Smrky v kraji usychají, zalíbily se mšicím

Smrk napadený mšicemi. Foto: archiv Město Most
Smrk napadený mšicemi. Foto: archiv Město Most

Severní Čechy - Prosychání a opad jehličí na smrcích - takový je stav stromů zejména v teplých oblastech. Týká se to třeba Mostecka i Litoměřicka.

Reklama

Přestože náhlé usychání smrků nejprve vzbuzovalo spekulace o příčině a důvodech i mylných předpokladech, nakonec bylo zjištěno, že za mrtvými stromy může mšice.

"Míru prosychání způsobuje více faktorů: stanoviště, houbové nákazy, paraziti, okolní stres, přičemž tím hlavním faktorem  je v současnosti mšice smrková , která se letos masivně přemnožila. Tato mšice napadá Smrk pichlavý, Smrk sitka, Smrk sivý, Smrk Engelmannův a jejich variety,  což jsou všechno severoamerické druhy vysazované v ČR ve městech a v zahradách víceméně jako okrasné stromy," vysvětlil Vojtěch Hamerník, vedoucí odboru životního prostředí lovoiskcého městského úřadu. "Mšice smrková je jako parazit těchto dřevin rozšířena všude, kde se tyto druhy smrku vyskytují."

A proč se přemnožila? Odborníci se domnívají, že je to kvůli dvěma po sobě následujících teplejších zim. Mšice smrková může na jehlicích za jeden rok vytvořit až 10 generací.

Zdravotní stav zasažených stromů je v tuto chvíli silně zhoršený, jelikož přicházejí o značnou část asimilační plochy (opad jehlic). "Nelze paušálně říci, že napadení jedinci uhynou, situace bude zřejmá po zimním období tedy na jaře 2016," řekl Vojtěch Hamerník

A jaké jsou rady pro obnovení stromů? "V případě sucha je vhodné stromy zalévat, opadaný strom není automaticky mrtvý. Méně zasažené stromy lze ošetřit postřikem proti savému hmyzu – je nutno dodržovat instrukce na příbalovém letáku. Při volbě postřiku je třeba zohlednit jeho nebezpečnost pro včely, tzn. použít takový přípravek, který je neohrozí (např. MOSPILAN). Postřikem by mělo být zabráněno vzniku dalších generací mšic na napadeném jedinci. Postřiky proti savému hmyzu lze zakoupit v běžných hypermarketech či zahradnictví. U zcela zasažených stromů (vizuálně celo zrzavé) nemá postřik význam," uvedl Vojtěch Hamerník.

Přeživší jedinci každopádně změní svůj vzhled, jelikož opadané ročníky jehlic už na větvích nenarostou, tzn. první ročník jehlic na větvích bude z letošního roku. Letošní ročník jehlic by neměl být mšicí smrkovou napaden.

Reklama

Hodnocení

3.25 hvězdiček / Hodnoceno: 4x


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře