Ústecký kraj chce vytipovat místa pro spalovny. Hledat je má hospodářská komora

Továrna, ilustrační foto. Foto: archiv Pixabay.comTovárna, ilustrační foto. Foto: archiv Pixabay.com

Ústecký kraj - Vytipujte vhodná místa pro stavbu spaloven. Takový úkol zadal Ústecký kraj Krajské hospodářské komoře Ústeckého kraje. V regionu už nyní probíhají dískuse o třech takových zařízeních: v Komořanech, u Chabařovic a Tušimic.

Reklama

Ústecký kraj odsouhlasil k podepsání Prováděcí smlouvu pro rok 2014, která je součástí Rámcové smlouvy o vzájemné spolupráci mezi krajem a Krajskou hospodářskou komorou Ústeckého kraje.  V kapitole Životní prostředí je ve smlouvě napsáno: Je třeba vytipovat místa pro umístění spaloven odpadů.

Právě spalovny jako způsob odstraňování odpadů místo ukládání na skládky zvolila ve strategii předchozí Nečasova vláda a pokračovala v ní i premiéra Jiřího Rusnoka. Ekologové jsou ale dlouhodobě proti.

"Politici a úředníci by neměli připustit, aby se Česku pálilo osmkrát více odpadu než dnes. Mnoho cenných surovin by tak prolétlo komíny spaloven, jejich brány by pak opustilo i podstatně vyšší množství toxických látek, jako jsou například těžké kovy nebo dioxiny," napsalo v tiskové zprávě na konci prosince 2013 sdružení Arnika. A připojila se k připomínkování Státní energetické koncepce (ASEK).

„Z návrhu energetické koncepce čiší snaha vytěžit a spálit vše, co se naskytne – plasty, papír, kompostovatelný materiál, uhlí. Osminásobná kapacita spaloven odpadů a navýšení spalování odpadů, které přináší aktualizace koncepce, představuje velký problém pro životní prostředí a zdraví obyvatel České republiky i ekonomickou zátěž generací po nás. Neuvěřitelných téměř pět milionů tun odpadu by podle plánů navržených ministrem průmyslu Ciencialou měly pohltit současné a nově vzniklé spalovny v Česku. Reálnými dopady tohoto šíleného plánu na peněženky českých domácností i životní prostředí se autoři dokumentu vůbec nezabývají,“ komentuje navrhovanou podobu energetické koncepce vedoucí kampaně Nespaluj, recykluj Jan Nezhyba ze sdružení Arnika.

Podle sdružení brány spaloven na téměř pět milionů tun odpadů ročně opouštělo každý rok téměř sto třicet tun nebezpečného arzenu. "Ten je obsažen ve strusce a popelu z pecí. Tu se však kvůli nedokonalé legislativě daří certifikovat jako stavební materiál, odkud mohou problematické látky unikat do životního prostředí," konstatovala Arnika.

V Ústeckém kraji je spalovna odpadů - průmyslové nebezpečné odpady, odpady ze zdravotní a veterinární péče - v Trmicích (SITA). Další "spalovnou" ostravských kalů je Čížkovická cementárna Lafarge, která nebezpečný odpad pod názvem Geobal 4 využívá jako palivo pro výrobu cementu.

"Pravá" spalovna by měla vzniknout v Mostě - Komořanech, kde firma United Energy usiluje o vybudování přidruženého spalovacího zařízení k Teplárně Komořany.  Další zařízení na recyklaci pneumatik chtějí postavit další dvě firmy: u Chabařovic a u Tušimic.

ČTĚTE: Kauza spalovna Tušimice: Kraj projekt poslal k ledu, kvůli EIA

-ag-

Reklama
Přidejte se k nám na Facebooku!

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Přidat/zobrazit komentáře

Aktuálně

O nemocnici v Litoměřicích se uchází 4 společnosti O nemocnici v Litoměřicích se uchází 4 společnosti
Přívozy na Labi jsou v provozu. Sezónu zahajuje i v Lovosicích Přívozy na Labi jsou v provozu. Sezónu zahajuje i v Lovosicích
Na Litoměřicku je vlk? V Českém středohoří byly usmrceny ovce a jehňata Na Litoměřicku je vlk? V Českém středohoří byly usmrceny ovce a jehňata

Chomutovská policie plánuje nabírat nové lidi do ulic Chomutovská policie plánuje nabírat nové lidi do ulic
Střelec, který zabil muže v dodávce, má jít na 12,5 roku do vězení Střelec, který zabil muže v dodávce, má jít na 12,5 roku do vězení
V bývalé tržnici v centru Litoměřic vzniká nový veřejný prostor V bývalé tržnici v centru Litoměřic vzniká nový veřejný prostor

Lovci zvládli i druhý čtvrtfinálový zápas Lovci zvládli i druhý čtvrtfinálový zápas
Vstup do play off Lovci zvládli Vstup do play off Lovci zvládli
Útočníkům z Krupky hrozí za napadení policistů dva a čtyři roky! Útočníkům z Krupky hrozí za napadení policistů dva a čtyři roky!

Miminka narozená v první polovině března 2018 Miminka narozená v první polovině března 2018
Při zásahu v Krupce byla napadena policejní hlídka. Po policistce házeli kameny! Při zásahu v Krupce byla napadena policejní hlídka. Po policistce házeli kameny!
Ústecký kraj chce nadále usilovat o obnovení železnice po sesuvu z Lovosic do Teplic Ústecký kraj chce nadále usilovat o obnovení železnice po sesuvu z Lovosic do Teplic


Komentáře