Ústecký kraj čeká problémy se záchrankou. Lékaři chybí zejména na Žatecku

Sanitka libereckých záchranářů, ilustrační foto. Foto: Milan SmutnýSanitka libereckých záchranářů, ilustrační foto. Foto: Milan Smutný

Ústecký kraj - Nedostatek lékařů na krajské záchrance může od ledna 2014 způsobit výjezdy sanitek bez zdravotníka. Na severu Čech je nejhorší situace především na Žatecku.

Reklama

Záchranná služba Ústeckého kraje omezí v roce 2014 výjezdy sanitek s lékařem. Má jich totiž nedostatek a nový zákoník práce sníží limity na přesčasy těm stávajícím.

V některých částech Ústeckého kraje podle vedení kraje nebude možné udržet model při výjezdu: řidič, záchranář, lékař.

"Na Děčínsku je situace stabilní a změny se nepředpokládají, vyjma České Kamenice, kde je posádka s lékařem a může se stát, že zůstane jen přes den, zatímco noční směna by byla se záchranářem," uvedla krajská mluvčí Magdalena Hanáčková.

"Ne při každém výjezdu je to nutné a je mnoho případů po celé republice, kdy sanitka vyjíždí bez lékaře. Po novém roce se na Litoměřicku nic nemění. Zatím," konstatoval ředitel záchranné služby Ilja Deyl. Právě o Lovosicku se hovoří jako o oblasti, kde by k výjezdům mohly jezdit jen sanitky bez lékaře.

Nejhorší situace v Kadani, Podbořanech a Žatci

Jako rizikové jsou vnímány základny záchranné služby v Kadani, Podbořanech a Žatci.

"V aktuálním návrhu na pokrytí kraje posádkami  ZZS se jeví Podbořansko jako problematické. Se změnou se nepočítá už od začátku roku, ale může k ní případně dojít po vyhodnocení situace za první dva měsíce roku," konstatovala Magdalena Hanáčková.

"V návrhu je varianta, že stávající posádka rychlé lékařské pomoci by zůstala přes den (7 – 19 hodin), v noci by místo ní byla posádka se záchranářem a k dispozici pro akutní případy, tzv. systém setkávání (lékař přijíždí pacienta ošetřit na místo, ale nedoprovází jej do nemocnice, to už obstará posádka se záchranářem) by sloužila lékařská posádka ze Žatce," vysvětlila krajská mluvčí.

Podle Magdaleny Hanáčkové aktuálně je na Podbořansku RZP, která zůstává. "Může se však stát, že bude omezena pro denní výjezdy a v noci by místo ní byla RZP. Na Žatecku zůstává stávající stav beze změny. Tam zatím hodiny odsloužené přesčas vzhledem k počtu lékařů nejsou kritické. Jinak zůstává stávající stav zachován."

Situace se může během roku zhoršit

"Opakuji ještě jednou. Nemohu zaručit, co bude. Ale od ledna se zatím nic nemění v celém litoměřickém okrese," podotkl ředitel záchranné služby Ilja Deyl.

Právě Ilja Deyl o situaci v souvislosti s novým zákoníkem práce hovořil s hejtmanem Oldřichem Bubeníčkem. "Obecně je malý zájem o tuto práci. Finanční ohodnocení zatím nebyl takový problém, protože si lékaři mohli přivydělat díky přesčasům, to už ovšem nepůjde," dodala Magdalena Hanáčková.

Nový zákoník práce říká, že od 1. ledna 2014 budou smět zdravotníci stejně jako ostatní zaměstnanci odpracovat přesčasy jen v průměru osm hodin přesčasů týdně, tedy nejvýše 461 hodin za rok. Podle Oldřicha Bubeníčka je tento limit v některých základnách překročen dvojnásobně.

-im-

Reklama
Přidejte se k nám na Facebooku!

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Přidat/zobrazit komentáře

Aktuálně

Nebezpečný Most: Muž okradl seniorku o peníze Nebezpečný Most: Muž okradl seniorku o peníze
Kam se lidé v Ústeckém kraji nejvíce stěhují? Tato města zažívají boom Kam se lidé v Ústeckém kraji nejvíce stěhují? Tato města zažívají boom
Dopravní podnik chce lidi v MHD, a tak koupí nové trolejbusy a autobusy Dopravní podnik chce lidi v MHD, a tak koupí nové trolejbusy a autobusy

V pátek bude veškerá doprava v Ústí zdarma V pátek bude veškerá doprava v Ústí zdarma
Boj o Podřipskou nemocnici. Co mělo být rozbuškou sporu, který graduje? Boj o Podřipskou nemocnici. Co mělo být rozbuškou sporu, který graduje?
Liberecký recept? Hrát jednoduše a hodně střílet, říká Martin Bakoš Liberecký recept? Hrát jednoduše a hodně střílet, říká Martin Bakoš


Komentáře