V Doksanech na Litoměřicku padl teplotní rekord. Tropy mají pokračovat

Na severu Čech jsou vedra. Foto: archiv SeveročeskýDeník.czNa severu Čech jsou vedra. Foto: archiv SeveročeskýDeník.cz

Severní Čechy - Teploty lámou rekordní hodnoty. Současná vlna veder ještě nemá polevit, naopak v neděli a v pondělí (5. a 6.7.2015) má být ještě tepleji než dosud bylo.

Reklama

Na mnoha místech Česka padaly v sobotu (4.5.2015) teplotní rekordy. V Doksanech na Litoměřicku naměřili 36,5 stupně Celsia, v Dobřichovicích u Prahy a v Brandýse nad Labem 35,9 stupně.

V důsledku veder vyhlásili meteorologové v Ústeckém kraji smogovou situaci. Příčinou je vysoká koncentrace ozonu v ovzduší, která může ztížit dýchání u starších a nemocných lidí nebo u dětí.

V neděli se bude podle meteorologů situace opakovat. Ti už ve čtvrtek (2.7.2015)  vydali výstrahu před vysokými víkendovými teplotami a vyšším nebezpečím požárů.

Vedro si vyžádalo oběti

V Jizerských horách si vedro vyžádalo život muže ve věku přes 90 let. Podle mluvčí Zdravotnické záchranné služby Libereckého kraje Lenky Moravcové zemřel muž po kolapsu způsobeném fyzickou námahou v tropických teplotách.

Lidé by měli pravidelně doplňovat do těla dostatečné množství tekutin, minimálně dva a půl litru nealkoholických nápojů. Starší a nemocní lidé by se měli v těchto dnech vyvarovat nadměrné fyzické zátěže, a to zejména na přímém slunci.

Tropy budou pokračovat

Z měsíčního výhledu počasí, který zveřejnil Český hydrometeorologický ústav, vyplývá, že v příštích týdnech přetrvají vedra. Ochladí se až koncem července. Objeví se sice bouřky, ale srážek bude méně než obvykle.

Déletrvající ochlazení by mělo přijít až na konci července. Nejvyšší hranice denních teplot se zřejmě bude držet těsně pod třicítkou a teplotní minima v noci asi neklesnou pod deset stupňů.

Zároveň bude i po příští čtyři týdny s velkou pravděpodobností stále sucho. "Až do konce července se očekává méně srážek, než obvykle v tomto období spadne. Deficit srážek, který je na území České republiky od začátku roku, se tak bude i nadále prohlubovat,“ sdělili meteorologové.

Reklama
Přidejte se k nám na Facebooku!

Hodnocení

3 hvězdiček / Hodnoceno: 4x


Přidat/zobrazit komentáře

» Další zprávy z regionu Ústecko

Bude Ústecký kraj platit obědy chudým dětem? Bude Ústecký kraj platit obědy chudým dětem?
Ústecko: Konec doplatků na bydlení? Ústecko: Konec doplatků na bydlení?
Co si o Severočeších myslí Plzeňáci? Hezké to opravdu není... Co si o Severočeších myslí Plzeňáci? Hezké to opravdu není...

Na severu Čech se bouřka vyřádila. Padaly i stromy Na severu Čech se bouřka vyřádila. Padaly i stromy
Boj mezi kraji? Plzeňský chce přetáhnout lidi z Ústeckého. A má to zaplatit EU Boj mezi kraji? Plzeňský chce přetáhnout lidi z Ústeckého. A má to zaplatit EU
Opravuje se dálnice D8. Na řidiče čekají hororové kolony Opravuje se dálnice D8. Na řidiče čekají hororové kolony

UJEP se rozroste o stavbu za půl miliardy UJEP se rozroste o stavbu za půl miliardy
Prázdninová lodní linka na Labi pluje o prázdninách šestkrát Prázdninová lodní linka na Labi pluje o prázdninách šestkrát
Dálnice D8 je uzavřena kvůli nehodě! Dálnice D8 je uzavřena kvůli nehodě!

Pátrání po dívce z Ústí je stále marné. Odloží případ policie? Pátrání po dívce z Ústí je stále marné. Odloží případ policie?
Modernizace Negrelliho viaduktu změní cestování do Prahy Modernizace Negrelliho viaduktu změní cestování do Prahy
Mohou zdravotní sestry očekávat dva tisíce navíc? Mohou zdravotní sestry očekávat dva tisíce navíc?


Komentáře