Ryby z Labe jsou v Ústí nad Labem jedovaté, zjistila Arnika

Mariánský most v Ústí nad Labem. Foto: archiv SeveročeskýDeník.czMariánský most v Ústí nad Labem. Foto: archiv SeveročeskýDeník.cz

Ústé n/L. - Podle ekologů jsou ryby z Labe chycené v úseku Ústí nad Labem jedovaté toxickými látkami. Odkazují se na analýzu Arniky.

Reklama

Ekologická organizace navázala na loňský monitoring sedimentů z řeky. Ten loňský zjistil, že voda obsahuje polychlorované bifenyly.

V současnosti bylo podle Arniky zjištěno v testovaných cejnech, že obsahují  také vysoké koncentrace polychlorovaných bifenylů. Jde o stejné látky jako v sedimentech z řeky.

Rybáři odlovili ryby v místech, kde byly sedimenty s nejhoršími výsledky - na soutoku Bíliny a Labe v centru Ústí nad Labem.

„Výsledky nám potvrdily, že se ze sedimentů tyto látky uvolňují do ryb, a tím i do potravního řetězce. Hodnoty polychlorovaných bifenylů ve svalovině ryb téměř 4krát přesahují limit, stanovený mezinárodní zdravotnickou organizací,“ uvedla expertka na toxické látky z Arniky Jitka Straková.

Kromě bifenylů objevili ekologové v rybách další toxické látky - dioxiny. U nich byly povolené limity překročené skoro dva a půl krát.

Reklama
Přidejte se k nám na Facebooku!

Hodnocení

2.67 hvězdiček / Hodnoceno: 3x


Přidat/zobrazit komentáře

» Další zprávy z regionu Ústecko

Bude Ústecký kraj platit obědy chudým dětem? Bude Ústecký kraj platit obědy chudým dětem?
Ústecko: Konec doplatků na bydlení? Ústecko: Konec doplatků na bydlení?
Co si o Severočeších myslí Plzeňáci? Hezké to opravdu není... Co si o Severočeších myslí Plzeňáci? Hezké to opravdu není...

Na severu Čech se bouřka vyřádila. Padaly i stromy Na severu Čech se bouřka vyřádila. Padaly i stromy
Boj mezi kraji? Plzeňský chce přetáhnout lidi z Ústeckého. A má to zaplatit EU Boj mezi kraji? Plzeňský chce přetáhnout lidi z Ústeckého. A má to zaplatit EU
Opravuje se dálnice D8. Na řidiče čekají hororové kolony Opravuje se dálnice D8. Na řidiče čekají hororové kolony


Komentáře