V Mostě by mohlo být logistické centrum systému Galileo

Systém Galileo. Foto: archiv Euroskop
Systém Galileo. Foto: archiv Euroskop

Most - V mosteckých Velebudicích by mohlo vzniknout logistické centrum systému Galileo. Projekt má podporu Ústeckého kraje, naopak stát s finančním příspěvkem nepočítá.

Reklama

Česká republika je spolu s Belgií mezi posledními dvěma uchazeči o umístění logistického centra evropského satelitního systému Galileo, píše deník E15.Centrum by mohlo být umístěno v areálu v Mostě-Velebudicích.

Ústecký kraj a ministerstvo dopravy se ale zatím nedohodly, kdo jeho zbudování zaplatí. Ministr Dan Ťok (ANO) nepovažuje projekt v Mostě za prestižní. "Prestiž je, že v Praze máme Galileo jako takové. To vytváří možnosti. Mít logistické centrum pro distribuci náhradních dílů podle mě taková prestiž není," uvedl pro ČT.

Naopak zájem o logistické centrum má Ústecký kraj. "O penězích jsme se zatím nebavili. Pokud ale chce stát logistické centrum v kraji vybudovat, jsme pro. Samotný kraj na něco takového nemá prostředky," reagoval ústecký hejtman Oldřich Bubeníček (KSČM).

Podle mluvčí kraje Lucie Dosedělové zastupitelé Ústeckého kraje souhlasili pouze s variantou, že by náklady hradil stát. V opačném případě by do financování projektu kraj nevstoupil.

Logistické centrum bude jako jediné v Evropě skladovat náhradní díly pro infrastrukturu Galilea, včetně částí družic, pozemních antén a dalších IT komponent. V centru se bude odehrávat také základní montáž. O umístění centra usilovaly v Česku vedle Ústeckého kraje ještě Karlovarský, Středočeský a Moravskoslezský kraj.

Evropská komise očekává detaily českého řešení do konce srpna. O umístění logistického centra Brusel rozhodne zřejmě v říjnu 2015. Provoz ve vybrané lokalitě by měl začít v roce 2017.

Reklama

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře