Tropické teploty ohrožují živočichy v Labi. Hyne sladkovodní mlž korbikula asijská či sumec

Vysoká teplota vody. Foto: archiv Město Roudnice n.L.
Vysoká teplota vody. Foto: archiv Město Roudnice n.L.

Litoměřicko - Vysoké teploty způsobují komplikace i vodním živočichům. Zatímco za ústeckými zdymadly je koryto Labe skoro bez vody, na Litoměřicku voda dosahuje teplot přes 26 stupňů.

Reklama

Povodí Labe informovalo o úhynu mlžů v odstavném rameni řeky Labe, konkrétně v oblasti Černěves a Lounky. Pracovníci odboru životního prostředí roudnického městského úřadu provedli místní šetření.

Z výsledků místního šetření a odebraných schránek mlžů byl zjištěn úhyn nepůvodního druhu sladkovního mlže Korbikuly asijské (Corbicula fluminea), tato skutečnost, byla potvrzena i malakologem  RNDr. Lubošem Beranem, Ph.D. (vedoucí oddělení a zoolog při Správě CHKO Kokořínsko – Máchův kraj).

Úhyn má na svědomí pravděpodobně nízký obsah kyslíku ve vodě (3 mg/l) a vysoká teplota vody, která se pohybuje okolo 26 °C.

S ohledem na předpověď počasí, která neslibuje žádnou výraznou změnu, je pravděpodobné, že k úhynu mlžů, bude docházet i nadále.

"S výše uvedeným úhynem mlžů pravděpodobně souvisí i úhyn sumců velkých na jezu v  Českých Kopistech, kteří pozřeli těla mrtvých mlžů, která při rozkladných procesech produkují jedovatý botulotoxin," uvedl mluvčí Roudnice nad Labem Jan Vancl.

Podle odborníků změnu stavu lze očekávat nejdříve po zvýšení průtoků vody v řece Labi, která bude mít za následek její ochlazení a lepší prokysličení.

ČTĚTE:  Ústecký kraj až do odvolání vyhlašuje zvýšené nebezpečí vzniku požárů

Na severu Čech je smogová situace. Kvůli přízemnímu ozónu

Nová hrozba: V lesích útočí létající klíšťata. Kloš jelení se přemnožil

Na severu Čech se znovu objevila zápřednice jedovatá. Umí bolestivě kousnout

Reklama

Hodnocení

5 hvězdiček / Hodnoceno: 2x


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře