Reakce na Pentu: Desítky výpovědí v roudnické nemocnici. O odchodu uvažují lékaři i v Litoměřicích

Oznámení v Podřipské nemocnici. Foto: archiv SeveročeskýDeník.cz
Oznámení v Podřipské nemocnici. Foto: archiv SeveročeskýDeník.cz

Tým snů, který postavil na nohy Podřipskou nemocnici, jejíž vlajkovou lodí byla chirurgie a porodnice, odchází. Desítky zaměstnanců podalo výpověď jako reakci na plánované převzetí roudnické nemocnice finanční skupinou Penta.

Reklama

Dětské lůžkové oddělení je mimo provoz. Na odchodu jsou lékaři z chirurgického oddělení.

Inzerát na budově Podřipské nemocnice je výmluvný: hledají se lékaři a zdravotní sestry pro všechna čtyři oddělení - chirurgie, interna, dětské a gynekologii.

K tomu lékárníci.

Nastalou situací se bude muset poprat Jakub Zavoral, který nejprve musí vyplatit Josefa Krajníka. Zaplatit mu má podle Vrchního soudu 27 milionů korun.

Zároveň musí řešit napjatou situaci v Podřipské nemocnici.

Nyní již bývalý ředitel Tomáš Krajník odešel a s ním odchází i manažerský "tým snů", který ze ztrátové a podinvestované nemocnice udělal ziskovou firmu a nemocnici, která zvyšovala lékařské výkony a stala se lídrem v porodech v regionu.

"Musíme stabilizovat personální situaci," pronesl v reportáži pro Českou televizi Jakub Zavoral.

Prostor dostala i mluvčí z Penta Hospitals CZ Lenka Holá, která pro ČT řekla, že jako budoucí majitel chtějí nemocnici rozvíjet.

Kdy se tak ale stane, není jasné.

Nejprve musí Jakub Zavoral vyplatit Josefa Krajníka. Ovšem až poté, co nabyde pravomocné rozhodnutí Vrchního soudu platnost. A ani to není zřejmě tečka. Josef Krajník chce využít další opravné prostředky, mezi které patří dovolání u Nejvyššího soudu.

A to není všechno. Do svízelné situace se může dostat nejen Jakub Zavoral, ale případně i Penta Hospitals CZ.

Do kauzy se stále může vložit město Roudnice nad Labem, které může žádat nemocnici zpět do svého vlastnictví. Smlouva mezi městem Roudnice nad Labem a společností Podřipská nemocnice s poliklinikou to umožňuje.

V Litoměřicích o odchodech lékařů rozhodne i referendum

Situaci v Roudnici nad Labem pozorně sledují i lékaři a další personál v městské nemocnici v Litoměřicích.

Tam 8. listopadu 2019 (10 - 20 hodin) proběhne referendum o dalším osudu nemocnice.

Lékaři protestují proti tomu, aby město prodalo nemocnici soukromníkovi. Nejaktivnějším zájemcem je právě Penta Hospitals CZ, která se netajila tím, že by roudnickou a litoměřickou nemocnici nějakou formou propojila.

Dokonce si Penta Hospitals CZ registrovala internetové domény nemocnicelitomerice.cz a podripskanemocnice.cz.

Barbora Vaculíková, šéfka Penta Hospitals CZ, v září 2019 pro Forbes.cz o Podřipské nemocnici uvedla: "Zapadá do našeho konceptu provozovat síť významných regionálních nemocnic, které budou poskytovat pacientům kvalitní a dostupnou zdravotní péči. Nemocnice provozuje úspěšnou internu i chirurgické oddělení. Na vysoké úrovni je rovněž gynekologické a porodnické oddělení, které v minulém roce provedlo rekordních více než 700 porodů."

Jenže to Barbora Vaculíková ještě zřejmě netušila, jaké turbulentní období roudnickou nemocnici čeká...

O propojení Podřipské nemocnice s Litoměřicemi pro Forbes.cz řekla: "Zajímavé by to pro nás s ohledem na roudnickou nemocnici určitě bylo a zájem stále máme. Blízkost zařízení by umožnila celou řadu synergií."

Na tento plán Penty ale nakonec nemusí dojít.

Litoměřičtí politici jsou pod tvrdým tlakem místních obyvatel a narozdíl od manažerů Penty v Litoměřicích žijí.

Navíc odchodem hrozí lékaři z nemocnice. Například primář rehabilitace již odešel. Následovat mohou z dalších oddělení, například chirurgie.

Z rozhovorů s lékaři redakce SeveročeskýDeník.cz zjistila, že čekají na to, zda vedení města bude mít skutečně odvahu nemocnici prodat soukromníkovi. Zároveň potvrdili, že pokud by ji získala Penta Hospitals CZ, jsou připraveni odejít.

SOUVISEJÍCÍ: Na Litoměřicku a Roudnicku sílí odpor proti Pentě. I kauza Gorila ji může obrat o nemocnice

Reklama

Hodnocení

3.26 hvězdiček / Hodnoceno: 43x


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře