Téma Uprchlíci je zpět. Děčín by přijal prověřené běžence. Most nebo Chomutov nikoliv

Azylové středisko v Bělé pod Bezdězem. Foto: archiv SeveročeskýDeník.cz
Azylové středisko v Bělé pod Bezdězem. Foto: archiv SeveročeskýDeník.cz

SEVERNÍ ČECHY - Debata o přijímání běženců je zpět. Vláda Andreje Babiše (ANO) je pod tlakem například Itálie. Brněnské hnutí Žít Brno totiž minulý týden navrhlo, že by mohlo město přijmout několik desítek migrantů, pokud se na tom dohodnou česká a italská vláda.

Reklama

Téma se stalo rozbuškou v poklidnější atmosféře prázdninových dní.

Třeba Česká televize téma využila k tomu, aby se zeptala primátorů statutárních měst, jak by jejich města na podobnou nabídku reagovala.

Ze severočeských měst by jednu uprchlickou rodinu přijal Děčín.

"Zároveň bych chtěla širokou debatu o tom, která města by si případné běžence vzala. Zrovna severní Čechy jsou totiž zatíženy negativními sociálními jevy a je potřeba si říct, kam ty lidi dáme, jestli jsme na to připraveni ve smyslu jazykových kurzů, aby se ty sociální problémy ještě neprohlubovaly,“ řekla na dotaz České televize Marie Blažková (ANO).

Naopak ne zaznělo z Mostu nebo Chomutova.

"Město Most není ochotné přijmout jakékoli běžence, neprověřené ani prověřené, a to ani na dobu přechodnou. Město Most nemá žádné ubytovací kapacity, kam by bylo možné tyto osoby umístit,“ uvedl pro Českou televizi primátor Jan Paparega (nestr.).

Proti je i primátor Teplic Jaroslav Kubera (ODS), který poukázal na to, že město má svých problémů dost.

Naopak vyhýbavé a neurčité odpovědi podle ČT uvedli například primátoři Liberce či Ústí nad Labem nebo Jablonce nad Nisou.

"V Ústí cizinci již dávno jsou, ve městě máme pro uprchlíky středisko ministerstva vnitra, působí zde poradna pro integraci cizinců. Máme zde početnou komunitu Ukrajinců, Kazachů a dalších," uvedla primátorka Věra Nechybová (nestr.).

Přijetí části ze 450 lidí zachráněných ve Středozemním moři hájil v pořadu Události, komentáře na ČT24 brněnský zastupitel Martin Freund (Žít Brno).

"Byl to symbolický akt. Už jsme se dál nemohli dívat na to, jak náš premiér vnímá Českou republiku jako tak nesebevědomý stát, který není schopen si poradit se začleněním několika desítek cizinců,“ uvedl ve veřejnoprávní televizi.

Reklama

Hodnocení

2.71 hvězdiček / Hodnoceno: 17x


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře