Senátor Hassan Mezian: To, co se děje u nemocnic na Litoměřicku, je důvod, abych se znepokojoval
LITOMĚŘICE - "Zdravotnictví v litoměřickém okrese je v turbulentní době," konstatoval při květnové debatě v Litoměřicích Vize pro Česko o zdravotnictví senátor a lékař Hassan Mezian (ČSSD). "Nemocnice v Roudnici je a byla vždy politikum," řekl ředitel Podřipské nemocnice Tomáš Krajník.
Senátor a litoměřický sociální demokrat Hassan Mezian odešel v létě 2012 z rady města Litoměřice (tehdy koalice ODS a ČSSD) i kvůli tomu, že byla snaha ho odvolat z dozorčí rady litoměřické nemocnice. Ta v té době byla příspěvkovou organizací města a už tehdy se hovořilo o tom, že je snaha připravit nemocnici k privatizaci či ke změně majitele.
Kvůli tehdejším událostem se do komunálních voleb 2014 odehrálo jen to, že skončila ředitelka a předsedkyně správní rady Stanislava Pánová (nahradila Leoše Vysoudila). Řízení litoměřické nemocnice se poté ujal Radek Lončák, městský radní z ODS (nyní ve funkci předsedy představenstva akciové společnosti Nemocnice Litoměřice).
Další kroky ke změně od příspěvkové organizace započaly v roce 2016 a zřejmě vyvrcholit měly do říjnových komunálních voleb na podzim 2018.
Pravděpodobně se tak nestane. Antimonopolní úřad zastavil probíhající koncesní řízení o pacht Nemocnice Litoměřice.
SOUVISEJÍCÍ: ÚOHS zastavil koncesní řízení na pacht nemocnice v Litoměřicích
Po volbách ale vše může být jinak.
Proč je zdravotnictví tak důležité téma nejen pro veřejnost, ale především pro politiky? I o tom byla debata Vize pro Česko, která se za mediální podpory online regionálního deníku SeveročeskýDeník.cz, konala v květnu 2018 v Litoměřicích.
"Zdravotnictví nejen v litoměřickém okrese je v turbulentní době. Je součástí krajského zdravotnictví. Politici se obvykle shlukují tam, kde jsou peníze. A ve zdravotnictví je zhruba 300 miliard korun ročně. Proto se nelze divit, že mnozí lidé z řad politiků a pseudopodnikatelů se kolem zdravotnictví shlukují," konstatoval Hassan Mezian.
Pseudopodnikatelé a pseudopolitici jsou tam, kde jsou peníze
"To, co vidíme v litoměřickém okrese, je důvod, abych se znepokojoval nad tím, co se v Litoměřicích děje a jaké jsou plány. Setkávám se s lidmi v ordinaci a hovoříme často o tom. Lidé mají skutečně starosti o osudu zdravotnictví v našem okrese," uvedl litoměřický lékař.
"Útoky na vlajkové lodě - jako jsou nemocnice v Litoměřicích a Roudnici nad Labem - skutečně sílí. A jsou stále tvrdší a vidíme za tím pseudopodnikatelské aktivity, které chtějí si urvat část z toho rozpočtu na zdravotnictví," varoval senátor z ČSSD.
Podle Hassana Meziana se "pseudopolitici a pseudopodnikatelé shlukují tam, kde jsou veřejné zdroje."
SOUVISEJÍCÍ: Pacht pro nemocnici v Litoměřicích. Lidé z radnice, kteří hledají nájemce, nejsou věrohodní, tvrdí Hassan Mezian
Debatním partnerem v Litoměřicích byl i výkonný ředitel Podřipské nemocnice s poliklinikou. "Nemocnice v Roudnici nad Labem je a byla vždy politikum," konstatoval Tomáš Krajník.
