Severočeská trať má být první, kde budou jezdit vlaky bez strojvůdce

Železniční trať, ilustrační foto. Foto: archiv Pixabay.com
Železniční trať, ilustrační foto. Foto: archiv Pixabay.com

SEVERNÍ ČECHY - Supermoderní železniční trať a po ní bude projíždět osobní vlak bez strojvůdce. To není sci-fi, ale poměrně blízká budoucnost.

Reklama

Už v roce 2020 se mají na železniční trati v severních Čechách projíždět vlaky bez strojvůdce.

Projekt jako první v Evropě představí česká firma AŽD Praha, která využije vlastní železniční trať Čížkovice - Obrnice. Ta navazuje na trasu Lovosice - Most, která je poeticky nazývána jako Švestková dráha.

Tradiční česká firma na železniční zabezpečovací techniku si trať koupila, aby na ní testovala nové výrobky. V letní sezóně navíc po ní jezdí turistické osobní vlaky.

Díky tomu byla trať, která byla původně na zrušení, zachráněna. A navíc se může stát první supermoderní tratí nejen na severu Čech, ale v celém Česku.

Jedním z cílů vedení firmy pod ředitelem Zdeňkem Chrdlem je být prvním evropským výrobcem technologií, které umožní jezdit vlakům bez strojvůdců. Stát se tak má už za tři roky.

Podle šéfa AŽD Praha, který se o záměru rozpovídal pro časopis Euro, jsou všechny technologie k dispozici. "Máme auta, která umí jezdit bez řidiče, přičemž vlak je z tohoto hlediska daleko jednodušší prostředek. Metro na trase A a brzy i na trase B už dokáže jezdit za minimální asistence strojvůdce, a k vlaku je tedy jen malý krůček."

Firma chce vlastní systém spouštět v několika fázích. V první bude strojvůdce přítomen v kabině a bude moci reagovat na překážky na trati. Ve druhé fázi bude vlak doplněn čidly a radary, tím pádem vlak bude zcela bez strojvůdce.

Aby se vlaky mohly spolehnout pouze na čidla a radary, musí k tomu být přizpůsobeny i železniční tratě.

Právě ta z Čížkovic do Obrnic se stane testovací. "Je to paradoxní, ale lokálka, která byla zralá na zavření, bude jednou z nejmodernějších v zemi ve smyslu regionální přepravy," uvedl pro Euro Zdeněk Chrdle.

Jak to bude vypadat?

Přejezdy budou bez kabelů a závory budou ovládány vzduchem. "To zase klade nároky na kybernetickou bezpečnost a obranu proti hackerům," připomíná ředitel AŽD Praha. Do detailů jít nechce...

Reklama

Hodnocení

3.08 hvězdiček / Hodnoceno: 12x


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře