Realitní kanceláře nemohou vyloučit zájemce jen kvůli jeho etnickému původu, říká ombudsmanka

Anna Šabatová. Foto: Kancelář veřejného ochránce práv
Anna Šabatová. Foto: Kancelář veřejného ochránce práv

Severní Čechy - Vlastník může odmítnout pronajmout byt Romovi, realitní makléř ne. Tak zní průlomový rozsudek, který vynesl litoměřický okresní soud letos v srpnu. "Testovaným realitním kancelářím jsem vysvětlila, že pokud bydlení nabízejí veřejně, nesmí z možnosti ucházet se o něj dopředu vyloučit zájemce jen kvůli jeho etnickému původu," uvedla pro SeveročeskýDeník.cz ombudsmanka Anna Šabatová. A stejně argumentoval i soud, což vyplývá z vyhotoveného rozsudku.

Reklama

"Osvěžme si společně, o co šlo. V roce 2012 se můj předchůdce, ombudsman Pavel Varvařovský zabýval stížností na diskriminaci ze strany realitních kanceláří vůči romským zájemcům o byty. Podle ní realitní kanceláře odmítaly zájemce ve chvíli, kdy se dozvěděly, že jde o Romy. Ochránce dostal k dispozici výsledky testování, které provedly pracovnice nevládní organizace," popsala veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová.

"Ty se telefonicky dotazovaly realitních kanceláří na možnost pronájmu a sdělovaly přitom, že jsou Romky. Ve chvíli, kdy toto sdělily, pronájem jim byl odmítnut. Po svém nástupu do funkce ombudsmanky v roce 2014 jsem tento rozpracovaný případ převzala a uzavřela ho konstatováním, že takto popsané jednání je v rozporu s antidiskriminačním zákonem," konstatovala ombudsmanka.

Průlomové rozhodnutí vydal litoměřický soudce Jiří Šlapal. Ten řešil kauzu Lenky Balogové, které realitní kancelář Elišky Noskové nechtěla poskytnout pronájem bytu v Lovosicích, protože je Romka. Makléř přitom plnil jen výslovné přání majitele této nemovitosti.

"Testovaným realitním kancelářím jsem vysvětlila, že pokud bydlení nabízejí veřejně, nesmí z možnosti ucházet se o něj dopředu vyloučit zájemce jen kvůli jeho etnickému původu. Tím z hlediska mé působnosti tato kauza skončila," řekla Anna Šabatová.

"Vlastně ne, v letošním roce jsem se setkala se zástupci Asociace realitních kanceláří a společně jsme diskutovali o tom, jak postupovat podle zákona a současně vyhovět majiteli nemovitosti hledajícího nájemníka, který bude platit, nebude byt poškozovat a bude se chovat spořádaně. Právě tohle totiž bylo smyslem celého šetření - dosáhnout ze strany realitních kanceláří pochopení, co je to diskriminace a že nediskriminační jednání neznamená zásah do práv majitelů nemovitostí," dodala ombudsmanka.

ČTĚTE:  Mým úkolem je ověřit, že české orgány a instituce dodržují zákony, mezinárodní úmluvy a další právní předpisy, říká Anna Šabatová

Předseda SBD Krušnohor František Ryba: Situace v Janově se zhoršila po privatizaci městských domů

Reklama

Hodnocení

1.5 hvězdiček / Hodnoceno: 2x


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře