Těžkooděnci dohlíželi na zhruba 200 lidí, kteří před krajským úřadem žadali: Zachraňte Lužickou nemocnici!

Těžkooděnci Policie ČR před Krajským úřadem Ústeckého kraje. Foto: Facebook/Zbyněk Linhart
Těžkooděnci Policie ČR před Krajským úřadem Ústeckého kraje. Foto: Facebook/Zbyněk Linhart

ÚSTÍ NAD LABEM, RUMBURK - Jako nedobytná pevnost vypadala budova Krajského úřadu Ústeckého kraje v Ústí nad Labem. Ve středu (3.7.2019) se před ní s transparenty a maketami černých rakví sešlo zhruba 200 lidí, kteří přijeli nejen z Rumburku, aby dali hejtmanovi na vědomí, že kraj by měl zachránit Lužickou nemocnici.

Reklama

Až ze Šluknovského výběžku přijeli lidé demonstrovat za rumburskou Lužickou nemocnici do krajského města.

Před Krajským úřadem Ústeckého kraje hlasitě chtěli sdělit politické reprezentaci kraje v čele s hejtmanem Oldřichem Bubeníčkem (KSČM), aby se usilovně zajímajala o zajištění akutní zdravotní péče v nejsevernější části kraje i Česka.

Avšak marně.

Nikdo z krajských politiků či úředníků k protestujícím nepřišel.

Naopak hlavní vchod úřednické budovy v centru Ústí nad Labem hlídal kordon policistů a připraveni zasáhnout byli i těžkooděnci.

"Chceme stejnou péči jako vy; Máme stejné právo na zdraví jako vy; Zachraňte naši nemocnici."

To je krátký výčet hesel z transparentů, kteří si protestující přivezli. Ve spádové oblasti zadlužené Lužické nemocnice bydlí zhruba 55 tisíc lidí. Nemocnici hrozí insolvence.

Město Rumburk, které je vlastníkem nemocnice, není zatím schopno se s krajem dohodnout. Obyvatelé i tamní politická reprezentace žádají, aby nemocnici převzala Krajská zdravotní. Ta sdružuje pět nemocnic v Ústí nad Labem, Děčíně, Teplicích, Mostě a Chomutově.

Avšak Krajská zdravotní zatím zareagovala negativně.

"Krajská zdravotní se ohrazuje proti mediálním útokům vyvolaným prohlášením vládních představitelů, podle kterých musí KZ převzít Lužickou nemocnici s poliklinikou v Rumburku. (...)  O převzetí či nepřevzetí Lužické nemocnice rozhoduje výhradně představenstvo Krajské zdravotní v rámci obchodního vedení, přičemž musí postupovat striktně s péčí řádného hospodáře. (...) Představenstvo v tuto chvíli nezná výsledek zadaného auditu a nemá tak dostatek informací k učinění kvalifikovaného rozhodnutí, zda nemocnici převzít či nikoli. Lužickou nemocnici proto Krajská zdravotní v tuto chvíli převzít nemůže," uvedla Krajská zdravotní v prohlášení.

Podle pořadatele ústecké demonstrace Martina Horáka "dluh 52 milionů, který všichni chtějí, aby zaplatil Rumburk, nebyl způsoben pouze vedením nemocnice."

Ten dále uvedl, že z největší části na dluhu mají podíl zdravotní pojišovny a úhradová vyhláška ministerstva zdravotnictví.

Aby Krajská zdravotní převzala rumburskou nemocnici, apeloval i ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO).

"Krajská zdravotní musí převzít nemocnici v Rumburku. Rumburk je připraven aktiva té nemocnice poskytnout a uhradit tu ztrátu. To znamená, že Krajská zdravotní dostane očištěnou nemocnici včetně personálu – tak, aby mohla okamžitě poskytovat zdravotní péči,“ uvedl ministr.

Zastupitelé města Rumburk mají o uhrazení dluhu nemocnice a její další budoucnosti jednat v úterý 9. července 2019.

SOUVISEJÍCÍ: Krize pro Šluknovský výběžek s nemocnicí. Babiš ohlásil plán, jak zachránit Rumburk

Reklama

Hodnocení

3.5 hvězdiček / Hodnoceno: 4x


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře