Šéf ČLK Milan Kubek varuje: Pojišťovny platí méně, než kolik zdravotní péče stojí. Doplácí na to všichni!

Milan Kubek. Foto: archiv M. KubkaMilan Kubek. Foto: archiv M. Kubka

ČR - "Podfinancované zdravotnictví již přestává být schopno poskytovat občanům služby, na jaké byli zvyklí," tvrdí prezident České lékařské komory (ČLK) Milan Kubek. V rozhovoru pro Investigate.cz upozorňuje na alarmující počet mladých lékařů do ciziny nebo varuje, že léčba pacientů stojí více, než platí zdravotní pojišťovny. Tím se do špatné finanční kondice dostávají třeba nemocnice.

Reklama

"Julínkovy poplatky nic dobrého nepřinesly, ale spolehlivě zablokovaly jakoukoliv diskusi o nějaké smysluplné reformě zdravotnictví. Význam měl pouze příspěvek na hotelové služby v nemocnicích a poplatek za pohotovostní službu. Vše ostatní byl nesmysl," uvedl Milan Kubek.

Podle prezidenta ČLK by stát měl především zvýšit příspěvek za děti, důchodce a nezaměstnané, tedy za 60 % obyvatel, ze které pojištění platí.

"Primární příčina problémů však leží mimo zdravotnictví. Dokud budou naši občané uměle udržováni v chudobě, situace se nezlepší. Ekonomika nám sice roste, ale pracující lidé z toho nemají nic. Musíme urychleně přijmout euro a vyrovnat platy na úroveň srovnatelnou s Německem. Pokud to neuděláme, budou mladí a vzdělaní lidé prchat do ciziny. Samozřejmě se to netýká jen lékařů. Ve zdravotnictví je ale situace nejhorší."

SOUVISEJÍCÍ: Průměrný věk praktických lékařů v Česku je kolem 55 let, říká prezident ČLK Milan Kubek

Drtivá většina zdravotnických zařízení má smlouvy se zdravotními pojišťovnami, které platí za provedené výkony místo pacientů.

"Problém je však v tom, že pojišťovny platí méně, než kolik zdravotní péče skutečně stojí. Pokud za hodinu práce plně kvalifikovaného lékaře platí pojišťovny podle současného seznamu zdravotních výkonů 465,- Kč, pak je jasné, že něco není v pořádku. Z takto nízkých úhrad od pojišťoven se pak odvíjí jak příjmy soukromých lékařských praxí, tak platy a mzdy, které jsou vypláceny zaměstnancům," popsal současný stav prezident České lékařské komory.

Podle Milana Kubka nejvíce do ciziny tradičně odchází anesteziologové, chirurgové, rentgenologové a gynekologové.

"Ale katastrofální situace je i u praktických lékařů, především těch, kteří se starají o děti. Pokud se nepodaří prosadit opětovné sloučení obou pediatrických oborů, pak opravdu hrozí, že se nebude mít o děti kdo starat. Mezi praktickými lékaři pro děti je totiž více než sedm set z nich starších šedesáti let, zatím co ve věku do čtyřiceti jich je sedmdesát, tedy desetina. Tak vypadá demografická katastrofa," dodal Milan Kubek.

ČTĚTE:  Roudnická nemocnice omezuje péči pro některé pojištěnce. Proč?

Primářka v Hornické nemocnici s poliklinikou v Bílině Alena Jelínková: Chceme získat lékaře a rozvíjet se

Reklama
Přidejte se k nám na Facebooku!

Hodnocení

5 hvězdiček / Hodnoceno: 1x


Přidat/zobrazit komentáře

» Další zprávy z regionu Česko

Poslední prázdninový týden: Nejdřív tropy, pak déšť Poslední prázdninový týden: Nejdřív tropy, pak déšť
Prezidenta si čeští voliči zvolí v půli ledna 2018 Prezidenta si čeští voliči zvolí v půli ledna 2018
Vydatné bouřky v severních Čechách utnou vysoké teploty Vydatné bouřky v severních Čechách utnou vysoké teploty

Každodenní kolony u Prahy na D8. Řidiči se musí obrnět trpělivostí Každodenní kolony u Prahy na D8. Řidiči se musí obrnět trpělivostí
Na hodinu 180, skoro 28 tisíc měsíčně. I tak třetina německé mzdy Na hodinu 180, skoro 28 tisíc měsíčně. I tak třetina německé mzdy
Zelené autobusy útočí na žluté. Vydělají na tom i Severočeši? Zelené autobusy útočí na žluté. Vydělají na tom i Severočeši?

Policie žádá Sněmovnu o vydání Babiše a Faltýnka. Kvůli Čapímu hnízdu Policie žádá Sněmovnu o vydání Babiše a Faltýnka. Kvůli Čapímu hnízdu
Víte, čím tankujete? EU změní označení benzínu a nafty Víte, čím tankujete? EU změní označení benzínu a nafty
Jak nepřecenit schopnost splácet půjčku? Jak nepřecenit schopnost splácet půjčku?

Brusel si posvítí i na chleba či hranolky. Nařídí teplotní normu Brusel si posvítí i na chleba či hranolky. Nařídí teplotní normu
V okolí Prahy se pohybuje puma. Utekla ze zooparku V okolí Prahy se pohybuje puma. Utekla ze zooparku
V severních Čechách se policie zaměřila na kamiony a autobusy. Hledala i migranty V severních Čechách se policie zaměřila na kamiony a autobusy. Hledala i migranty


Komentáře