Útoky v Paříži: Zjišťuje se identita atentátníků, někteří měli falešné syrské pasy

Titulní strany francouzských deníků. Zdroj: Twitter/LeFigaro
Titulní strany francouzských deníků. Zdroj: Twitter/LeFigaro

ČR - Sledujeme online dění po pátečních (13.11.2015) teroristických útocích v Paříži. Nyní nastala fáze identifikace útočníků. Přinášíme aktuální informace ze světových médií a agentur.

Reklama

Pokračujeme v online reportáži z dění po útocích v Paříži. Předchozí události si přečtěte zde a zde.

Francouzi intenzivně pokračují ve vyšetřování pátečního krveprolití, které si doposud vyžádalo 129 mrtvých. Pařížský prokurátor Francois Molins oznámil, že se podařilo zjistit totožnost prvního z atentátníků.

Omara Ismaila Mostefaie, doposud jediného identifikovaného atentátníka z Paříže, měla francouzská policie v záznamech roky. Především ale jako drobného kriminálníka. Podle agentury AFP byl v letech 2004 až 2010 uznán vinným z osmi banálních zločinů. Žádný z nich ovšem nebyl tak závažný, aby kvůli němu skončil ve vězení.

Pařížský prokurátor Francois Molins přiznal, že Mostefai byl od roku 2010 v hledáčku policie coby člověk, jenž by se mohl radikalizovat, nicméně do pátku nebyl "nikdy zapleten do vyšetřování nebo teroristického spiknutí".

Starší bratr identifikovaného atentátníka Omara Ismaila Mostefaie se na policii přihlásil dobrovolně.

"Je to šílené, sám jsem byl včera večer v Paříži, viděl jsem, jaký to byl zmatek," řekl v sobotu agentuře AFP předtím, než ho policie umístila do cely předběžného zadržení. Zdůraznil také, že se s bratrem několik let vůbec nestýkal.

Oba vozy použité atentátníky - Volkswagen Polo a Seat Leon - byly vypůjčeny v Belgii. V seatu policisté nalezli tři automaty, pět plných a 11 prázdných zásobníků. Byla v něm zřejmě jedna útočící skupina, která v pátek střílela do hostů v kavárnách a restauracích. Vyšetřovatelé se domnívají, že tato skupina po útocích vyjela z Paříže a možná ještě vysadila jednoho útočníka na náměstí de la Nation a ten pak odpálil nálože u jedné kavárny. Opuštěný automobil také znamená, že atentátníci si zřejmě auto vyměnili a pokračovali v útěku, možná do Belgie.

Během protiteroristické razie v bruselské čtvrti Molenbeek bylo zadrženo pět lidí. "Předpokládá se, že se jednalo o jednu síť," řekla starostka této městské části Francoise Schepmansová.

Bližší podrobnosti nicméně neuvedla. Právě do problematického Molenbeeku vedou podle vyšetřovatelů stopy atentátníků.

Britská televize Channel 4 News zveřejnila záběry zatýkání v Bruselu.

 

Srbský bulvární deník Blic tvrdí, že jeden z pařížských atentátníků prošel Srbskem s pasem na jméno Ahmed Almuhamed.

Balkánské bezpečnostní služby se snaží vysledovat pohyb cesty Ahmeda Almuhameda po Evropě. 3. října překročil hranice do Řecka, o čtyři dny později byl v Srbsku, při cestě se dostal i do Makedonie a Chorvatska. Mířil dále na západ přes Maďarsko a Rakousko.

Balkánské bezpečnostní služby se snaží vysledovat pohyb cesty Ahmeda Almuhameda po Evropě. 3. října překročil hranice do Řecka, o čtyři dny později byl v Srbsku, při cestě se dostal i do Makedonie a Chorvatska. Mířil dále na západ přes Maďarsko a Rakousko.

Více na http://www.blesk.cz/clanek/zpravy-svet/355622/online-francouzska-policie-zatyka-pribuzne-teroristu-z-utoku.html?utm_source=blesk.cz&utm_medium=copy

Na místech krveprolití byly objeveny dva syrské pasy, o jejich pravosti se ale vedou debaty. Podle řeckých úřadů muži prošli zemí začátkem října, a to přes ostrov Leros. Podle všeho byly doklady falešné - vyrobené v Turecku.

Francouzský magazín Le Point tvrdí, že 27letý Egypťan Valíd Abdar Rázak, jehož pas byl nalezen u stadionu Stade de France, byl jedním z teroristů. A že zemřel cestou do nemocnice.

Le Point tak oponuje dosavadním informacím egyptského velvyslance ve Francii, podle něhož byl Rázak fotbalový fanoušek a jedna z obětí. Podle něj je Rázak v kritickém stavu v nemocnici.

Bavorská CSU vyzvala spolkovou kancléřku Angelu Merkelovou, aby vláda zpřísnila kontroly běženců přicházejících do země.

Irská skupina U2 zrušila po pátečním (13.11.2015) teroristickém útoku koncert v Paříži.

 

Lidé v Paříži pokládají k místům, kde proběhly útoky, květiny a zapalují svíčky.

 

Novinář z francouzského deníku Le Monde natočil okamžiky útoku v koncertní síni Bataclan v Paříži.

 

Mapa a statistika, odkud se rekrutují bojovníci ISIS z evropských zemí.

 

Reklama

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře