V Ústeckém kraji se dýchá vzduch jako před rokem 1989. Co za to může?

Kouř z komínů, ilustrační foto. Foto: archiv Pixabay.com
Kouř z komínů, ilustrační foto. Foto: archiv Pixabay.com

Ústecký kraj - Smogová situace byla vyhlášena na celém území Ústeckého kraje, nejhorší stav vzduchu byl ze čtvrtka na pátek (6.11.2015), a to je zimní období na začátku. Navíc v mlze nebyl tolik prach, jako oxid siřičitý. Stav životního prostředí se vrátil před rok 1989.

Reklama

Inverze a lokální topeniště. To je kombinace, o které se hovoří v souvislosti se smogovou situací a stavem, kdy ve vzduchu byly nameřeny zvýšené koncentrace oxidu siřičitého.

Přestože v regionu je hodně továren a elektrárenských komínů - neboť oxid siřičitý se uvolňoval především z technologicky zastaralých elektráren a tepláren - v současnosti jsou velkou hrozbou lokální topeniště.

Lidé topí nekvalitním uhlím či jinými surovinami, aby ušetřili. V kombinaci s typickým listopadovým inverzním počasím se vytvoří tzv. deka. Inverze je nízko a najednou je stav jako pod pokličkou.

Oxid siřičitý je pro dýchací ústrojí škodlivý. Do lidského těla pronikají škodlivé látky, které v kombinaci s prachem oslabují organismus. V případě smogové situace není doporučen pobyt venku.

Zatímco Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) má pravomoc kontrolovat velké podniky, do domácností úředníci přístup nemají. To se má změnit. Ministerstvo životního prostředí připravilo novelu zákona o ochraně ovzduší.

Ta by měla umožnit kontrolu domácích topenišť při důvodném podezření, že majitel domu topí neschváleným palivem. Takové kontroly chce ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) zavést nejpozději od ledna 2017.

Lidem porušujícím zákon budou hrozit několikatisícové pokuty. Norma by měla mimo jiné umožnit přímou kontrolu domácích topenišť při důvodném podezření, že majitel domu nelegálně spaluje odpady nebo topí neschváleným palivem, a znečišťuje tak ovzduší.

ČTĚTE:  Jak posílit imunitu v období chřipek? Tipy a rady pro překonání zimy

Reklama

Hodnocení

2.33 hvězdiček / Hodnoceno: 6x


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře