Rekonstrukce nádražních budov jsou o kus blíže. Vláda odklepla převod

Vlakové nádraží Teplice. Foto: archiv SeveročeskýDeník.cz
Vlakové nádraží Teplice. Foto: archiv SeveročeskýDeník.cz

ČR - Zhruba 1600 nádražních objektů po celém Česku by postupně mohla být převedena z majetku Českých drah na Správu železniční dopravní cesty (SŽDC). Po pondělním (21.12.2015) jednání vlády je k tomuto kroku blíže, i když komplikace se očekávají v řídících orgánech ČD.

Reklama

Stovky nádražních budov chátrají či čekají na rekonstrukci, až se stanou majetkem SŽDC. Státní subjekt, který zajišťuje železniční infrastrukturu, plánuje z evropských dotací v příštích letech investovat do modernizací a oprav miliardy korun.

Aby modernizace objektů mohly začít, musí je vlastnit SŽDC a nikoliv ČD, které jsou vnímány jako jeden z mnoha železničních dopravců využívající infrastrukturu ve vlastnictví státu.

Avšak komplikace jsou v převodu majetku. Zatímco soukromí dopravci požadují bezúplatný převod, České dráhy chtějí miliardy. A o to se hraje.

ČD mají podle návrhu za zhruba 1600 budov získat 3,24 miliardy korun, což je cena stanovená znaleckým posudkem společnosti PricewaterhouseCoopers. I Evropská komise s touto cenou souhlasí. Byly obavy kvůli možnému podezření z neoprávněné podpory, proto se ministerstvo dopravy na EK obrátilo.

Tato cena je podstatně nižší, než samotné ČD požadovaly, původně 6 až 8 miliard korun.

S vládním posvěcením je spokojen ministr Dan Ťok. "Tímto krokem se vytváří předpoklad k dokončení transformace ČD. A myslím si, že je to krok správným směrem a umožní se ČD věnovat svému hlavnímu podnikání, což je osobní přeprava," uvedl pro média.

Aby byl převod objektů dokončen, musí s ním souhlasit řídící orgány dopravce. Pokud se tak stane, SŽDC plánuje v následujících letech investovat přes 8 miliard korun a opravit 200 nejvytíženejších nádraží po celém Česku.

Převod nádraží se neuskuteční u objektů, kde jsou komplikované vlastnické vztahy, což se třeba týká Masarykova nádraží v Praze nebo hlavního nádraží v Brně.

Naopak opravy by se měly uskutečnit třeba v Teplicích, Mostě či Chomutově.

Reklama

Hodnocení

3.5 hvězdiček / Hodnoceno: 2x


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře