Sjezd ČSSD vyslal vzkaz: Ústecký kraj nás nezajímá, Jaroslav Foldyna propadl
ÚSTECKÝ KRAJ /SONDA/ - Je to známý fakt, který byl na 39. sjezdu ČSSD znovu potvrzen. Vedení sociálních demokratů je tradičně bez zástupců z Ústeckého kraje a Jaroslav Foldyna se přeceňuje. V celostátní politice je "bezvýznamný" nebo spíše severočeští zástupci jsou záměrně drženi stranou od hlavního dění, neboť dělají jen ostudu.
Je to tým, který jsem si přál, řekl Bohuslav Sobotka poté, co se dozvěděl kompletní sestavu místopředsedů. Sám obhájil post šéfa strany a delegáti mu zvolili jako prvního místopředsedu Milana Chovance než kritika a rivala Jeronýma Tejce.
Kdo se tedy stal řadovými místopředsedy?
Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (591 hlasů), šéf Sněmovny Jan Hamáček (427 hlasů) a ministryně práce Michaela Marksová (477).
Dále pražský náměstek Petr Dolínek (366 hlasů) a volební manažer strany, poslanec a náchodský starosta Jan Birke (486 hlasů).
Ve volbě neuspěl poslanec Jaroslav Foldyna (262 hlasů) a poslanec Jeroným Tejc (342 hlasů).
Rozeberme si to.
Lubomír Zaorálek je zástupce Moravskoslezského kraje, Jan Hamáček je zástupce Středočeského kraje, Michaela Marksová je z Prahy, ale hlavně je zástupce v soc. dem. kvůli povinným kvotám v zastoupení žen ve vedení strany.
Petr Dolínek je hlavní zástupce za region Praha, Jan Birke za Královéhradecký kraj.
Ve vedení ČSSD je Milan Chovanec za Plzeňský kraj a samozřejmě Bohuslav Sobotka za Jihomoravský kraj.
Jeroným Tejc je z Brna a patří do skupiny s Michalem Haškem (rovněž Brno). Oba dva jsou kritici Bohuslava Sobotky (také Brno).
A pak tu máme Jaroslava Foldynu z Děčína, který je zástupcem Ústeckého kraje.
Obecně severní Čechy neměly nikdy ve vedení ČSSD silné zastoupení. Místopředsedkyní sice byla Jana Vaňhová, ale to díky povinné kvótě, že je žena.
Zapomenout nelze ani na určitou anomálii, kdy tehdejší předseda ČSSD Jiří Paroubek kandidoval za Ústecký kraj a měl tu spojku Petra Bendu, ale hlavní účel byl pravděpodobně jiný, než že by byla snaha Ústeckému kraji tím nějak pomoci.
Jak z výčtu vyplývá, Ústecký kraj to na celostátní úrovni nikdy neměl lehké. Proto zřejmě v kraji vznikl "svět sám pro sebe", kdy si sociální demokracii rozparcelovali lidé typu Roman Houska, Pavel Kouda či Arno Fišera.
Ačkoliv se Jaroslav Foldyna snaží působit dojmem, že s touto sestavou nemá nic společného a vlastně po "puči" po krajských volbách 2008 byl ve vnitrostranické opozici, těžko toto stigma ze sebe smyje.
Když Bohuslav Sobotka hodnotil propadák v krajských volbách 2016, ukázal především na regiony - na skandály a aféry v nich. Každému bylo jasné, že míří především na Ústecký kraj a na ROP Severozápad.
Právě kandidátku vedl Jaroslav Foldyna, který kampaň postavil na Retrotour. ČSSD dosáhla v Ústeckém kraji ještě horší výsledky, než v roce 2012.
Na severu Čech neproběhla žádná sebereflexe. Přestože krajským šéfem je místostarosta Štětí Miroslav Andrt, lídrem byl Jaroslav Foldyna a kampaň vytvářeli především lidé z Mostecka okolo Martina Kliky, toho času 1. náměstek hejtmana.
Ústecký kraj nemá zastání nejen na vládní úrovni, ale ani ve vedení sociální demokracie. Severní Čechy jsou vnímány jako periférie, a to i na stranické úrovni.
Vzhledem k temné historii ústecké soc. dem., která byla a de facto je ovládána lidmi, kteří nemají příliš pozitivní pověst ani u straníků ze zbytku republiky, je jediným řešením důkladná sebereflexe. To ale nelze moc předpokládat.
Kdyby to tak bylo, Jaroslav Foldyna si konečně uvědomí, že je mužem minulosti a nebude se ani pokoušet kandidovat do vedení ČSSD.
Výsledek mluví za vše. Získal nejméně hlasů, jen 262 ze 700 delegátů.
SOUVISEJÍCÍ: Nekolová restartuje, Sobotka normalizuje. Sklady a montovny jsou budoucností Česka?