VIDEO: Nečekaná solidarita? Lidé z Chomutova a Litoměřic pomáhají uprchlíkům

Sbírka pro uprchlíky v Litoměřicích. Foto: archiv MojeLitoměřicko.czSbírka pro uprchlíky v Litoměřicích. Foto: archiv MojeLitoměřicko.cz

Chomutov, Litoměřice - Lidé z Chomutova a Litoměřic pomáhají uprchlíkům. Zatímco v Chomutově sbírka probíhá až do 29. září 2015 a zapojeny do ní jsou i obce v okolí Chomutova - Březno a obce z horského regionu St. Sebastian, v Litoměřicích proběhly sbírky dvě. Jednu pořádal Nadační fond Pro radostný život – MUDr. Hassan Mezian a druhou, která ještě probíhá, Diecézní charita Litoměřice.

Reklama

Ve vestibulu chomutovského magistrátu je umístěn kontejner, do kterého lidé dávají věci. Nosí převážně hygienické potřeby a zimní oblečení. Nejedná se o nějakou masovou sbírku, lidé chodí průběžně s tím, co koupili nebo posbírali doma. Všem, a to i budoucím, přispěvovatelům děkujeme,“ řekl pro SeveročeskýDeník.cz mluvčí města Jan Rödling.

Do sbírky jsou zapojeny také obce v okolí Chomutova. Tedy Březno a obce z horského regionu St. Sebastian.

Další sbírku pro uprchlíky pořádá Diecézní charita Litoměřice. „Naše dosavadní dojmy ze sbírky jsou dost smíšené. První reakce, se kterými jsme se setkali, byly prostřednictvím facebooku a až na výjimky zde byly reakce velmi nesouhlasné až vulgární,“ popsala situaci Edith Kroupová z Charity.

I přesto se však vybralo několik pytlů potřebných věcí a další se vybírají. „Bereme však tyto negativní projevy lidí s rezervou. Jsme toho názoru, že lidé, kteří mají potřebu takto se vyjadřovat, jsou často více aktivní, než ti, kteří jsou opačného názoru,“ uvedla Edith Kroupová .

„Z reakcí dárců jsme však potěšeni. Jeden pán uvedl, že pomoc druhým vnímá jako svou povinnost a chce tímto způsobem dávat příklad i svým dětem. A jiný, mladý pán s dítětem v náručí, se dokonce omlouval, že dává tak málo. Více si ale s několika dětmi dovolit nemohou,“ dodala Edith Kroupová.

Sbírka Diecézní charity Litoměřice trvá do odvolání. Lidé mohou přispět veškerým zimním oblečením pro děti i dospělé, hygienickými potřebami (toaletním papírem, vložkami, plenami, kartáčky na zuby, krémy…).

Materiální pomoc mohou nosit na adresu Diecézní charity Litoměřice, Kosmonautů 2022, každý všední den v době od 8.30 do 16 hodin. Charita následně vše předá zařízení v Bělé pod Bezdězem a Diecézní charitě Brno.

Vladimíra Králová hovoří o sbírce pro uprchlíky v Litoměřicích. Podívejte se na video.

V Litoměřicích proběhla ještě sbírka pod záštitou Nadačního fondu Pro radostný život – MUDr. Hassan Mezian. Sbírka původně byla třídenní. Následně byla kvůli zájmu dárců, kterým se ani jeden z těchto dnů nehodil, ale chtěli také pomoct, prodloužena ještě do úterý (22.9.2015).

Ve středu jsme vše dotřídili a napytlovali a ve čtvrtek ráno byla sbírka přepravena do Brna, kde se hned odpoledne stala součástí humanitárního konvoje, který míří do Chorvatska,“ uvedla pro SeveročeskýDeník.cz Sandra Mezianová z nadačního fondu.

Během pětidenní sbírky bylo vybráno třicet pytlů s oděvy, hračkami, dekami  a kojeneckými věcmi a sedm velkých krabic s hygienickými potřebami, dětskými plenami a potravinami.

„Nedokážu slovy vyjádřit, jak moc mě tento projev lidského soucitu a pomoci dojal. Uprchlíkům přejeme, aby cestu zvládli bezpečně a ve zdraví a věříme, že jim k tomu lidé z Litoměřic díky věcem ze sbírky pomohli,“ konstatovala Sandra Mezianová.

ČTĚTE:  Děkujeme i těm, co nás tu v Česku nechtějí, za svůj život, vzkazují uprchlíci Hael s Mazenem

Reklama
Přidejte se k nám na Facebooku!

Hodnocení

5 hvězdiček / Hodnoceno: 4x


Přidat/zobrazit komentáře

» Další zprávy z regionu Chomutovsko

Šok v Chomutově. V aquasvětě byly ženy v hidžábu a hábitu Šok v Chomutově. V aquasvětě byly ženy v hidžábu a hábitu
Z osmdesáti procent máme jiný tým, říká trenér Koláček o Kadani Z osmdesáti procent máme jiný tým, říká trenér Koláček o Kadani
Na trase Ústí - Klášterec pojedou vlaky až 160 km/h! Na trase Ústí - Klášterec pojedou vlaky až 160 km/h!

Odpad z Německa v českém pohraničí. Které prase to bylo? ptá se deník Odpad z Německa v českém pohraničí. Které prase to bylo? ptá se deník
Šlágr léta v Chomutově. Na severu Čech se ukázali fotbaloví mistři Česka a Slovenska Šlágr léta v Chomutově. Na severu Čech se ukázali fotbaloví mistři Česka a Slovenska
Po Kokořínsku jsou vlci i v Krušných horách, radují se ekologové Po Kokořínsku jsou vlci i v Krušných horách, radují se ekologové

OBRAZEM: Česká hokejová reprezentace dvakrát zdolala Nory OBRAZEM: Česká hokejová reprezentace dvakrát zdolala Nory
Chomutov vyrovnal semifinále s Libercem. Postará se o další senzaci? Chomutov vyrovnal semifinále s Libercem. Postará se o další senzaci?
Na kluky jsem hrdý, smekl trenér Vladimír Růžička před Piráty Na kluky jsem hrdý, smekl trenér Vladimír Růžička před Piráty

Senzace! Chomutov je krok od semifinále Senzace! Chomutov je krok od semifinále
Piráti, co se děje? Chomutov si komplikuje boj v play-off Piráti, co se děje? Chomutov si komplikuje boj v play-off
Ledovka, sníh, dopravní komplikace. Na severu Čech je ochromena doprava Ledovka, sníh, dopravní komplikace. Na severu Čech je ochromena doprava


Komentáře