V Roudnici to vře. Na nemocnici byl ustanoven opatrovník, chystají se protesty

Petice, ilustrační foto. Foto: Facebook/Boj za záchranu roudnické nemocnice podruhé
Petice, ilustrační foto. Foto: Facebook/Boj za záchranu roudnické nemocnice podruhé

ROUDNICE NAD LABEM - Boj za záchranu roudnické nemocnice podruhé. Tak se jmenuje akce zaměstnanců a sympatizantů Podřipské nemocnice v Roudnici nad Labem. Ústecký krajský soud 4. června 2018 rozhodl o ustanovení opatrovníka společnosti.

Reklama

Nejnovější vývoj v Roudnici nad Labem je výsledkem vleklého sporu dvou společníků. Lékař Josef Krajník a podnikatel ve stavebnictví Jakub Zavoral od roku 2016 se přou o dalším osudu nemocnice. Do soukromého sporu nepřímo zasahuje i skupina Penta, která má zájem získat oba podíly a společnost vlastnící nemocnici ovládnout.

"Náš zájem o nemocnici v Roudnici trvá. Navíc kdybychom získali i Litoměřice, nabízí se zde celá řada zajímavých synergií," uvedla pro květnový městský zpravodaj Roudnické noviny ředitelka Penta Hospitals CZ Barbora Vaculíková.

Rozbuškou nové "informační války" se stalo odvolání Josefa Krajníka, který se neztotožnil s verdiktem samosoudkyně Krajského soudu v Ústí nad Labem. Josef Krajník se odvolal na začátku května 2018.

To zřejmě naštvalo druhou stranu sporu. Soudní tahanice totiž budou pokračovat.

Nový zlom nastal 4. června 2018, kdy jiný krajský samosoudce rozhodl o ustanovení opatrovníka společnosti Podřipská nemocnice s poliklinikou. Tím se "mimo hru" dostal nejen Josef Krajník, Jakub Zavoral, ale také výkonný ředitel Tomáš Krajník.

Nemocnice je tak v současnosti řízena pražskou advokátní kanceláří, která byla soudem určena.

Avšak podle Tomáše Krajníka soudce zřejmě rozhodoval na základě "nepřesných" informací a podkladů.

"Toto rozhodnutí bylo podle našeho názoru zřejmě soudem učiněno pod dojmem poslední „kauzy", která měla za účel poškodit nejen moji osobu, ale také 50% společníka Josefa Krajníka," uvedl v prohlášení Tomáš Krajník, který je nadále výkonným ředitelem. Tzv. akcionářská, neboli vlastnická práva ale nyní vykonává opatrovník. Proti rozhodnutí soudu lze podat odvolání.

Naopak Jakub Zavoral, druhý společník, podle Lidových novin rozhodnutí soudu přivítal. „Jeho (opatrovníka - pozn.red.) jmenování je zárukou toho, že již nebude ohrožena stabilita nemocnice a nebude docházet k odklánění finančních prostředků z nemocnice,“ citovaly Lidové noviny Zavorala.

Před tím, než krajský soud rozhodl, vypukla kauza, kterou lze mediálně nazvat "Odkloněné peníze".

Jakub Zavoral zřejmě odeslal zastupitelům, zaměstnancům i některým médiím informace o údajném tzv. vyvádění peněz z nemocnice. Avšak podle Tomáše Krajníka se nic takového nedělo.

"Tzv. „odkloněné peníze", o kterých psala média jako Litoměřický deník nebo Lidové noviny, se totiž nekonaly. Tato záměrně a účelově vytvořená kauza ze strany 50% společníka PNsP Jakuba Zavorala naopak poškozuje celou společnost PNsP, zaměstnance, dodavatele, pacienty," uvedl v prohlášení, které stojí na webu nemocnice.

"To, co je v obou médiích popisováno jako „nestandardní kroky" s cílem možná vyvolat paniku, že zhruba 450 zaměstnanců nedostane výplatu, neboť údajně Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) bude posílat peníze do soudní úschovy, je hrubé zkreslení klasického provozního financování, nazývaném někdy jako faktoring. Využívají ho prakticky nejen nemocnice, ale i další komerční subjekty s cílem zajistit výplatu faktur a mezd, pokud jsou delší doby splatnosti," dodal Krajník.

Princip je popsán na webu nemocnice. Více zde.

Jakub Zavoral měl iniciovat otevření tématu na roudnickém zastupitelstvu. To se koná 20. června 2018 od 17 hodin.

Už s předstihem Tomáš Krajník na facebookovém profilu "Boj za záchranu roudnické nemocnice podruhé" uvedl, že podal trestní oznámení. "Dne 8.6. 2018 bylo podáno trestní oznámení o podezření ze spáchání trestného činu pomluvy vůči mé osobě, případně trestného činu poškozování cizích práv vůči společnosti Podřipská nemocnice s poliklinikou Roudnice n. L, s.r.o."

Do sporu se tak přidaly nové strany. Nejen vedení a zastupitelé města Roudnice nad Labem, ale i média.

Zloba proti nim doutná i přímo v roudnické nemocnici. Zaměstnanci začali podepisovat petici a svolávají protest.

"Zastavme lživou mediální kampaň proti současnému vedení nemocnice a zejména proti výkonnému řediteli Tomáši Krajníkovi," vyzývají veřejnost.

"Nucená správa na nemocnici je zcela nové soudní opatření, které v ČR na nemocnici nikdy nebylo použito. Zastupitelé souhlasili s vystoupením pana  Zavorala na téma Možné pozastavení plateb od VZP. Pojďme si vyslechnout člověka, který o nucenou správu požádal, tedy spolumajitele roudnické nemocnice pana Zavorala, možná i právníky Penty, kteří ho na všech jednáních zastupují a samozřejmě naše zastupitele, kteří do sporu aktivně vstoupili," stojí na facebookové výzvě. Více zde.

Reklama

Hodnocení

2.6 hvězdiček / Hodnoceno: 5x


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře