Stávka řidičů na spadnutí. Čeká Ústecký kraj kolaps v autobusové dopravě?

Autobus. Foto: archiv MojeTeplicko.czAutobus. Foto: archiv MojeTeplicko.cz

ÚSTECKÝ KRAJ - Boj o platy řidičů ve veřejné autobusové dopravě v Ústeckém kraji graduje. Odboráři vyhlásili stávkovou pohotovost. Kolaps by se dotkl 55 tisíc cestujících denně.

Reklama

Podle vládního nařízení se mají zvýšit mzdy řidičům ve veřejné autobusové dopravě. Avšak dopravci tvrdí, že na zvýšení nemají peníze.

Důvod? S Ústeckým krajem, který je objednatelem, dopravní společnosti uzavřely smlouvy do roku 2024 za určitých podmínek. Nyní vedení dopravních firem tvrdí, že kvůli nízkým platbám nemají na zvýšení mezd pro řidiče peníze.

Peníze na navýšení dopravcům Ústecký kraj má, ale zatím prý nenašel cestu, jak je vyplatit. Hovoří se o 75 milionech korun.

"Stávková pohotovost se týká tří největších krajských dopravců, tedy společností BusLine, Arrivy a Autobusy Karlovy Vary. Zaměstnanci v celém kraji masivně podepisují archy pro stávku. Nemáme lidem co říci, můžeme jen bojovat," řekl  po jednání kraje, dopravců a odborů Jiří Kuchynka, jeden z odborářů ze společnosti BusLine.

Řidiči musí už v únoru na své výplatnici najít vládou zvýšenou hodinovou mzdu na 98,10 korun. Nyní stále neví, za kolik do práce chodí.

Pokud peníze řidiči nedostanou, hrozba kolapsu krajské dopravy se může rychle naplnit.

Podle předsedy představensta BusLine Radka Chobota dopravní firma vydrží při nutnosti vyplácet zvýšené hodinové mzdy dva měsíce. V obdobném duchu hovořil i dopravní ředitel Arrivy Petr Havlík.

Pro média se vyjádřil i krajský radní pro dopravu Jaroslav Komínek (KSČM). "Snažíme se udělat vše, aby ke kolapsu nedošlo. Dopravu využívá denně 55 tisíc lidí," konstatoval.

Podle Jaroslava Komínka Ústecký kraj podle rozboru právníků, ministerstev pro místní rozvoj i práce a sociálních věcí nemůže změnit smlouvy s dopravci a navýšit platby. Zároveň nastínil, že změna je možná pouze přes zvýšení ceny za jeden ujetý kilometr.

Reklama
Přidejte se k nám na Facebooku!

Hodnocení

2.8 hvězdiček / Hodnoceno: 5x


Přidat/zobrazit komentáře

» Další zprávy z regionu Ústecko

Bude Ústecký kraj platit obědy chudým dětem? Bude Ústecký kraj platit obědy chudým dětem?
Ústecko: Konec doplatků na bydlení? Ústecko: Konec doplatků na bydlení?
Co si o Severočeších myslí Plzeňáci? Hezké to opravdu není... Co si o Severočeších myslí Plzeňáci? Hezké to opravdu není...

Na severu Čech se bouřka vyřádila. Padaly i stromy Na severu Čech se bouřka vyřádila. Padaly i stromy
Boj mezi kraji? Plzeňský chce přetáhnout lidi z Ústeckého. A má to zaplatit EU Boj mezi kraji? Plzeňský chce přetáhnout lidi z Ústeckého. A má to zaplatit EU
Opravuje se dálnice D8. Na řidiče čekají hororové kolony Opravuje se dálnice D8. Na řidiče čekají hororové kolony

UJEP se rozroste o stavbu za půl miliardy UJEP se rozroste o stavbu za půl miliardy
Prázdninová lodní linka na Labi pluje o prázdninách šestkrát Prázdninová lodní linka na Labi pluje o prázdninách šestkrát
Dálnice D8 je uzavřena kvůli nehodě! Dálnice D8 je uzavřena kvůli nehodě!

Pátrání po dívce z Ústí je stále marné. Odloží případ policie? Pátrání po dívce z Ústí je stále marné. Odloží případ policie?
Modernizace Negrelliho viaduktu změní cestování do Prahy Modernizace Negrelliho viaduktu změní cestování do Prahy
Mohou zdravotní sestry očekávat dva tisíce navíc? Mohou zdravotní sestry očekávat dva tisíce navíc?


Komentáře