Riziko teroristických útoků nelze vyvrátit v žádném státě, říká expert Oldřich Bureš

Oldřich Bureš. Foto: archiv O. Bureše
Oldřich Bureš. Foto: archiv O. Bureše

ČR - "Civilisté jsou vždy ve špatném čase na špatném místě. Nejsou to přímé cíle teroristických útoků v tom smyslu, že o zabití těchto konkrétních lidí teroristům jde," říká v rozhovoru pro Investigate.cz Oldřich Bureš, odborník na protiteroristickou politiku Evropské unie. "Jsou v podstatě jen prostředky pro zviditelnění a případně dosažení nějakých politických cílů, o které jde konkrétní skupině nebo těm, kdo páchali teroristické útoky."

Reklama

Kam až všechny tyto teroristické útoky povedou? Čeho chtějí teroristé dosáhnout? Už zaútočili na tolika místech v několika zemích a vypadá to, že i dál útočit budou. Strach i paniku se jim povedlo vyvolat, ale co bude potom? Čím to skončí?

"Chtějí vyvolat strach, aby se lidé báli normálně žít, fungovat, cestovat do zahraničí, chodit do kina či na fotbal. Teroristé doufají, že potom budou běžní občané tlačit na jednotlivé vlády svých domácích zemí, aby alespoň částečně ustoupily požadavkům, které teroristické skupiny mají, případně je alespoň nechali na pokoji. Čeho konkrétně chce dosáhnout Islámský stát je ale samozřejmě otázkou," uvedl Oldřich Bureš.

SOUVISEJÍCÍ: Nejde o civilisty, ale o mediální zájem teroristů, říká odborník na protiteroristickou politiku EU Oldřich Bureš

Čeho chtějí teroristé dosáhnout? "Pak je tu, někteří by řekli, až apokalyptická snaha dosáhnout nějakého celosvětového islamistického státu, onoho Chalífátu. Kam až to sahá a co všechno by to znamenalo, ale není zcela jasné," konstatoval odborník na protiteroristickou politiku Evropské unie.

Oldřich Bureš v současné době je vedoucím Katedry mezinárodních vztahů a evropských studií a vedoucím Centra pro bezpečnostní studia na Metropolitní univerzitě Praha. Přednáší rovněž na Katedře mezinárodních vztahů, Institut politologických studií, Univerzita Karlova v Praze.

Budeme je dál pouštět do svých zemí? Nebylo by nejlepší jim úplně zakázat vstup a pobyt v Evropě? 

"Nemyslím si, že je možné vystavět kolem Evropy nějakou zeď a nikoho sem nepouštět. Dost dobře to není možné ani geograficky, protože značná část hranic Evropy je tvořená mořem a je poměrně členitá, tam žádnou zeď nepostavíte," řekl Oldřich Bureš.

A je možná integrace?

"Z akademických výzkumů vyplývá, že doposud se integrace takto odlišných menšin v Evropě ne vždy dařila. Neúspěch integrace pak u některých dětí, popřípadě vnuků, dřívějších migrantů vedl k tomu, že byli náchylnější k radikalizaci než běžný občan Evropy," dodal Oldřich Bureš.

ČTĚTE: Expertka na terorismus Vendula Divišová: Útočníci hledají symbolické cíle svých útoků. Ty najdou i v Česku

Pro lidi z Blízkého východu není Česko v Evropě, tvrdí arabista Petr Pelikán

Reklama

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře