Varnsdorfem hýbe překladiště odpadů. Kritika míří na vedení města

Ve Varnsdorfu probíhá kauza s plánem vybudovat překladiště komunálního odpadu. Foto: archiv Marius PadersenVe Varnsdorfu probíhá kauza s plánem vybudovat překladiště komunálního odpadu. Foto: archiv Marius Padersen

Varnsdorf - Velké překladiště komunálního odpadu mezi rodinnými domy. To je plán firmy Marius Pedersen Ekoservis provozovat v areálu SkartEX, který má na varnsdorfské radnici zelenou. Alespoň podle kritiků z řad obyvatel města. Ti sepisují petici a posílají stížnosti na krajský úřad.

Reklama

Varnsdorfské zastupitelstvo se bude zabývat chystaným kontroverzním projektem, který rozčeřil vody veřejného mínění ve městě. Kritika míří především na vedení radnice.

"Žádáme jako občané města zastupitelstvo, aby připravilo usnesení, že činnost je nezákonná. Je to vlastně spor občanů s městem," konstatoval pro SeveročeskýDeník.cz Pavel Vodička, který je jedním z těch, kteří podepsali petici.

Ta bojuje proti vybudování překladiště komunálního odpadu v bývalém areálu MKP. Ten se nachází uvnitř obytné zóny. Odpad se má do těsné blízkosti pozemků, na kterých jsou rodinné domy, svážet z asi 12 obcí Šluknovského výběžku.

Nespokojení občané jsou naštvaní na varnsdorfskou radnici především kvůli tomu, že peticí se zhruba 140 podpisy se podle nich nikdo nezabýval. "Nikdo nám nedal vědět," uvedl Pavel Vodička.

"Dnes je to právní spor občanů o to, zda máme právo na zastupitelstvu přednést text k jednání a usnesení zastupitelstva. Oni nám stále tvrdí, že to mohou jen zastupitelé a nikoliv nezvolení zástupci samosprávy," vysvětlil Pavel Vodička. "Jenže my se opíráme o to, že občané mohou překládat usnesení, a to podle Listiny práv a svobod, která je nadřazena nad zákonem o obcích. To právo nám chtějí vzít."

"My chceme, aby zastupitelé náš návrh sepsali, projednali a hlasovali o něm," nastínil plány Pavel Vodička.

O co jde?

V petici se píše: "Žádáme městské zastupitelstvo ve Varnsdorfu, aby záležitost projednalo a přijalo rozhodnutí (usnesení) o zákazu realizace výše uvedeného záměru firmy EKO servis, a.s., Varnsdorf, jež by bylo závazné i pro všechny další subjekty, které by takový úmysl v dané lokalitě projevily a ve správním řízení ohlásily. Město Varnsdorf je významným akcionářem ve firmě EKO servis, a.s., Varnsdorf a má proto k dispozici silný legislativní mandát k prosazení rozhodnutí, které je touto peticí vyžadováno."

Nespokojení občané reagují na to, že provozovat překladiště komunálního odpadu plánuje dceřiná firma společnosti Marius Pedersen Ekoservis. Město Vandsdorf je z 45 procent akcionářem Ekoservisu.

Vedení města i zástupce firmy slibuje, že jak překladiště bude fungovat, to bude představeno na zastupitelstvu 20. února 2014. Vyjádřit se mají i zastupitelé k petici proti provozování překladiště komunálního odpadu.

-pt-

Reklama
Přidejte se k nám na Facebooku!

Hodnocení

4 hvězdiček / Hodnoceno: 1x


Přidat/zobrazit komentáře

Aktuálně

Lovci vybojovali proti Jičínu důležitou výhru Lovci vybojovali proti Jičínu důležitou výhru
Chomutov se zachránil. Piráti ale chtěli víc Chomutov se zachránil. Piráti ale chtěli víc
Úmrtí tříměsíčního dítěte v Jirkově na Chomutovsku Úmrtí tříměsíčního dítěte v Jirkově na Chomutovsku

Muže na Liberecku usmrtila kukuřice! Muže na Liberecku usmrtila kukuřice!
Pod opilým mužem se probořil led, ve vodě pak skončili i policisté Pod opilým mužem se probořil led, ve vodě pak skončili i policisté
Studenti vyšli do ulic. Proti Babišovi a Zemanovi protestovali i na severu Čech Studenti vyšli do ulic. Proti Babišovi a Zemanovi protestovali i na severu Čech

Miminka narozená v první polovině února 2018 Miminka narozená v první polovině února 2018
Muž, který vloni zhyzdil svou manželku vroucí vodou, dostal podmínku Muž, který vloni zhyzdil svou manželku vroucí vodou, dostal podmínku
OBRAZEM: Piráti padli v play-out s Mladou Boleslaví OBRAZEM: Piráti padli v play-out s Mladou Boleslaví

Tragická nehoda u České Kamenice: Dva mrtví Tragická nehoda u České Kamenice: Dva mrtví
Hořelo v centru Jablonce! Hořelo v centru Jablonce!
Požár autolakovny v Novém Boru: Šest aut v plamenech! Požár autolakovny v Novém Boru: Šest aut v plamenech!


Komentáře