Ústav v Liběšicích bude zrušen. LDN v Ryjicích a Mostě jdou pod Krajskou zdravotní

Liběšický zámek, ve kterém je sociální ústav. Foto: archiv SeveročeskýDeník.cz
Liběšický zámek, ve kterém je sociální ústav. Foto: archiv SeveročeskýDeník.cz

Libešice, Ryjice, Most - Ke konci roku bude zrušen sociální ústav Na zámku v Liběšicích na Litoměřicku. Rozhodli o tom na pondělním (15.12.2014) zastupitelstvu krajští zastupitelé. Nevyslyšeli slova starostky obce Aleny Knobové.

Reklama

Po 40minutové diskusi zastupitelů bylo rozhodnuto. 36 zastupitelů se vyslovilo pro návrh radního pro sociální služby Martina Kliky (ČSSD), 2 byli proti a 3 zastupitelé se zdrželi.

Právě ústečtí krajští zastupitelé mohli být poslední brzdou zrušení ústavu, ze kterého v uplynulých měsících byli vystěhováváni klienti. Počet ubytovaných v liběšickém zámku se snížil na úroveň, kdy Ústecký kraj jako zřizovatel tvrdí, že náklady na provoz jsou neúnosné. Klienti jsou přestěhováváni do jiných ústavů v litoměřickém regionu či do bytů tzv. chráněného bydlení v Litoměřicích.

Kraj tvrdí, že ke zrušení ústavu přistupuje v rámci transformace sociálních služeb i kvůli vysokým nákladům na případnou rekonstrukci objektu v Liběšicích. Podle Martina Kliky jsou prostory zámku pro pobyt lidí s postižením nevhodné.

O zachranu liběšického ústavu se přímo na zastupitelstvu pokusila i starostka Alena Knobová, která po deseti minutách projevu před krajskými zastupiteli byla přerušena s tím, že překročila stanovenou dobu vystoupení. Prostor v průběhu diskuse již nedostala.

Podle radního Martina Kliky objekt zámku bude převeden do krajské příspěvkové organizace Krajská majetková a bude s nemovitostí nakládáno jako se zbytným majetkem. "Žádný předem připravený kupec není," reagoval Klika na slova Schwarze, zda o prodeji objektu konkrétnímu zájemci není předem rozhodnuto.

Krajští zastupitelé rovněž rozhodli o převedení LDN, resp. NPP Ryjice na Ústecku a v Mostě pod Krajskou zdravotní. Dosud jsou obě zařízení příspěvkovou organizací Ústeckého kraje.

Reklama

Hodnocení

5 hvězdiček / Hodnoceno: 1x


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře