Tularémie na Českolipsku, mrtvé ovce v lesích na Liberecku. Co se to děje?

Nebe, ilustrační foto. Foto: archiv Pixabay.comNebe, ilustrační foto. Foto: archiv Pixabay.com

Českolipsko, Liberecko - Vážné nemoci zvířat se v těchto dnech objevily ve dvou lokalitách Libereckého kraje. V prvním případě se potvrdila tularémie u zajíců, ve druhém se teprve zjišťuje, co zabilo ovce.

Reklama

Epidemié tularémie, která je přenosná i na člověka, se objevila u zajíců v lesích na Českolipsku. Konkrétně v oblasti obcí Ralsko, Zákupy, Bohatice, Provodín, Veselí nad Ploučnicí, Heřmaničky u Dobranova či Vlčí Důl. Nemocní zajíci byli objeveni i u České Lípy. Ohnisko naopak v Brenné u Zákup.

Následující tři měsíce oblast čekají mimořádná veterinární opatření. Každý uhynulý zajíc navíc podstoupí laboratorní vyšetření.

Myslivci varují, že lidé by neměli na zajíce sahat. Když už tak učiní, tak je nutné si dobře umýt ruce. Tularémie je totiž přenosná na člověka.

A jak tularémii poznat? Chronicky nemocný zajíc ztrácí přirozenou ostražitost, pohyblivost a plachost.

Uhynulé ovce u Hodkovic nad Mohelkou

Další nemoc pravděpodobně řádí v lesích u Hodkovic nad Mohelkou, kde lidé nacházejí mrtvé ovce. V tomto případě se uhynulých ovcí zbavuje člověk, pravděpodobně chovatel.  Veterinární správa proto zjišťuje, kdo mrtvá zvířata do lesa pohazuje, uvedla Česká televize.

V okolí Hodkovic bylo postupně objeveno pět mrtvých ovcí. Příčinou by mohla být epidemie, kterou se jejich chovatel snaží utajit. Pravděpodobnou nemocí by mohla být klusavka, u které by mohlo dojít k rozšíření.

-im-

Reklama
Přidejte se k nám na Facebooku!

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Přidat/zobrazit komentáře

Aktuálně

Konec října má být deštivý, ochladí se a může i sněžit Konec října má být deštivý, ochladí se a může i sněžit
Liberecký hejtman Martin Půta se vzdá mandátu Liberecký hejtman Martin Půta se vzdá mandátu
Účet nehod posledních dní: Uzavřená D8 a fabie v Jirkově na boku Účet nehod posledních dní: Uzavřená D8 a fabie v Jirkově na boku

Jak volily kraje a okresy: ANO bodovalo na úkor ČSSD na severu Čech Jak volily kraje a okresy: ANO bodovalo na úkor ČSSD na severu Čech
OBRAZEM: Piráti porazili Pardubice 3:2 OBRAZEM: Piráti porazili Pardubice 3:2
Referendum ve Vědomicích: Trasu obchvatu lidé odmítli Referendum ve Vědomicích: Trasu obchvatu lidé odmítli


Komentáře