Revoluce v dotacích pro sociální služby. Kraj do sítě mnohé nezařadil, bude se propouštět

Roudnická nemocnice. Foto: archiv SeveročeskýDeník.czRoudnická nemocnice. Foto: archiv SeveročeskýDeník.cz

Ústecký kraj - Byli zvyklí dostávat dotace od ministerstva práce a sociálních věcí, jenže po schválení tzv. páteřní sítě Ústeckého kraje se mnohé subjekty poskytující sociální a pečovatelské služby ocitly bez peněz. Nyní hrozí, že se o klienty nebude mít kdo starat a pracovníci budou bez práce.

Reklama

Je v tom paralela s událostmi z roku 2012. Tehdy Všeobecná zdravotní pojišťovna s ministerstvem zdravotnictví se rozhodla vytvářet síť nemocnic, které budou zachovány a naopak ty, jenž skončí. Vznikl tak seznam 12 nemocnic, které měla postupně čekat likvidace.

Oficiální argumentace pojišťoven a ministerstva zněla jako snaha ušetřit v resortu zdravotnictví stovky milionů korun ročně s odkazem na špatný stav financí a propadem peněz z odvodů na zdravotní pojištění. Vše zapřičiněno i ekonomickou krizí, která naplno vypukla v letech 2008 - 2009.

Podobný systém nyní vytvořil Ústecký kraj s odkazem na ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV). To se rozhodlo, že přestane přiznávat dotace subjektům poskytující sociální a pečovatelské služby a tuto pravomoc převede na kraj.

Ten získal dotaci na vytváření analýz a obsáhlých hodnocení, ze kterých vznikla pravidla, kdo dotaci dostane a kdo nikoliv. Vznikla tzv. páteřní síť, do které se ale nevešly všichni, kteří byli zvyklí na dotační peníze. A počítali s nima, aby mohli zajistit provoz svých služeb i pro rok 2015.

Jenže po hlasování krajských zastupitelů z pondělí 16. února 2015 (předtím materiál schválila krajská rada) se mnozí poskytovatelé dozvěděli, že žádnou dotaci nedostanou. Tak jako Podřipská nemocnice s poliklinikou v Roudnici nad Labem. Ta deset let poskytuje sociální služby 190 klientům a momentálně zaměstnává 8 lidí.

"Od ledna 2015 jsou služby bez jakéhokoliv zdroje financování a nemocnice je dotuje částkou kolem 145 tisíc Kč měsíčně," uvedla pro SeveročeskýDeník.cz PR manažerka nemocnice Markéta Smutná. Celkově rozhodnutí kraje podle nemocnice pro Roudnici znamená propad financování kolem 8 miliónu korun, což představuje asi o 25% méně prostředků na sociální služby.

Ústecký kraj se odkazuje na zákon. "Proces financování sociálních služeb je upraven zákonem. V důsledku toho o poskytnutí finančních prostředků a jejich výši na jednotlivé sociální služby rozhoduje zastupitelstvo kraje v souladu s podmínkami stanovenými zastupitelstvem kraje v samostatné působnosti," konstatovala pro SeveročeskýDeník.cz mluvčí kraje Lucie Dosedělová. "Usnesením zastupitelstva kraje ze září 2014 byla schválena Metodika Ústeckého kraje pro poskytování dotací a vyhlášen dotační program na Podporu sociálních služeb v Ústeckém kraji pro rok 2015."

Do programu se přihlašovaly subjekty, mezi nimi i roudnická nemocnice. Ta neuspěla. "Služby, které ze základní sítě vypadly, nesplnily minimální bodové hodnocení ve výši 62 bodů pro zařazení do základní sítě služeb," upřesnila Lucie Dosedělová.

Jak probíhalo hodnocení a kdo byl hodnotitelem? "Hodnocení služeb probíhalo formou bodového hodnocení ze strany pracovníků Ústeckého kraje - hodnotitelé služeb, registrátoři služeb, ekonomové odboru sociálních věcí - a zástupců obcí. Mínusové body byly udělovány za nedodržování termínů finančního vypořádání, nedostatky při kontrole služeb, porušení registračních podmínek a správní delikty," specifikovala mluvčí Lucie Dosedělová.

A právě s hodnocením nesouhlasí v Roudnici nad Labem. Chybu vidí především ve vedoucí odboru sociálních služeb na roudnickém městském úřadě. "Hledáme řešení s  krajským úřadem a také s vedením města, kteří nám přislíbili možnost auditu služeb a zrevidování hodnocení služeb. Bohužel pokud by toto bylo možno až v červnu 2015 a to pouze za předpokladu dofinancování programu ministerstvem práce a sociálních věcí, nevidím reálnou šanci udržet fungování těchto služeb," komentoval rozhodnutí krajských zastupitelů výkonný ředitel nemocnice Tomáš Krajník.

SeveročeskýDeník.cz se bude tématem financování sociálních služeb věnovat v připravované sérii článků.

ČTĚTE: Legnerová hodnotila sociální služby. Podřipská nemocnice dostala nula a bude asi propouštět

Reklama
Přidejte se k nám na Facebooku!

Hodnocení

2 hvězdiček / Hodnoceno: 1x


Přidat/zobrazit komentáře

» Další zprávy z regionu Roudnicko

Mohla se stát tragédie. Rychlík z Prahy do Chomutova najel do kamení Mohla se stát tragédie. Rychlík z Prahy do Chomutova najel do kamení
Vlaky mezi Děčínem a Prahou nejedou. Proč? Vlaky mezi Děčínem a Prahou nejedou. Proč?
Tajemná zápřednice. Je to skutečně smrtelně nebezpečný pavouk? Tajemná zápřednice. Je to skutečně smrtelně nebezpečný pavouk?

VIDEO: Jak probíhá porod? Markéta Plecháčová z Verony hrdinkou filmu z roudnické porodnice VIDEO: Jak probíhá porod? Markéta Plecháčová z Verony hrdinkou filmu z roudnické porodnice
Historický rozkvět roudnické nemocnice. Jaké jsou jeho příčiny? Historický rozkvět roudnické nemocnice. Jaké jsou jeho příčiny?
Zvolte nejen pro holčičky nastřelování náušnic švédským piercerem Blomdahl Zvolte nejen pro holčičky nastřelování náušnic švédským piercerem Blomdahl

Nemocnice, která byla na zrušení, má špičkovou chirurgii, říká Ondřej Krajník Nemocnice, která byla na zrušení, má špičkovou chirurgii, říká Ondřej Krajník
Zpěvačka Verony Markéta Plecháčová porodila v roudnické porodnici Zpěvačka Verony Markéta Plecháčová porodila v roudnické porodnici
Kauza zdravotnictví. Pojišťovny neproplácejí nadlimitní péči, tratí pacient i nemocnice Kauza zdravotnictví. Pojišťovny neproplácejí nadlimitní péči, tratí pacient i nemocnice

V půli srpna je v Libochovicích Svatovavřinecká pouť 2016 V půli srpna je v Libochovicích Svatovavřinecká pouť 2016
VIDEO: Markéta Plecháčová z Verony bude rodit v Roudnici nad Labem VIDEO: Markéta Plecháčová z Verony bude rodit v Roudnici nad Labem
Den otevřených dveří a soutěž s Markétou Plecháčovou z Verony v nemocnici v Roudnici nad Labem Den otevřených dveří a soutěž s Markétou Plecháčovou z Verony v nemocnici v Roudnici nad Labem


Komentáře