězdiček / Hodnoceno: 2x


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře