V hlavní roli Bubeníček. Vznikne koalice ANO a KSČM, nebo všichni proti ANO?

Oldřich Bubeníček. Foto: archiv SeveročeskýDeník.cz
Oldřich Bubeníček. Foto: archiv SeveročeskýDeník.cz

ÚSTECKÝ KRAJ - Povolební vyjednávání v Ústeckém kraji stojí na dvou půdorysech. Volební výsledky hovoří jasně. Koalici může sestavit ANO s tím, že si vybere partnera. Nebo všechny ostatní strany se vzájemně domluví a vyšachují Babišovo hnutí. Jisté je, že bez komunistů a Oldřicha Bubenička to nejde.

Reklama

V neděli (9.10.2016)  začala oficiální povolební vyjednávání, kdy vyjednávací tým ANO odjel za končícím hejtmanem Oldřichem Bubeníčkem do Bíliny.

Pikantní je, že ve vyjednávacím týmu ANO chybí lídr a kandidát na hejtmana Petr Urbánek. Za ANO jedná ministr životního prostředí Richard Brabec a šedá eminence Pavel Elias z Roudnice nad Labem. Oba muži jsou zakladateli ANO v Ústeckém kraji a současnými místopředsedy. Třetím vyjednavačem je krajský předseda ANO Jan Richter.

ANO podle dosud zveřejněných informací by rádo i na kraji aplikovalo strategii z Lovosic, kde vládne ve složení dvou stran společně s komunisty. Vzhledem k tomu, že v městské radě má ANO většinu, zástupci komunistů jsou jen do počtu.

Obdobná situace by se ANO líbila v krajském zastupitelstvu. Podle Brabce ANO komunistům nabídlo, že by Oldřich Bubeníček mohl zůstat hejtmanem s tím, že většinu v radě by měli zástupci ANO.

To preferuje dvoukoalici s tím, aby mělo hlavní rozhodovací pravomoci. Ty jsou zejména na postech náměstků a krajských radních, kteří tvoří něco jako vládu ministrů. Naopak funkce hejtmana je spíše pozicí ceremoniální.

Babišovci tak naplňují i přání svého předsedy. Andrej Babiš se již po uzavření volebních místností vyjádřil, že není nutné, aby v těch krajích, kde ANO zvítězilo, mělo své hejtmany. Cílem je mít zásadní vliv na řízení kraje.

Zda koalice ANO a KSČM vznikne, není zcela jasné.

Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka pro média řekl, že po nedělním setkání se všemi krajskými předsedy sociální demokracie stanovil strategii, že by socdem zástupci měli být v koalici nejlépe v každém kraji.

V případě Ústeckého kraje se nabízí varianta, že se KSČM dohodne s ČSSD. V Tomto případě by o tuto koalici měli mít velký zájem především sociální demokraté. Třetím subjektem by mohlo být SPD/SPO. Zástupci tohoto Okamurova uskupení již avizovali, že se chtějí podílet na vládě v Ústeckém kraji.

Přestože ODS ústy krajského předsedy Karla Krejzy uvedla, že zůstvají v opozici s požadavkem na předsedu kontrolního výboru, což je placená funkce, a oficiálně s KSČM do koalice nepůjde, vše může být jinak.

Právě v Litoměřicích, kde je Karel Krejza místostarostou, ODS vládne v křehké koalici "všichni proti ANO" za podpory komunistů.

V Ústeckém kraji by tak mohl vzniknout obdobný půdorys "všichni proti ANO". Tedy oficiální koalice KSČM a ČSSD za podpory ODS. Či širší KSČM, ČSSD, SPD/SPO za podpory ODS.

Protože si je vyjednávacím tým ANO tohoto možného půdorysu vědomo, nabízí Bubeníčkovi post hejtmana.

Dosavadní lídr kandidátky ANO Petr Urbánek by tak pravděpodobně byl jen náměstkem či řadovým radním.

SOUVISEJÍCÍ: Seznam nových zastupitelů v Ústeckém kraji pro období 2016-2020

Krajské volby 2016: ANO vyhrálo, KSČM druhá. Propadla ČSSD

Reklama

Hodnocení

3 hvězdiček / Hodnoceno: 2x


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře