Ústecký kraj chce vytipovat místa pro spalovny. Hledat je má hospodářská komora

Továrna, ilustrační foto. Foto: archiv Pixabay.comTovárna, ilustrační foto. Foto: archiv Pixabay.com

Ústecký kraj - Vytipujte vhodná místa pro stavbu spaloven. Takový úkol zadal Ústecký kraj Krajské hospodářské komoře Ústeckého kraje. V regionu už nyní probíhají dískuse o třech takových zařízeních: v Komořanech, u Chabařovic a Tušimic.

Reklama

Ústecký kraj odsouhlasil k podepsání Prováděcí smlouvu pro rok 2014, která je součástí Rámcové smlouvy o vzájemné spolupráci mezi krajem a Krajskou hospodářskou komorou Ústeckého kraje.  V kapitole Životní prostředí je ve smlouvě napsáno: Je třeba vytipovat místa pro umístění spaloven odpadů.

Právě spalovny jako způsob odstraňování odpadů místo ukládání na skládky zvolila ve strategii předchozí Nečasova vláda a pokračovala v ní i premiéra Jiřího Rusnoka. Ekologové jsou ale dlouhodobě proti.

"Politici a úředníci by neměli připustit, aby se Česku pálilo osmkrát více odpadu než dnes. Mnoho cenných surovin by tak prolétlo komíny spaloven, jejich brány by pak opustilo i podstatně vyšší množství toxických látek, jako jsou například těžké kovy nebo dioxiny," napsalo v tiskové zprávě na konci prosince 2013 sdružení Arnika. A připojila se k připomínkování Státní energetické koncepce (ASEK).

„Z návrhu energetické koncepce čiší snaha vytěžit a spálit vše, co se naskytne – plasty, papír, kompostovatelný materiál, uhlí. Osminásobná kapacita spaloven odpadů a navýšení spalování odpadů, které přináší aktualizace koncepce, představuje velký problém pro životní prostředí a zdraví obyvatel České republiky i ekonomickou zátěž generací po nás. Neuvěřitelných téměř pět milionů tun odpadu by podle plánů navržených ministrem průmyslu Ciencialou měly pohltit současné a nově vzniklé spalovny v Česku. Reálnými dopady tohoto šíleného plánu na peněženky českých domácností i životní prostředí se autoři dokumentu vůbec nezabývají,“ komentuje navrhovanou podobu energetické koncepce vedoucí kampaně Nespaluj, recykluj Jan Nezhyba ze sdružení Arnika.

Podle sdružení brány spaloven na téměř pět milionů tun odpadů ročně opouštělo každý rok téměř sto třicet tun nebezpečného arzenu. "Ten je obsažen ve strusce a popelu z pecí. Tu se však kvůli nedokonalé legislativě daří certifikovat jako stavební materiál, odkud mohou problematické látky unikat do životního prostředí," konstatovala Arnika.

V Ústeckém kraji je spalovna odpadů - průmyslové nebezpečné odpady, odpady ze zdravotní a veterinární péče - v Trmicích (SITA). Další "spalovnou" ostravských kalů je Čížkovická cementárna Lafarge, která nebezpečný odpad pod názvem Geobal 4 využívá jako palivo pro výrobu cementu.

"Pravá" spalovna by měla vzniknout v Mostě - Komořanech, kde firma United Energy usiluje o vybudování přidruženého spalovacího zařízení k Teplárně Komořany.  Další zařízení na recyklaci pneumatik chtějí postavit další dvě firmy: u Chabařovic a u Tušimic.

ČTĚTE: Kauza spalovna Tušimice: Kraj projekt poslal k ledu, kvůli EIA

-ag-

Reklama
Přidejte se k nám na Facebooku!

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Přidat/zobrazit komentáře

Aktuálně

Závěje a silný vítr. Meteorologové varovali před nepřízní počasí Závěje a silný vítr. Meteorologové varovali před nepřízní počasí
Údajného pedofila policie nenašla Údajného pedofila policie nenašla
Babišova vláda nedostala od poslanců důvěru. Kdo půjde s ANO? Babišova vláda nedostala od poslanců důvěru. Kdo půjde s ANO?

Ve Šluknově hořel dům, lidé museli být evakuováni Ve Šluknově hořel dům, lidé museli být evakuováni
Kradená auta na Teplicku prý potápěl mladý recidivista Kradená auta na Teplicku prý potápěl mladý recidivista
Ranní nehoda uzavřela tunel na dálnici D8 Ranní nehoda uzavřela tunel na dálnici D8

Miloš Zeman a Jiří Drahoš. Kdo z nich bude prezident pro další období? Miloš Zeman a Jiří Drahoš. Kdo z nich bude prezident pro další období?
Prezidentské volby 2018. Češi volí podruhé v přímé volbě hlavu státu Prezidentské volby 2018. Češi volí podruhé v přímé volbě hlavu státu
Do tří sezón bych mohl překonat tisícovku odehraných zápasů v první lize, říká Jakub Trefný Do tří sezón bych mohl překonat tisícovku odehraných zápasů v první lize, říká Jakub Trefný

Násilník si v Rumburku počíhal na dívku, ta s bodným zraněním utekla Násilník si v Rumburku počíhal na dívku, ta s bodným zraněním utekla
Skandál v ústecké MHD: Konflikt mladíků s revizorkou Skandál v ústecké MHD: Konflikt mladíků s revizorkou
Dodávka na Jablonecku sjela do řeky Jizery Dodávka na Jablonecku sjela do řeky Jizery


Komentáře