Severní Čechy mají získat novou dálnici spojující Karlovy Vary s Libercem. Bude to D13?

Dálnice, ilustrační snímek. Foto: archiv SeveročeskýDeník.cz
Dálnice, ilustrační snímek. Foto: archiv SeveročeskýDeník.cz

SEVERNÍ ČECHY - Dosud nejsou postaveny všechny páteřní dálniční tahy napříč Českem a už vznikají varianty nových dálnic. Vzniknout má například spojnice z Karlových Varů přes Ústí nad Labem do Liberce.

Reklama

Dálniční síť naprojektovaná před desítkami let není zdaleka dokončena. Jedno má společné. Všechny hlavní dálniční úseky směřují na Prahu. Ať už z Karlových Varů, Plzně, Ústí nad Labem, Liberce, Českých Budějovic, Hradce Králové a Brna či Ostravy.

Jenže kapacitně dálnice D8, D5, D1 přestávají stačit. Navíc není dobudován Pražský okruh a do hlavního města míří automobily ze všech směrů, přestože řidiči například z Karlových Varů chtějí jet do Liberce.

Nově by se Praze mohli zcela vyhnout. Z Karlových Varů by totiž do Liberce měla vést nová dálnice.

Nabízí se to již nyní.

V Podkrušnohorské pánvi - od Chomutova přes Most, Bílinu, Teplice a Ústí nad Labem vede silnice I/13. Ta v určitých úsecích má parametry čtyřpruhu.

Nová dálnice by tedy prakticky kopírovala stávající trasu. Vyřešit by se ale musel průjezd (obchvat) Chomutova, neboť silnice I/13 vede prakticky středem města.

Nově by musela vzniknout velká křižovatka pod Hněvínem v Mostě a i dlouho diskutovaný obchvat (průjezd) Bílinou.

Před Teplicemi by musela být odbočka na I/63, což je de facto již dnes dálnice z Teplic (Bystřan) do Řehlovic. Jezdí se tudy 130 km/h a úsek je postupně modernizován.

Pak by byl souběžný úsek s D8 až do Libouchce.

Odtud by nová dálnice měla zamířit na Děčín. Z Děčína okolo Benešova nad Ploučnicí do Nového Boru. Pak by se napojila na tah do Liberce. Od Chrastavy je již nyní vybudován čtyřpruh.

Další dálniční úseky mají propojit Karlovy Vary s Plzní. Plzeň s Českými Budějovicemi.

Dále České Budějovice s Brnem nebo s Pardubicemi.

Ředitelství silnice a dálnic (ŘSD) o plánu mluví jako o ideji k diskusi. Plán má být zahrnut i v programovém prohlášení vznikající vlády ANO s ČSSD.

Reklama

Hodnocení

2.98 hvězdiček / Hodnoceno: 49x


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře