Revoluce v dotacích pro sociální služby. Kraj do sítě mnohé nezařadil, bude se propouštět

Roudnická nemocnice. Foto: archiv SeveročeskýDeník.cz
Roudnická nemocnice. Foto: archiv SeveročeskýDeník.cz

Ústecký kraj - Byli zvyklí dostávat dotace od ministerstva práce a sociálních věcí, jenže po schválení tzv. páteřní sítě Ústeckého kraje se mnohé subjekty poskytující sociální a pečovatelské služby ocitly bez peněz. Nyní hrozí, že se o klienty nebude mít kdo starat a pracovníci budou bez práce.

Reklama

Je v tom paralela s událostmi z roku 2012. Tehdy Všeobecná zdravotní pojišťovna s ministerstvem zdravotnictví se rozhodla vytvářet síť nemocnic, které budou zachovány a naopak ty, jenž skončí. Vznikl tak seznam 12 nemocnic, které měla postupně čekat likvidace.

Oficiální argumentace pojišťoven a ministerstva zněla jako snaha ušetřit v resortu zdravotnictví stovky milionů korun ročně s odkazem na špatný stav financí a propadem peněz z odvodů na zdravotní pojištění. Vše zapřičiněno i ekonomickou krizí, která naplno vypukla v letech 2008 - 2009.

Podobný systém nyní vytvořil Ústecký kraj s odkazem na ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV). To se rozhodlo, že přestane přiznávat dotace subjektům poskytující sociální a pečovatelské služby a tuto pravomoc převede na kraj.

Ten získal dotaci na vytváření analýz a obsáhlých hodnocení, ze kterých vznikla pravidla, kdo dotaci dostane a kdo nikoliv. Vznikla tzv. páteřní síť, do které se ale nevešly všichni, kteří byli zvyklí na dotační peníze. A počítali s nima, aby mohli zajistit provoz svých služeb i pro rok 2015.

Jenže po hlasování krajských zastupitelů z pondělí 16. února 2015 (předtím materiál schválila krajská rada) se mnozí poskytovatelé dozvěděli, že žádnou dotaci nedostanou. Tak jako Podřipská nemocnice s poliklinikou v Roudnici nad Labem. Ta deset let poskytuje sociální služby 190 klientům a momentálně zaměstnává 8 lidí.

"Od ledna 2015 jsou služby bez jakéhokoliv zdroje financování a nemocnice je dotuje částkou kolem 145 tisíc Kč měsíčně," uvedla pro SeveročeskýDeník.cz PR manažerka nemocnice Markéta Smutná. Celkově rozhodnutí kraje podle nemocnice pro Roudnici znamená propad financování kolem 8 miliónu korun, což představuje asi o 25% méně prostředků na sociální služby.

Ústecký kraj se odkazuje na zákon. "Proces financování sociálních služeb je upraven zákonem. V důsledku toho o poskytnutí finančních prostředků a jejich výši na jednotlivé sociální služby rozhoduje zastupitelstvo kraje v souladu s podmínkami stanovenými zastupitelstvem kraje v samostatné působnosti," konstatovala pro SeveročeskýDeník.cz mluvčí kraje Lucie Dosedělová. "Usnesením zastupitelstva kraje ze září 2014 byla schválena Metodika Ústeckého kraje pro poskytování dotací a vyhlášen dotační program na Podporu sociálních služeb v Ústeckém kraji pro rok 2015."

Do programu se přihlašovaly subjekty, mezi nimi i roudnická nemocnice. Ta neuspěla. "Služby, které ze základní sítě vypadly, nesplnily minimální bodové hodnocení ve výši 62 bodů pro zařazení do základní sítě služeb," upřesnila Lucie Dosedělová.

Jak probíhalo hodnocení a kdo byl hodnotitelem? "Hodnocení služeb probíhalo formou bodového hodnocení ze strany pracovníků Ústeckého kraje - hodnotitelé služeb, registrátoři služeb, ekonomové odboru sociálních věcí - a zástupců obcí. Mínusové body byly udělovány za nedodržování termínů finančního vypořádání, nedostatky při kontrole služeb, porušení registračních podmínek a správní delikty," specifikovala mluvčí Lucie Dosedělová.

A právě s hodnocením nesouhlasí v Roudnici nad Labem. Chybu vidí především ve vedoucí odboru sociálních služeb na roudnickém městském úřadě. "Hledáme řešení s  krajským úřadem a také s vedením města, kteří nám přislíbili možnost auditu služeb a zrevidování hodnocení služeb. Bohužel pokud by toto bylo možno až v červnu 2015 a to pouze za předpokladu dofinancování programu ministerstvem práce a sociálních věcí, nevidím reálnou šanci udržet fungování těchto služeb," komentoval rozhodnutí krajských zastupitelů výkonný ředitel nemocnice Tomáš Krajník.

SeveročeskýDeník.cz se bude tématem financování sociálních služeb věnovat v připravované sérii článků.

ČTĚTE: Legnerová hodnotila sociální služby. Podřipská nemocnice dostala nula a bude asi propouštět

Reklama

Hodnocení

2 hvězdiček / Hodnoceno: 1x


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře