Trať z Čížkovic do Obrnic - Švestková dráha - má sloužit k testování satelitních technologií

Motoráček. Foto: archiv Švestková dráha
Motoráček. Foto: archiv Švestková dráha

Lovosicko, Mostecko - Několik let nevyužívaná železniční trať pro osobní dopravu nazývaná jako Švestková dráha se možná brzy dočká nového majitele. Od státní Správy železniční dopravní cesty by trať mohla získat firma AŽD Praha.

Reklama

Trať v úseku Čížkovice na Lovosicku až Obrnice na Mostecku je nevyužívaná, jen v letní sezóně na pár dní po ní projede turistický motorový vlak. Státní organizace SŽDC železnici prodává a k cíli má nejblíže ke koupi AŽD Praha.

"V právě skončené veřejné soutěži na prodej nevyužívaných tratí se v druhém kole objevili zájemci. Šlo konkrétně o tratě Čížkovice – Obrnice (jeden zájemce) a Dolní Bousov – Kopidlno (dva zájemci). Nyní musí navrhovaný prodej schválit Správní rada SŽDC (listopad). Dalším krokem je pak předložení materiálu Ministerstvu dopravy, respektive ke schválení vládou ČR," uvedla SŽDC na svém facebookovém profilu.

"Cena bude zveřejněna až dojde k faktickému podpisu smluv a jejímu odsouhlasení vládou. Jde každopádně o miliony korun. Nejnižší nabídkové ceny v soutěži byly stanoveny na 5 577 000 za Čížkovice a 1 378 000 za Dolní Bousov," doplnila SŽDC. "Ve smlouvách je podmínka pětiletého provozu."

AŽD Praha je významným ryze českým dodavatelem a výrobcem zabezpečovací, telekomunikační, informační a automatizační techniky, zejména se zaměřením na oblast kolejové a silniční dopravy včetně telematiky a dalších technologií. Společnost zajišťuje výzkum, vývoj, projektování, výrobu, montáž, rekonstrukce a servis zařízení, systémů i investičních celků.

Švestková dráha by se měla stát testovací železniční tratí. "Plánujeme trať využívat pro zkoušky nových technologií, zejména satelitních, protože takovéto zkoušky se v běžném provozu dělat nemohou,“ řekl mluvčí generálního ředitele AŽD Praha Jiří Dlabaja. Více na: http://zpravy.e15.cz/byznys/doprava-a-logistika/azd-hodla-koupit-dve-zeleznicni-trate-maji-slouzit-k-testovani-i-doprave-1240875#utm_medium=selfpromo&utm_source=e15&utm_campaign=copylink

ČTĚTE:  SŽDC připravuje k prodeji trať Čížkovice - Obrnice. Za desítky milionů korun

Ústecký kraj chce obnovit 7 tratí pro turistický provoz

Reklama

Hodnocení

3.5 hvězdiček / Hodnoceno: 2x


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře