Rasistické přešlapy ústeckých krajských politiků? Po Hyťhové perlil i Komínek

Screenshot příspěvku náměstka Jaroslava Komínka. Reprofoto: HlídacíPes.org
Screenshot příspěvku náměstka Jaroslava Komínka. Reprofoto: HlídacíPes.org

ÚSTECKÝ KRAJ - Sedí spolu v krajské koalici a v posledních dnech se postarali o vzrušenou veřejnou debatu na téma rasismus a xenofobie.

Reklama

Tereza Hyťhová je krajskou zastupitelkou a čerstvě zvolenou poslankyní za SPD. Patří mezi iniciátorky zrušení azylového střediska v ústeckých Předlicích.

Ta s nápadem azylové středisko, které v Ústí nad Labem funguje od roku 1994, zrušit, přišla letos v lednu. "Azylové středisko funguje déle, než je na světě paní zastupitelka Hyťhová, která s návrhem přišla jako první, a pokud o něm kraj nevěděl, tak zřejmě proto, že je zcela bezproblémové,“ reagoval tehdy člen krajské rady zelených Petr Globočník.

Tereza Hyťhová se naposledy veřejně vyjádřila i ke kauze teplických prvňáčků.

Lidé se na internetu nevybíravě a hanlivě vyjadřovali o žácích "jiného" původu a nakonec se na síti rozpoutala protiimigrantská bouře. Někteří diskutující posílali děti do "plynu", jiný fejsbukář chtěl do třídy podle svého komentáře házet granát. Případem se již zabývá policie.

Tereza Hyťhová pro Týdeník Směr uvedla, že ty lidi, tedy autory nenávistných komentářů, "vlastně chápe".

"Řekla jsem, že Prosetice znám, protože jsem z Teplic. Takže vím v podstatě, o jakou lokalitu se jedná. Jde mi o to, že mi pan redaktor říkal, že se objevují nějaké narážky na tu fotku, jestli to tak tedy je. Já jsem mu říkala, že ty lidi chápu. A to ne, že bych se jich zastávala, protože já se s tímhle absolutně neztotožňuji. Chápu je z toho důvodu, že dneska je sociální systém nastavený tak, že se zneužívá dávek právě takovými lidmi, kteří nechodí do práce, nechodí ani řádně do školy," uvedla pro Lidovky.cz Tereza Hyťhová.

Nejnověji na podobné téma z jiného důvodu reagoval i krajský náměstek Jaroslav Komínek (KSČM).

Egypťany, kde byl od středy do neděle na krátké dovolené, označil "za opice zrozené z neandrtálců a ostudy civilizace". Poté, co se web HlídacíPes.org začal o výrok na Facebooku Jaroslava Komínka zajímat, příspěvek smazal.

Později se omluvil: "Své vyjádření jsem psal v rozhořčení z okamžité situace. Mohl jsem reagovat samozřejmě umírněněji a proto se za tyto výroky nyní omlouvám."

Hejtman ústeckého kraje a Komínkův stranický šéf Oldřich Bubeníček se odmítl podle ČTK k výroku vyjádřit s tím, že jde o soukromý profil jeho náměstka.

Do problémů kvůli rasistickým výlevům na sociálních sítích se nedávno dostal i další severočeský politik, náměstek ministra průmyslu a obchodu Karel Novotný (ČSSD). Ten v září na Facebooku napsal, že "Cikáni jsou jako medúzy – otravný a k ničemu”. Za svá slova se poté omluvil.

Reklama

Hodnocení

5 hvězdiček / Hodnoceno: 1x


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře