Rozhodujeme se mezi menším a větším zlem, říká Miloš Zeman k prolomení limitů

Miloš Zeman. Foto: archiv SeveročeskýDeník.cz
Miloš Zeman. Foto: archiv SeveročeskýDeník.cz

Ústecký kraj - Prezident Miloš Zeman přicestoval do Ústeckého kraje na třídenní návštěvu. Mostecko řeší prolomení těžebních limitů, Děčín jezy na Labi a Šluknovsko sociální bydlení. Je to jeden z nejhloupějších zákonů, který existuje. Je to zákon o státním příspěvku na bydlení," prohlásila hlava státu.

Reklama

Co říkáte na sociální bydlení, vznik ubytoven a s tím vyplývající problémy pro města?

Vyjádřím se obecněji. Je to jeden z nejhloupějších zákonů, který existuje. Je to zákon o státním příspěvku na bydlení. Když jsem byl asi před třemi lety ve Varnsdorfu, tak mi říkali, že mnohačetná rodina bydlí v garsoniéře a platí 9 tisíc korun měsíčně. Tento nájem inkasuje mafie, která vlastní ubytovny. To, co tam jsou, nemusí platit nájem, tím se snižuje jejich motivace k práci. Ti, kteří to všechno organizují, já tomu říkám mafie ubytoven, tak ti inkasují docela slušné peníze a jediný,  kdo na to doplácí, je stát. Jedním z řešení je, aby státní příspěvek stát dával nikoliv podle počtu osob, ale podle metrů plochy. To je jedna z možných variant. V každém případě by to neměla být výdělečná činnost, díky které v řadě měst vznikají jako houby po dešti ubytovny, což je svým způsobem jeden ze způsobů tunelování státního rozpočtu.

Přijel jste do Ústeckého kraje v období diskusí o možném prolomení těžebních limitů na Mostecku. Váš komentář?

Na jedné straně odbory, na druhé straně těžební společnosti, které podporují prolomení limitů, což je logické, z hlediska zaměstnanosti a těžby. Na druhé straně jsou někteří politici a samozřejmě logicky aktivisté jsou proti. Když jsem byl v Litvínově, vzpomínám si, že i bývalý starosta Šťoviček namítal, že by těžba končila asi 800 metrů od Litvínova. Při prolomení těžebních limitů bych rozlišoval dva aspekty. První aspekt se týká toho, zda se prolomení týká obydlených či neobydlených území. Například na Dole Bílina se jedná evidentně o neobydlené území, tam jsou námitky daleko slabší než u území obydlení, jako je Důl ČSA a Horní Jiřetín. Mimochodem, v Horním Jiřetíně jsem před několika lety byl a pokládal jsem za svoji samozřejmou povinnost, byť jsem byl důchodce na Vysočině, diskutovat s obyvateli o jejich názorech.

Diskutuje se i o tom, zda to uhlí je nutné vytěžit, zda je potřeba...

Pravda je, že otázka, zda to uhlí potřebujeme, je někdy transformována zda ho potřebujeme jen na výrobu tepla nebo i pro výrobu elektřiny. Je tu námitka, že když tu elektřinu vyvážíme, tak je zbytečné uhlí těžit. Jsme exportní malá otevřená republika a elektřina je zboží jako každé jiné. To znamená, že kdybyste řekli našim exportérům, vyrábějte jen pro domácí spotřebu a nevyrábějte pro export, tak by se asi podivili. Na druhou stranu uznávám oprávněnost námitky, že bychom neměli elektřinu ani jakoukoliv komoditu vyvážet za dumpingovou cenu, tedy pod výrobní náklady. Měl by tam být přiměřený zisk, protože jinak je takový export zbytečný. Co se týče obydlených oblastí, chtěl bych upozornit na novelu horního zákona, která platí už několik let, podle které nemůžete tyto oblasti vyvlastnit. Naopak se musíte dohodnout s vlastníky nemovitostí, tedy s obyvateli Horního Jiřetína. Pokud vím, tam je hnutí Dialog, které spíše podporuje tuto dohodu s těžebními společnostmi. Pak tam je přinejmenším rovnocenná skupina obyvatel, která je proti. Znovu opakuji. Nejde o to, že byste stejně jako u výstavby dálnice mohli nařídit prodej za cenu v místě obvyklou. Vždycky musíte dosáhnout dohody a já očekávám od těžebních společností velkorysou nabídku, protože bez této velkorysé nabídky by k žádné dohodě nedošlo.

VÍCE ČTĚTE NA INVESTIGATE.CZ: Jsme exportní malá otevřená republika a elektřina je zboží jako každé jiné, říká k prolomení limitů prezident Miloš Zeman

Reklama

Hodnocení

5 hvězdiček / Hodnoceno: 1x


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře