Reportáž ze Šumavy. Sušice jako laboratoř pro nemocnice v Litoměřicích a Roudnici

Nemocnice v Sušici. Foto: archiv SeveročeskýDeník.cz
Nemocnice v Sušici. Foto: archiv SeveročeskýDeník.cz

SUŠICE, SEVERNÍ ČECHY /REPORTÁŽ/ - Jak to tedy je? Otázka, která mě napadla poté, co jsem se začal z novinářského hlediska zabývat situací v Sušici. V 11tisícovém městě přes 30 kilometrů vzdáleném od Klatov v Plzeňském kraji.

Reklama

Řeč je o nemocnici. A o vztahu města, nájemce, obyvatel, regionu...

Na Klatovsku má mediální skupina MediaShow Group, jehož SeveročeskýDeník.cz je součástí, stejný lokální web jako na severu Čech. A právě na MojeKlatovsko.cz vycházejí informace o tom, co obyvatele tamního regionu zajímá.

Jsou to většinou typické internetové formáty: zprávy, rozhovory, pozvánky. To, na co se nejvíce kliká... Jenže vývoj událostí směřuje nějakým směrem a tak je nutné se na to podívat trochu jinak.

Nelze donekonečna otiskovávat jedno prohlášení za druhým, dávat prostor všem stranám sporů, aby byly dodrženy novinářské zásady a hráli jsme si na objektivitu.

Uvádím to záměrně, neboť česká mediální scéna od roku 2013 prožila masivní proměnu vlastníků - klasické mediální podnikatele (zejména z Německa) nahradily česko-slovenské investiční skupiny nebo konglomeráty.

Média jsou pro ně něco jiného, než vnímali původní vlastníci, kteří je po roce 1989 mnoho let - prakticky od nuly - budovali. Tito noví vlastníci jsou tak široce rozkročeni, že média jsou často jen malou součástí velkého byznysu.

Jenže se zapomnělo, že tu jsou také "lidé".

A tak jsem z centra Prahy se rozhodl vyjet "na venkov". V Rumburku na severu Čech je Lužická nemocnice. Patří městu a je - jak to říci jemně - ne zcela v kondici. Projíždím Šluknovským výběžkem, bavím se s lidmi a řeč záměrně stáčím k nemocnici.

Střih. Přejíždím do Ostrova na Karlovarsku a poté do Sokolova. Zde jsou pěkné areály nemocnic. Zatímco ta sokolovská patří Karlovarskému kraji, ta ostrovská soukromému vlastníkovi (myšleno celý objekt) a tím je Nemos Group, resp. Nemos Sokolov či Nemos Plus.

To není ale podstatné. Koncovým majitelem je skupina Penta, která má desítky dceřiných firem a především jednu zastřešující pro zdravotnictví - Penta Hospitals CZ. Sídlo je v proskleném paláci Florentinum v blízkosti Masarykova vlakového nádraží.

Zpět do Sušice.

Zde je malá nemocnice. Současný stav je takový, že budovy a areál patří společnosti Nemocnice Sušice o.p.s. Ta vlastně patří Městu Sušice.

Jenže to je všechno. Vše ostatní patří společnosti Nemos Sokolov s.r.o. Tato společnost byla vybrána jako nájemce v roce 2015.

Nemocnice do té doby provozovala akutní péči, především internu a chirurgii, včetně lůžek.

V letech 2016 - 2017 došlo k několika změnám. Především skončila akutní péče na chirurgii včetně lůžek, na několik týdnů i chirurgická ambulance, která byla znovu v "jakémsi" nouzovém režimu obnovena.

Nemos Sokolov v roce 2017 převzala Penta Hospitals CZ. Ta se netají tím, že chce vybudovat síť zdravotnických zařízení v Česku, inspiraci si prý bere ze Slovenska a Polska.

Prvním úlovkem Penty byla nemocnice ve Vrchlabí. Poté celá skupina Nemos s nemocnicemi v Ostrově, Sokolově a Sušici (zde je v nájmu). Pak v Karlovarském kraji provozuje ambulance a polikliniku.

Penta se zajímala i o nemocnici v Rumburku, ale nenabídla to, co zřejmě vedení města očekávalo. Pravděpodobně převzetí dluhu společnosti Lužická nemocnice a poliklinika a.s. i investice do areálu. A zachování akutní péče ve stávajícím rozsahu.

Penta se zajímá i o Litoměřice a Roudnici nad Labem.

A to je vlastně důvod pro vznik této reportáže.

Není nic jednoduchého, než vyjet do míst, kde Penta již nemocnice má. Prohlédnout si je, bavit se s lidmi a zajít třeba i na radnici.

Přijíždím do Sušice od Klatov. Cesta dlouhá autem přes půl hodiny, silnice je klikatá. Jedu tudy v červnu, neumím si ale představit, jaké to je v zimě. Jsme v podhůří Šumavy.

Přijíždím k sušické nemocnici. Je malá. Jedna velká moderní budova, před ní pár aut, všude klid. Je všední den kolem 11. hodiny. V Litoměřicích nebo v Roudnici nad Labem to vypadá zcela jinak.

Vcházím do budovy. Všude je klid, nikde nejsou lidé. Připadám si jako v poliklinice. Procházím jednotlivými patry a opravdu. Spíše jen ordinace ambulantních lékařů.

Abych nebyl ovlivněn, na strukturu oddělení jsem se podíval až zpětně. Na webu nemocnice si potvrzuji to, co jsem viděl: ambulance chirurgie, interna, alergologie, rehabilitace, gynekologie, dětské... Více zde na webu nemocnice.

Z lůžkového jen interna a to, čemu se říká LDN.

Odjíždím do centra města Sušice. Ve výloze lékárny je leták se zněním: "Petice k Senátu ČR za záchranu a obnovu provozu Nemocnice Sušice o.p.s. a dalších malých nemocnic."

Vstupuji do lékárny, na stolku je položen arch s několika podpisy. A vysvětlujícím dopisem. Mám podepsat také? ptám se sám sebe. Ne, jsem tu na reportáži, měl bych být nezaujatý a nezapojovat se do sporu, o kterém píšu.

Trochu odbočím. Psaní investigativních kauz mě baví. Je to jedna z nejtežších novinářských disciplín a potřebujete k tomu mít znalosti nejen novinářské práce, ale také z oborů, o kterém zrovna píšete. Také je důležité zdůrazňovat stranám sporu, že novinář není soudce, což si mnozí neuvědomují...

Zpět do lékárny. Řeknu, že jsem novinář a zajímám se o nemocnici v Sušici. Neřeším vlastníka, ptám se na to, zda skutečně vadí, že nemocnice neposkytuje akutní péči. Zda došlo ke zhoršení zdravotní péče atd.

Odpovědí mi je potvrzení toho, že chybí. Podle lékárnic je neexistence akutní chirurgie problém. Prý si i záchranka stěžuje, že musí vozit lidi do Klatov nebo do Strakonic. Navíc Sušice je spádovou oblastí rozsáhlé oblasti Šumavy. A nejhorší je situace v zimě.

Do lékárny vstoupí jedna ze sušických lékařek. "Zeptejte se tady paní doktorky," vybídla mě lékárnice. "Jedna věc je, že tu někdo chce nemocnici, druhá věc je, kdo v ní bude léčit," odpovídá lakonicky. Sama je v předdůchodovém věku.

To je další problém. Lékaři nejsou.

V sušické nemocnici se natáčely epizody seriálu Policie Modrava. Špitál to ihned využije jako PR, zároveň ale zprávou na webu nemocnice sdělí veřejnosti i to, že musí "importovat" zahraniční lékaře.

"Náš momentálně nejpopulárnější seriál Policie Modrava nemusí sloužit jen jako zdroj rozptýlení či televizní zábavy, mladý ukrajinský lékař Michail Vološčak ze sušické nemocnice se při sledování jednotlivých dílů zdokonaluje v češtině," stojí ve zprávě z dubna 2018.

Na malebném sušickém náměstí je v poledne plno lidí. Probíhají tu trhy, posedávají turisté, zaměstnanci z radnice utíkají na oběd.

Po polední pauze mířím do radnice za starostou.

Když děláme zpravodajství o nemocnici v Sušici, pan starosta většinou mlčí. Každou chvíli je všechno jinak... Tentokrát mě ale přijal s úsměvem.

Seděli jsme v jeho kanceláři a neformálně jsme se bavili o nemocnici. O tom, co město a jeho obyvatele trápí.

Podle starosty Sušice Petra Mottla (ODS) je vedení města ve svízelné situaci. Připomíná, že nemocnice v roce 1998 po skončení okresních úřadu připadla městu. Už tehdy se hovořilo, že by nemocnice měla zaniknout. V té době ale ještě byli lékaři v aktivní formě, nyní ale přichází doba, kdy odcházejí do důchodu.

Noví lékaři nepřicházejí.

Při jeho slovech si vzpomenu na povzdech paní doktorky z lékárny: Co by tu dělali?

Starosta Sušice celou situaci vnímá z pozice města. "My provozovat nemocnici neumíme, nemáme na to lidi. Pokud je tady někdo, kdo to chce dělat, proč ne?"

V roce 2015 město Sušice pronajalo objekt k provozování zdravotní péče Nemosu. Tehdy měla zájem i Penta, ta se ale do Sušice díky majetkovému vstupu do Nemosu dostala o dva roky později.

"My umíme zajistit dotace na rekonstrukci budov, umíme se postarat o majetek. Proto je nemocnice hezká. Jsme ale 11 tisícové město. Snad žádné jiné takto malé město v Česku nevlastní nemocnici," připomíná.

Starosta přiznává, že problém je s chirurgií. Ta chybí. "Běžte se do nemocnice podívat ve čtyři odpoledne," lakonicky mě vybízí.

Právě uzavření chirurgie naštvalo prakticky všechny v Sušici. Víníkem je podle nich Penta. Ta ale zase namítá, že do Sušice vstoupila až v říjnu 2017, kdy chirurgie byla uzavřena. Nyní funguje aspoň ambulance s pohotovostí.

"Samozřejmě pohotovost město dotuje," přiznává starosta. Radnice se tak dostala pod dvojí tlak. Na jedné straně obyvatelé a pacienti, na druhé straně manažeři z nemocnice, potažmo Penty.

"Ukázali nám novou rozvojovou strategii. Nevypadá to špatně," řekl mi starosta, aby nepřímo potvrdil, že za zavřením chirurgie stojí i peníze. Oddělení prý mělo být ztrátové.

"Je to složité. Byl tu nedostatek chirurgů," naznačil starosta. "To je ale systémový problém celého zdravotnictví, který mi tady v Sušici nevyřešíme."

Lůžková chirurgie se prý má znovu částečně obnovit. Avšak pro plánované výkony...

Podle starosty svojí představu o zdravotní síti má i hejtmanství v Plzni. Plzeňský kraj má vlastní skupinu Nemocnice Plzeňského kraje. Do ní patří i Klatovská nemocnice.

Je možné, že by město vypovědělo smlouvu nájemci? ptám se prvního muže na radnici.

"Možné to je. Právníci se na smlouvu dívali, ale znáte to. Každý vám řekne, že má svůj právní názor. Tlak veřejnosti tu je, aby k vypovězení smlouvy došlo, ale nikdo mi není schopen říci, co bude dál," uzavírá debatu starosta Sušice.

Mezitím proběhlo zastupitelstvo města, dochází změny ve společnosti Nemocnice Sušice o.p.s. Město se snaží znovu přímo získat nemovitý majetek nemocnice. Ve městě koluje apel, aby současné vedení nečinilo nevratné kroky a počkalo se na říjnové komunální volby.

Zdá se, že hlavní téma podzimích voleb je jasné: Boj o nemocnici.

A nebude to jen v Sušici...

Sušice
Sušice
Sušice
Sušice
Sušice
Sušice

Sušice
Sušice
Sušice
Sušice
Sušice
Sušice


Reklama

Hodnocení

2.86 hvězdiček / Hodnoceno: 14x


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře