V Ústí hrozí demografická katastrofa kvůli Romům, burcuje hospodářská komora

Rom, iilustrační foto. Foto: archiv Pixabay.com
Rom, iilustrační foto. Foto: archiv Pixabay.com

Ústí n/L. /KAUZA/ - Nové čtyři ubytovny mají údajně vzniknout na území města Ústí nad Labem. To Okresní hospodářská komora (OHK) považuje za demografickou katastrafu a požaduje zjistit počet Romů a případně nasadit armádu.

Reklama

"V Ústí nad Labem a jiných městech hrozí demografická katastrofa, která je možná již nevyhnutelná. Je třeba mít odvahu problém popsat a navrhnout řešení," napsal v prohlášení Jan Kymla, koordinátor vnější komunikace OHK Ústí nad Labem.

"Negativní imigrace nepřizpůsobivých obyvatel či jen sociálně slabých, přímo souvisí s emigrací obyvatel z Ústí nad Labem. Jeden vysoce postavený policista na otázku: “Kolik je v Ústí Romů?“, odpověděl takto: „Moje děti se odstěhovaly“. Většina mladé generace, která vystudovala na kvalitních vysokých školách, se snaží z regionu vystěhovat nebo se do něj nevrací," konstatoval Jan Kymla.

Podle koordinátora OHK je nutné udělat například kvalifikovaný odhad romské populace v okrese Ústí nad Labem a jinde.

"Tato činnost nemůže být diskriminační, neboť i sama Evropská unie nás nutí počítat romské děti ve školách. Odhad může provést například městská policie. Dle odhadu některých neziskových organizací, žije v okrese Ústí n. L.  přibližně 20 – 25 tis. Romů," uvedl.

"Jak si v této situaci pomoci? Určitě ne, tak jako v současné chvíli, kdy se neděje téměř nic a okolo problému se opatrně našlapuje. Politická reprezentace od nejnižších stupňů by měla založit sdružení měst s podobnými problémy a vyvíjet na své představitele nátlak řešit tyto problémy. Nemusíme nic vymýšlet, stačí jenom opsat to, co připravuje David Cameron ve Velké Británii," uvedl Jan Kymla.

Podle koordinátora by pro začátek stačilo začít vyplácet stejné sociální dávky jako na Slovensku (odpadne motivace ke stěhování), okamžitě přestat dávat dotace na ubytovny, zastropovat sociální dávky u dětí (např. u počtu tří) atd.

"Ihned by se dalo zařídit, aby armáda začala plnit i svoji vnitřní funkci, tzn. pomáhat při policejní službě na ulici. Armáda může začít toto dělat neodkladně a městům by to přineslo velké úspory. Strážní služba ve vyloučených lokalitách by byla ideální praktickou přípravou," konstatoval Jan Kymla.

K této výzvě se vyjádřila i Krajská hospodářská komora (KHK). "Nepochybně je právem podnikatelů vyjadřovat se ke společenským jevům a tedy i upozorňovat na problémy, které jim mohou ztěžovat podnikání. Ostatně důkazem toho, že je situace v této věci v našem kraji složitá svědčí i fakt, že zde působí například Agentura pro sociální začleňovaní," stojí v prohlášení.

"Zvyšování koncentrace nepřizpůsobivých a sociálně slabých obyvatel do vybraných míst silně narušuje podnikatelské prostředí i v okolí těchto míst a znehodnocuje investice. Přestože chápeme důvody, které vedly představitele ústecké komory k tomuto vyjádření, považujeme formu této výzvy za nevhodný.

Naznačovat, že by měla být v Ústí nad Labem nasazena armáda na řešení problémů s veřejným pořádkem je pro nás nepřijatelné a zákonně neproveditelné.

Současně nesouhlasíme s jakýmikoliv diskriminačními, rasistickými nebo xenofobními projevy," uvedla KHK Ústeckého kraje.

ČTĚTE: OBRAZEM: Litvínovské sídliště Janov: Ghetto s vybydlenými paneláky

Reklama

Hodnocení

3.8 hvězdiček / Hodnoceno: 5x


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře