Roudničtí politici chtějí uspíšit soudní spory týkající se nemocnice. Asi neuspějí

Protest před roudnickou radnicí. Foto: archiv SeveročeskýDeník.cz
Protest před roudnickou radnicí. Foto: archiv SeveročeskýDeník.cz

ROUDNICE NAD LABEM - Vleklé soudní spory odstartovaly v roce 2016 a zdá se, že brzy neskončí. Naopak minulý měsíc se vše ještě vyostřilo. Kauza se týká nejen společníků Podřipské nemocnice, ale také zaměstnanců, skupiny Penta a nově i politiků.

Reklama

Na středečním (20.6.2018) zasedání zastupitelstva zaznělo emotivní vystoupení primáře chirurgie Ondřeje Krajníka, který je kromě zaměstnance Podřipské nemocnice také zastupitelem Roudnice nad Labem.

I na základě jeho apelu zastupitelé města schválili usnesení ve znění:

"Za účelem pomoci co nejrychlejšímu vyřešení soudních sporů ohledně Roudnické nemocnice a dosažení stabilizace poměrů v Roudnické nemocnici, zastupitelstvo města pověřuje vedení města, aby připravilo žádost města všem soudům, které projednávají soudní spory ohledně Roudnické nemocnice, ve které město vyjádří svůj prvořadý zájem na fungování nemocnice ve městě a zajištění zdravotní péče pro své občany a požádá příslušné soudy, aby se vyřešení soudních sporů ohledně  Roudnické nemocnice věnovaly prioritně."

SOUVISEJÍCÍ: FOTO: V Roudnici odstartoval boj za zachování malých nemocnic. Vypukly protesty

Podle starosty města Vladimíra Urbana na dotaz redakce SeveročeskýDeník.cz žádost připraví vedení města ve spolupráci s právníky města.

"Žádost města bude podepsána starostou města a odeslána příslušným soudům, které projednávají spory týkající se Roudnické nemocnice. V žádosti město vyjádří svůj prvořadý zájem na fungování nemocnice ve městě a zajištění zdravotní péče pro své občany a požádá příslušné soudy, aby se vyřešení soudních sporů ohledně  Roudnické nemocnice věnovaly prioritně, neboť tím, že dojde k vyřešení soudních sporů, bude dosaženo stabilizace poměrů v Roudnické nemocnici, což je podmínkou řádného fungování nemocnice ve městě a zajištění řádné zdravotní péče pro občany města a okolí," vysvětlil roudnický starosta.

SOUVSEJÍCÍ: V Roudnici to vře. Na nemocnici byl ustanoven opatrovník, chystají se protesty

Vladimír Urban si je vědom, že město není účastníkem žádného ze soudních sporů týkajících se roudnické nemocnice.

"Tyto soudní spory se však bezprostředně týkající města a jeho občanů, neboť Roudnická nemocnice zajišťuje zdravotní péči pro občany města a okolí. Tím, že město připraví uvedenou žádost na příslušné soudy, seznámí soudy s tím, že soudní spory týkající se roudnické nemocnice jsou sice soukromými spory mezi vlastníky nemocnice, které ale mají dopady na celé město a jeho občany, kterým Roudnická nemocnice poskytuje zdravotní péči."

SOUVISEJÍCÍ: Reportáž ze Šumavy. Sušice jako laboratoř pro nemocnice v Litoměřicích a Roudnici

"Soud, vědom si těchto dopadů soudních sporů na veřejnost, by se pak mohl vyřešení těchto soudních sporů věnovat bez prostojů, které v řadě soudních sporů nastávají. Městu nebrání žádný právní předpis v tom, aby příslušnému soudu sdělilo, že soudem projednávaný soukromý spor, má dopady i na veřejný zájem, kterým je poskytování zdravotní péče pro občany města a okolí," upřesnil starosta Roudnice nad Labem.

Podle Vladimíra Urbana touto žádostí se město nepřiklání ani k jedné ze stran soudních sporů mezi vlastníky nemocnice. "Žádným způsobem nebude působit na rozhodování nezávislého soudu, ale může pomoci rychlejšímu vyřešení soudních sporů týkajících se Roudnické nemocnice a dosažení stabilizace poměrů v Roudnické nemocnici, což je v zájmu občanů města," míní Vladimír Urban.

SOUVISEJÍCÍ: Hrozí malým nemocnicím zánik? Zvrátit to má petice

SeveročeskýDeník.cz oslovil mluvčí Vrchního soudu v Praze, který v soukromém sporu Josefa Krajníka a Jakuba Zavorala bude odvolacím soudem. Josef Krajník využil svého práva a odvolal se vůči verdiktu soudkyně ústeckého krajského soudu.

"Věci jsou soudem obecně vyřizovány podle pořadí jejich nápadu. Žádost třetího subjektu o „prioritní vyřízení" takového soukromoprávního obchodního sporu zásadně není podáním, které by mohlo mít na projednání věci soudem mimo standardní pořadí přímý vliv," sdělila redakci Simona Heranová, mluvčí Vrchního soudu v Praze.

Dalším sporem je určení tzv. hmotněprávního opatrovníka ze 4. června 2018. Samosoudce ústeckého krajského soudu vyhověl žádosti jednoho ze spoluvlastníků a uvalil na nemocnici tzv. nucenou správu. Podle protistrany i na základě nepravd. Nemocnici tak neřídí management, ale zástupce pražské společnosti zabývající se i insolvencemi.

Reklama

Hodnocení

3.6 hvězdiček / Hodnoceno: 5x


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře