Rekonstrukce nádražních budov jsou o kus blíže. Vláda odklepla převod

Vlakové nádraží Teplice. Foto: archiv SeveročeskýDeník.czVlakové nádraží Teplice. Foto: archiv SeveročeskýDeník.cz

ČR - Zhruba 1600 nádražních objektů po celém Česku by postupně mohla být převedena z majetku Českých drah na Správu železniční dopravní cesty (SŽDC). Po pondělním (21.12.2015) jednání vlády je k tomuto kroku blíže, i když komplikace se očekávají v řídících orgánech ČD.

Reklama

Stovky nádražních budov chátrají či čekají na rekonstrukci, až se stanou majetkem SŽDC. Státní subjekt, který zajišťuje železniční infrastrukturu, plánuje z evropských dotací v příštích letech investovat do modernizací a oprav miliardy korun.

Aby modernizace objektů mohly začít, musí je vlastnit SŽDC a nikoliv ČD, které jsou vnímány jako jeden z mnoha železničních dopravců využívající infrastrukturu ve vlastnictví státu.

Avšak komplikace jsou v převodu majetku. Zatímco soukromí dopravci požadují bezúplatný převod, České dráhy chtějí miliardy. A o to se hraje.

ČD mají podle návrhu za zhruba 1600 budov získat 3,24 miliardy korun, což je cena stanovená znaleckým posudkem společnosti PricewaterhouseCoopers. I Evropská komise s touto cenou souhlasí. Byly obavy kvůli možnému podezření z neoprávněné podpory, proto se ministerstvo dopravy na EK obrátilo.

Tato cena je podstatně nižší, než samotné ČD požadovaly, původně 6 až 8 miliard korun.

S vládním posvěcením je spokojen ministr Dan Ťok. "Tímto krokem se vytváří předpoklad k dokončení transformace ČD. A myslím si, že je to krok správným směrem a umožní se ČD věnovat svému hlavnímu podnikání, což je osobní přeprava," uvedl pro média.

Aby byl převod objektů dokončen, musí s ním souhlasit řídící orgány dopravce. Pokud se tak stane, SŽDC plánuje v následujících letech investovat přes 8 miliard korun a opravit 200 nejvytíženejších nádraží po celém Česku.

Převod nádraží se neuskuteční u objektů, kde jsou komplikované vlastnické vztahy, což se třeba týká Masarykova nádraží v Praze nebo hlavního nádraží v Brně.

Naopak opravy by se měly uskutečnit třeba v Teplicích, Mostě či Chomutově.

Reklama
Přidejte se k nám na Facebooku!

Hodnocení

3.5 hvězdiček / Hodnoceno: 2x


Přidat/zobrazit komentáře

» Další zprávy z regionu Česko

Poslední prázdninový týden: Nejdřív tropy, pak déšť Poslední prázdninový týden: Nejdřív tropy, pak déšť
Prezidenta si čeští voliči zvolí v půli ledna 2018 Prezidenta si čeští voliči zvolí v půli ledna 2018
Vydatné bouřky v severních Čechách utnou vysoké teploty Vydatné bouřky v severních Čechách utnou vysoké teploty

Každodenní kolony u Prahy na D8. Řidiči se musí obrnět trpělivostí Každodenní kolony u Prahy na D8. Řidiči se musí obrnět trpělivostí
Na hodinu 180, skoro 28 tisíc měsíčně. I tak třetina německé mzdy Na hodinu 180, skoro 28 tisíc měsíčně. I tak třetina německé mzdy
Zelené autobusy útočí na žluté. Vydělají na tom i Severočeši? Zelené autobusy útočí na žluté. Vydělají na tom i Severočeši?

Policie žádá Sněmovnu o vydání Babiše a Faltýnka. Kvůli Čapímu hnízdu Policie žádá Sněmovnu o vydání Babiše a Faltýnka. Kvůli Čapímu hnízdu
Víte, čím tankujete? EU změní označení benzínu a nafty Víte, čím tankujete? EU změní označení benzínu a nafty
Jak nepřecenit schopnost splácet půjčku? Jak nepřecenit schopnost splácet půjčku?

Brusel si posvítí i na chleba či hranolky. Nařídí teplotní normu Brusel si posvítí i na chleba či hranolky. Nařídí teplotní normu
V okolí Prahy se pohybuje puma. Utekla ze zooparku V okolí Prahy se pohybuje puma. Utekla ze zooparku
V severních Čechách se policie zaměřila na kamiony a autobusy. Hledala i migranty V severních Čechách se policie zaměřila na kamiony a autobusy. Hledala i migranty


Komentáře