V Ústeckém kraji se dýchá vzduch jako před rokem 1989. Co za to může?

Kouř z komínů, ilustrační foto. Foto: archiv Pixabay.comKouř z komínů, ilustrační foto. Foto: archiv Pixabay.com

Ústecký kraj - Smogová situace byla vyhlášena na celém území Ústeckého kraje, nejhorší stav vzduchu byl ze čtvrtka na pátek (6.11.2015), a to je zimní období na začátku. Navíc v mlze nebyl tolik prach, jako oxid siřičitý. Stav životního prostředí se vrátil před rok 1989.

Reklama

Inverze a lokální topeniště. To je kombinace, o které se hovoří v souvislosti se smogovou situací a stavem, kdy ve vzduchu byly nameřeny zvýšené koncentrace oxidu siřičitého.

Přestože v regionu je hodně továren a elektrárenských komínů - neboť oxid siřičitý se uvolňoval především z technologicky zastaralých elektráren a tepláren - v současnosti jsou velkou hrozbou lokální topeniště.

Lidé topí nekvalitním uhlím či jinými surovinami, aby ušetřili. V kombinaci s typickým listopadovým inverzním počasím se vytvoří tzv. deka. Inverze je nízko a najednou je stav jako pod pokličkou.

Oxid siřičitý je pro dýchací ústrojí škodlivý. Do lidského těla pronikají škodlivé látky, které v kombinaci s prachem oslabují organismus. V případě smogové situace není doporučen pobyt venku.

Zatímco Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) má pravomoc kontrolovat velké podniky, do domácností úředníci přístup nemají. To se má změnit. Ministerstvo životního prostředí připravilo novelu zákona o ochraně ovzduší.

Ta by měla umožnit kontrolu domácích topenišť při důvodném podezření, že majitel domu topí neschváleným palivem. Takové kontroly chce ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) zavést nejpozději od ledna 2017.

Lidem porušujícím zákon budou hrozit několikatisícové pokuty. Norma by měla mimo jiné umožnit přímou kontrolu domácích topenišť při důvodném podezření, že majitel domu nelegálně spaluje odpady nebo topí neschváleným palivem, a znečišťuje tak ovzduší.

ČTĚTE:  Jak posílit imunitu v období chřipek? Tipy a rady pro překonání zimy

Reklama
Přidejte se k nám na Facebooku!

Hodnocení

2.33 hvězdiček / Hodnoceno: 6x


Přidat/zobrazit komentáře

» Další zprávy z regionu Ústecko

Bude Ústecký kraj platit obědy chudým dětem? Bude Ústecký kraj platit obědy chudým dětem?
Ústecko: Konec doplatků na bydlení? Ústecko: Konec doplatků na bydlení?
Co si o Severočeších myslí Plzeňáci? Hezké to opravdu není... Co si o Severočeších myslí Plzeňáci? Hezké to opravdu není...

Na severu Čech se bouřka vyřádila. Padaly i stromy Na severu Čech se bouřka vyřádila. Padaly i stromy
Boj mezi kraji? Plzeňský chce přetáhnout lidi z Ústeckého. A má to zaplatit EU Boj mezi kraji? Plzeňský chce přetáhnout lidi z Ústeckého. A má to zaplatit EU
Opravuje se dálnice D8. Na řidiče čekají hororové kolony Opravuje se dálnice D8. Na řidiče čekají hororové kolony

UJEP se rozroste o stavbu za půl miliardy UJEP se rozroste o stavbu za půl miliardy
Prázdninová lodní linka na Labi pluje o prázdninách šestkrát Prázdninová lodní linka na Labi pluje o prázdninách šestkrát
Dálnice D8 je uzavřena kvůli nehodě! Dálnice D8 je uzavřena kvůli nehodě!

Pátrání po dívce z Ústí je stále marné. Odloží případ policie? Pátrání po dívce z Ústí je stále marné. Odloží případ policie?
Modernizace Negrelliho viaduktu změní cestování do Prahy Modernizace Negrelliho viaduktu změní cestování do Prahy
Mohou zdravotní sestry očekávat dva tisíce navíc? Mohou zdravotní sestry očekávat dva tisíce navíc?


Komentáře