Referendum o litoměřické nemocnici je platné a závazné. Otázky a odpovědi

Nemocnice, ilustrační foto. Foto: archiv SeveročeskýDeník.cz
Nemocnice, ilustrační foto. Foto: archiv SeveročeskýDeník.cz

Fámy, spekulace, nedorozumění. Tak lze shrnout "tichou poštu", která po pondělním (11.11.2019) rozhodnutí ústeckého krajského soudu se šíří v souvislosti s referendem o nemocnici v Litoměřicích.

Reklama

Redakce SeveročeskýDeník.cz v přehledu shrnuje podstatu sporu mezi vedením města a přípravným výborem referenda.

Důležitá informace: referendum konané v pátek 8. listopadu 2019 je platné a závazné. Zastupitelstvo města Litoměřice se musí řídit tím, o čem rozhodli voliči v referendu. Tedy zjednodušeně - zastupitelstvo města nesmí prodat nemocnici soukromému subjektu.

To platí i po rozhodnutí krajského soudu, které nerozporuje městské referendum.

Jádro sporu je v tom, že na jaře 2019 přípravný výbor petičního výboru litoměřické nemocnice nejprve uspořádal petici, kterou podepisovali obyvatelé nejen bývalého litoměřického okresu, ale především sbírali podpisy k vyhlášení referenda.

Tohoto sběru podpisů k vyhlášení místního referenda se mohli zúčastnit už pouze jen lidé s trvalým bydlištěm ve městě Litoměřice. Minimální počet podpisů byl splněn a přípravný výbor se poté snažil o atraktivní termín konání referenda.

Na zářijovém zastupitelstvu města nechali hlasovat o konání referenda k nemocnici v termínu krajských voleb, tedy někdy v období října 2020. Důvodem byla obava, že v jiném termínu referendum kvůli nízké účasti nebude platné.

Tento záměr koaliční zastupitelé (ODS, Severočeši Litoměřice, Sport a Zdraví) neakceptovali a naopak odhlasovali vlastní termín vlastního městského referenda na 8. listopadu 2019.

Zatímco město může své referendum vypsat prakticky kdykoliv, pokud jej zastupitelé odsouhlasí, referendum občanů či spolků se může konat až po splnění podmínky získání minimálního počtu podpisů obyvatel dané obce.

Vedení města Litoměřic prosadilo vlastní městské referendum s vlastní otázkou a vlastním termínem.

Petiční výbor mluvil o "ukradeném referendu" a rozhodl se, že podá správní žalobu ke krajskému soudu. Chtěl dosáhnout toho, aby soud posoudil to, zda se zastupitelé nedopustili porušení zákona, když neakceptovali vypsání referenda v termínu krajských voleb v roce 2020.

Krajský soud rozhodl 11. listopadu 2019, tedy tři dny po konání referenda města.

Soud se nezabýval městským referendem - nezrušil ho a ani nemohl. Pouze se zabýval procesními otázkami souvisejícími s referendem petičního výboru.

A rozhodl, že zastupitelé měli odhlasovat konání referenda petičního výboru (na které sbírali podpisy obyvatel města), a to v termínu požadovaném petičním výborem, tedy v době konání krajských voleb v roce 2020.

To potvrzuje v prohlášení i město Litoměřice, které se rozhodlo vyvrátit fámy a spekulace.

"Usnesení Krajského soudu v Ústí nad Labem nemá vliv na platnost a závaznost referenda konaného 8. listopadu a vyhlášeného zastupitelstvem města. Jednání města s Ústeckým krajem o začlenění litoměřické nemocnice pod Krajskou zdravotní budou nadále probíhat. Informace, které se šíří hlavně na sociálních sítích a zpochybňují platnost a závaznost referenda, nejsou pravdivé."

Soud rozhodl, že město Litoměřice musí uspořádat referendum o nemocnici v příštím roce zároveň s volbami do krajského zastupitelstva a položit otázku tak, jak byla přípravným výborem navržena.

Podle soudu nejednoznačnost otázky nedosáhla takové intenzity, aby byla matoucí. Nebylo tak nutné, aby město nahradilo přípravným výborem navržený pojem „veřejnoprávní subjekt“ pojmy „obec, město a kraj“.

Co se týče termínu konání, krajský soud se ztotožnil se závěrem Nejvyššího správního soudu uvedeného v rozsudku ze dne 5. 3. 2015, č. j. Ars 11/2014-42, že při stanovení termínu konání místního referenda je třeba upřednostnit takový termín, jenž zvýší pravděpodobnost, že výsledky referenda budou (co do účasti) platné, což se přirozeně nabízí, koná-li se místní referendum souběžně s volbami.

Zda vedení města využije kasační stížnosti teprve bude předmětem rozhodování.

Také není zřejmé, zda petiční výbor bude trvat na konání svého referenda v termínu krajských voleb v roce 2020.

Ten zatím v prohlášení ocenil, že soud rozhodl ve prospěch petičního výboru a potvrdil tak, že zastupitelé měli vyhlásit referendum petičního výboru a naopak nekonat vlastní referendum.

Účast (přes 52%) totiž překvapila.

Petiční výbor žalobou chtěl zjistit, zda koaliční zastupitelé města postupovali správně či nikolov, a také žalobu vnímali jako pojistku, pokud by účast referenda z 8.11.2019 byla nízká. Cílem bylo, aby se konalo referendum v době konání krajských voleb - nejen kvůli snížení nákladů na konání referenda, ale především kvůli šanci vyšší účasti.

V případě Litoměřic minimální hranice byla 7 tisíc. Nakonec k referendu přišlo přes 10 tisíc lidí.

SOUVISEJÍCÍ: Litoměřice přepisují historii. Nemocnici město nesmí prodat soukromníkovi

Reklama

Hodnocení

4 hvězdiček / Hodnoceno: 2x


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře