Tisíce uprchlíků chtějí Němci nastěhovat k českým hranicím

Česko-německá hranice v Rožanech. Foto: archiv SeveročeskýDeník.czČesko-německá hranice v Rožanech. Foto: archiv SeveročeskýDeník.cz

Krušné hory - Česká vláda schválila, že během dvou let na území Česka přijme 1500 uprchlíků. Jenže v Německu obdobné množství utečenců má být umístěno v zařízeních v obcích podél česko-německé hranice v Sasku.

Reklama

Na celém území Česka má být 1500 uprchlíků. První mají přijít už v září 2015, a to z nejvíce postižených oblastí Evropské unie. Konkrétně 1100 uprchlíků z Itálie a Řecka a 400 běženců z táborů z oblasti Jordánska a Kurdistánu.

V případě utečenců v Itálii a Řecku jde o lidi, kteří žádají o azyl. Byli by přemístěni do detenčních zařízení v Česku, v nichž by se s nimi azylová procedura dořešila. Druhá skupina zahrnuje lidi v táborech mimo Evropu, kteří mají na mezinárodní právní ochranu nárok.

Kde by byli utečenci umístěni? V Česku se zatím hovoří o obci Vyšní Lhoty na Frýdecko-Místecku, kde by se obnovil uprchlický tábor. Obdobné zařízení bylo v minulosti i v Červeném Újezdu u Bíliny na Teplicku, které je v současnosti v soukromých rukou.

Jednou z dalších možností je plán přerozdělování utečenců do jednotlivých měst, místo toho, aby byli umístěni ve velkých zařízeních. Na základě tohoto plánu vznikla nedávná kauza s údajným ubytováním uprchlíků v objektech ústecké univerzity.

Obdobná strategie funguje již v Německu, kde jednotlivé obce v rámci přerozdělování musí přijmout uprchlíky a ubytovat je. To se týká třeba i horského střediska Altenberg v Krušných horách. Obec sousedí s Cínovcem na Teplicku, kde přímo na česko-německé hranici v objektu bývalé celnice má vzniknout ubytovací zařízení pro 70 osob.

Obdobná zařízení mají v Sasku vznikat v obcích podél česko-německé hranice v oblasti Krušných hor, ale i Lužice, tedy oblasti hned za hranicemi Šluknovského výběžku.

Východní Německo jako azylantská výspa?

Obdobná zařízení pro utečence jsou již v Budyšíně (Bauzten), nové areály vznikají i například v okolí Neustadtu u Sebnitz. Města se nachází přímo na česko-německé hranici v oblasti Dolní Poustevny - nejsevernejšího bodu České republiky.

Velké zařízení pro cizince je mnoho let v Budyšíně, kde jsou ubytování lidé, kteří žádají v Německu o azyl. Zde musí pobývat a mají zákaz pohybu do západní části Německa, přestože Berlín či Severní Porýní je často místem, kam chtějí zamířit.

Obdobná zařízení vznikají i přímo v Drážďanech a v dalších východoněmeckých městech. Díky tomu eskaluje napětí a přibývají žhářské útoky na ubytovny a rostou volební preference extrémistické NPD.

Například v saských zemských volbách na konci srpna 2014 NPD bodovala v okrese Bautzen, který sousedí se Šluknovským výběžkem, tak výrazně, že zbytek Německa díky médiím začal poznávat, že východ Německa u hranic s Českem a Polskem se může stát výbušnou lokalitou.

Avšak incidenty nejsou jen u českých hranic. Například v připravované ubytovně pro uprchlíky ve východoněmecké obci Tröglitz ve spolkové zemi Sasko-Anhaltsko v dubnu 2015 neznámí pachatelé se postarali o žhářský útok.

ČTĚTE:  Vznikne první ubytovna pro uprchlíky. Na Cínovci

V ústecké univerzitě měly vzniknout ubytovny pro uprchlíky, tvrdí primátorka. Podá trestní oznámení

Na severu Čech roste počet utečenců. Na ostrahu hranic může být nasazena armáda

Na severu Čech už jsou uprchlíci. Policie je objevuje třeba ve vlacích

Reklama
Přidejte se k nám na Facebooku!

Hodnocení

5 hvězdiček / Hodnoceno: 2x


Přidat/zobrazit komentáře

» Další zprávy z regionu Teplicko

SŽDC opraví i severočeská nádraží SŽDC opraví i severočeská nádraží
Mladík srazil cyklistku a ujel. Ta mezitím zemřela Mladík srazil cyklistku a ujel. Ta mezitím zemřela
Teplice předčily Jihlavu, podle kouče Šmejkala měli mít v tabulce bodů více Teplice předčily Jihlavu, podle kouče Šmejkala měli mít v tabulce bodů více

Martin Fillo: Mrzí mě neproměněná šance, aspoň máme bod Martin Fillo: Mrzí mě neproměněná šance, aspoň máme bod
S Pekhartem si pořád voláme, říká Jan Vošahlík, který málem slavil titul s Jabloncem a nyní chce úspěch v Teplicích S Pekhartem si pořád voláme, říká Jan Vošahlík, který málem slavil titul s Jabloncem a nyní chce úspěch v Teplicích
David Vaněček: Proti Dukle jsme už museli uspět, což se povedlo David Vaněček: Proti Dukle jsme už museli uspět, což se povedlo

Musíme to opravit 🙂. A silničáři nikde, jen rozkopané silnice. Proč? Musíme to opravit 🙂. A silničáři nikde, jen rozkopané silnice. Proč?
Teplice chtějí hrát o poháry. Podaří se jim to? Teplice chtějí hrát o poháry. Podaří se jim to?
Chtěl ukrást kabel, za trest dostal elektrickým výbojem Chtěl ukrást kabel, za trest dostal elektrickým výbojem

Liga bude zajímavá. Znovu chceme hrát nahoře, říká teplický Admir Ljevakovič Liga bude zajímavá. Znovu chceme hrát nahoře, říká teplický Admir Ljevakovič
Jsme zklamaní, ale páté místo je přesto úspěch, říká teplický Martin Fillo Jsme zklamaní, ale páté místo je přesto úspěch, říká teplický Martin Fillo
Konec legendy, Štěpán Vachoušek končí kariéru. Vachy, díky! Konec legendy, Štěpán Vachoušek končí kariéru. Vachy, díky!


Komentáře