"Politici jsou jistě rádi, že nemocnice v Roudnici nad Labem je. Bohužel, tak jak to vnímám, nemají dostatečné povědomí o tom, jak nemocnice funguje. Co jsou základní stavební kameny, aby nemocnice jako celek fungovala. A nedokážou se dostatečně zasadit o to, aby dostatečně fungovala," kritizoval postoj města ředitel roudnické nemocnice.
"V současné době jsou nemocnice ohrožený druh, protože je obecně akutní nedostatek personálu. A ve chvíli, kdy politici dostatečně nevyjadřují podporu lokálním zařízením - ať už jsou soukromé, městské, krajské - tak je to vždy špatný signál pro zaměstnance, pacienty - lidi v okolí té nemocnice," nastínil Tomáš Krajník potíže českých nemocnic.
"Zvláště, pokud nechají to zařízení atakovat někým z venčí a nepostaví se za to zařízení," doplnil.
Pronájem nemocnice je skrytá privatizace
Podle Hassana Meziana nemocnice v Litoměřicích a Roudnici nad Labem měly po roce 1989 stejné výchozí podmínky s tím rozdílem, že pro Litoměřice se vybudoval na základě staršího projektu nový areál v Žitenicích, zatímco v Roudnici nad Labem do areálu nemocnice se neinvestovalo. Po zrušení Okresního ústavu národního zdraví obě nemocnice postupně přešly na město.
SOUVISEJÍCÍ: Karel Krejza vs. Ondřej Krajník: Musí být nemocnice v Litoměřicích privatizována?
"Litoměřice měly výhodu v tom, že se stěhovaly do nového moderního areálu, které ale nepostavilo Město Litoměřice. To získalo majetek prostřednictvím Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových. To mělo a má určité podmínky," připomněl, že nelze jen tak nemocnici privatizovat.
V takové situaci se i po vzoru z jiných měst využívá systém nejprve pronájmu a následně po několika letech prodej většinou té společnosti, která má nemocnici v dlouhodobém pronájmu.
SOUVISEJÍCÍ: Předvolební glosář: Senátorský souboj David Rath versus Ladislav Chlupáč. Kdo z nich má čestnější úmysly?
"Proto hospodaření, vazby, smlouvy apod. je důležité podrobně vysvětlovat a veřejnosti to sdělovat. Bohužel to dlouholeté vedení radnice i nemocnice v Litoměřicích (Ladislav Chlupáč, Karel Krejza, Radek Lončák z ODS - pozn.red.) nedělá. Naopak se snaží skrývat, nevysvětlovat a veřejnosti i zaměstnancům ty informace nesdělovat," dodal Hassan Mezian.
Privatizovat? Stačí vytvořit účetní ztrátu
Tomáš Krajník rovněž zmínil argument mnohých politiků a finančních skupin, které se nebrání redukci oddělení a často to i podporují.
Častým argumentem je ztrátovost oddělení či celé nemocnice. Podle Hassana Meziana i Tomáše Krajníka lze vytvořit účetní ztrátu, aby se objevil argument k privatizaci nemocnice nebo rušení oddělení.
SOUVISEJÍCÍ: Zdravotní sestra a poslankyně Monika Jarošová: Pravda o nemocnici a pronájmu v Litoměřicích
"Zisk vytváří celistvost. Jakmile začnete vytrhávat z kontextu jednotlivá oddělení, tím se dostáváte do skutečných potíží. Jakmile bych vytrhl třeba porodnici, může být ztrátová, ale jakmile ji zapojím do celku, tím nemocnice začne být zisková," nastínil filozofii úspěšného řízení nemocnice v Roudnici nad Labem. Nemocnice je několik let po sobě zisková ve výši několika milionů korun.
"Zdravotnické zařízení je úspěšné a efektivní svojí celistvostí. Pokud fungují všechna oddělení konkrétní nemocnice, tak jednotlivé oddělení je tím úspěšné," dodal Tomáš Krajník.
Hodnocení
2.84 hvězdiček / Hodnoceno: 19x