Ryby z Labe jsou v Ústí nad Labem jedovaté, zjistila Arnika

Mariánský most v Ústí nad Labem. Foto: archiv SeveročeskýDeník.czMariánský most v Ústí nad Labem. Foto: archiv SeveročeskýDeník.cz

Ústé n/L. - Podle ekologů jsou ryby z Labe chycené v úseku Ústí nad Labem jedovaté toxickými látkami. Odkazují se na analýzu Arniky.

Reklama

Ekologická organizace navázala na loňský monitoring sedimentů z řeky. Ten loňský zjistil, že voda obsahuje polychlorované bifenyly.

V současnosti bylo podle Arniky zjištěno v testovaných cejnech, že obsahují  také vysoké koncentrace polychlorovaných bifenylů. Jde o stejné látky jako v sedimentech z řeky.

Rybáři odlovili ryby v místech, kde byly sedimenty s nejhoršími výsledky - na soutoku Bíliny a Labe v centru Ústí nad Labem.

„Výsledky nám potvrdily, že se ze sedimentů tyto látky uvolňují do ryb, a tím i do potravního řetězce. Hodnoty polychlorovaných bifenylů ve svalovině ryb téměř 4krát přesahují limit, stanovený mezinárodní zdravotnickou organizací,“ uvedla expertka na toxické látky z Arniky Jitka Straková.

Kromě bifenylů objevili ekologové v rybách další toxické látky - dioxiny. U nich byly povolené limity překročené skoro dva a půl krát.

Reklama
Přidejte se k nám na Facebooku!

Hodnocení

2.67 hvězdiček / Hodnoceno: 3x


Přidat/zobrazit komentáře

» Další zprávy z regionu Ústecko

Bude Ústecký kraj platit obědy chudým dětem? Bude Ústecký kraj platit obědy chudým dětem?
Ústecko: Konec doplatků na bydlení? Ústecko: Konec doplatků na bydlení?
Co si o Severočeších myslí Plzeňáci? Hezké to opravdu není... Co si o Severočeších myslí Plzeňáci? Hezké to opravdu není...

Na severu Čech se bouřka vyřádila. Padaly i stromy Na severu Čech se bouřka vyřádila. Padaly i stromy
Boj mezi kraji? Plzeňský chce přetáhnout lidi z Ústeckého. A má to zaplatit EU Boj mezi kraji? Plzeňský chce přetáhnout lidi z Ústeckého. A má to zaplatit EU
Opravuje se dálnice D8. Na řidiče čekají hororové kolony Opravuje se dálnice D8. Na řidiče čekají hororové kolony

UJEP se rozroste o stavbu za půl miliardy UJEP se rozroste o stavbu za půl miliardy
Prázdninová lodní linka na Labi pluje o prázdninách šestkrát Prázdninová lodní linka na Labi pluje o prázdninách šestkrát
Dálnice D8 je uzavřena kvůli nehodě! Dálnice D8 je uzavřena kvůli nehodě!

Pátrání po dívce z Ústí je stále marné. Odloží případ policie? Pátrání po dívce z Ústí je stále marné. Odloží případ policie?
Modernizace Negrelliho viaduktu změní cestování do Prahy Modernizace Negrelliho viaduktu změní cestování do Prahy
Mohou zdravotní sestry očekávat dva tisíce navíc? Mohou zdravotní sestry očekávat dva tisíce navíc?


Komentáře