Prý levnější voda... Kraje mohou za podíl ve vodárenské společnosti zaplatit miliardy

Voda z kohoutku, ilustrační foto. Foto: archiv Pixabay.comVoda z kohoutku, ilustrační foto. Foto: archiv Pixabay.com

SEVERNÍ ČECHY - Na první pohled to vypadá zajímavě. Ústecký hejtman Oldřich Bubeníček (KSČM) zdůvodňuje záměr koupit 50,1% podíl od francouzské společnosti Veolia v Severočeských vodovodech a kanalizacích (SčVK) tím, že kraj chce zlevnit cenu vody pro odběratele. Jenže na druhý pohled to může být až příliš drahá "legrace".

Reklama

Jak SeveročeskýDeník.cz již informoval, Ústecký a Liberecký kraj plánují společně odkoupit od Veolie 50,1% podíl v akcicíh ve vodárenské společnosti SčVK, která je dodavatelem pitné vody pro domácnosti a firmy v podstatné části severních Čech.

"Myslíme si, že cena vody je vysoce nadhodnocená. Naším majetkovým vstupem do společnosti to chceme změnit," citovala MF  Dnes záměr ústeckeho hejtmana Oldřicha Bubeníčka.

Nyní se ale ukazuje, že to, co na první pohled vypadá atraktivně, může přijít "pěkně draho".

"Odkup podílu od společnosti Veolia podporuji, je to logický krok. Cena díky tomu ale neklesne, daleko větší vliv na cenu mají třeba daně od státu," komentoval pro IHNED.cz liberecký hejtman Martin Půta (STAN).

První muž Libereckého kraje totiž dramatické zlevnění vody neočekává.

A obchod bude mít ještě mnohem větší dohru. Veolia v případě prodeje svých akcií Ústeckému a Libereckému kraji může podle IHNED.cz inkasovat částku v jednotkách miliard korun.

Další variantou údajně bylo i založení zcela nové společnosti v podobném stylu, jako plánuje Ústecký kraj v případě krajského autobusového dopravce. Tato varianta se prý ukázala jako nejdražší.

Francouzská Veolia už má zkušenosti s prodejem vodárenské společnosti. V roce 2015 její podíl odkoupilo město Plzeň. To zaplatilo zhruba 709 milionů korun.

Pro dokreslení situace. Menšinovým akcionářem s podílem 49,1 procenta je Severočeská vodárenská společnost (SVS), která vlastní vodárenskou síť a je investorem do rekonstrukcí vodárenské infrastruktury. SVS je rovněž akciovou společností, kterou ovládá 458 měst a obcí napříč Ústeckým a Libereckým krajem.

Zbylých 0,8 procent akcií SčVK patří drobným akcionářům.

Ústeckým komunistům v plánech sekundují sociální demokraté, kteří ješte s SPO/SPD tvoří koalici na kraji.

Oficiálně plány připravuje vedení SVS v čele s ředitelem Bronislavem Špičákem. Rozhodovat o další budoucnosti vodárenské společnosti se má na nadcházející valné hromadě akcionářů.

Podle MF Dnes Veolia za devět let inkasovala dividendy ve výši cca 1,5 miliardy korun. Tyto peníze odtekly ze severu Čech k zahraničnímu majitelu Veolie.

SOUVISEJÍCÍ:  Komunisté mění Ústecký kraj. Po autobusech chtějí ovládat i vodárenskou společnost

Reklama
Přidejte se k nám na Facebooku!

Hodnocení

3 hvězdiček / Hodnoceno: 2x


Přidat/zobrazit komentáře

» Další zprávy z regionu Ústecko

Bude Ústecký kraj platit obědy chudým dětem? Bude Ústecký kraj platit obědy chudým dětem?
Ústecko: Konec doplatků na bydlení? Ústecko: Konec doplatků na bydlení?
Co si o Severočeších myslí Plzeňáci? Hezké to opravdu není... Co si o Severočeších myslí Plzeňáci? Hezké to opravdu není...

Na severu Čech se bouřka vyřádila. Padaly i stromy Na severu Čech se bouřka vyřádila. Padaly i stromy
Boj mezi kraji? Plzeňský chce přetáhnout lidi z Ústeckého. A má to zaplatit EU Boj mezi kraji? Plzeňský chce přetáhnout lidi z Ústeckého. A má to zaplatit EU
Opravuje se dálnice D8. Na řidiče čekají hororové kolony Opravuje se dálnice D8. Na řidiče čekají hororové kolony

UJEP se rozroste o stavbu za půl miliardy UJEP se rozroste o stavbu za půl miliardy
Prázdninová lodní linka na Labi pluje o prázdninách šestkrát Prázdninová lodní linka na Labi pluje o prázdninách šestkrát
Dálnice D8 je uzavřena kvůli nehodě! Dálnice D8 je uzavřena kvůli nehodě!

Pátrání po dívce z Ústí je stále marné. Odloží případ policie? Pátrání po dívce z Ústí je stále marné. Odloží případ policie?
Modernizace Negrelliho viaduktu změní cestování do Prahy Modernizace Negrelliho viaduktu změní cestování do Prahy
Mohou zdravotní sestry očekávat dva tisíce navíc? Mohou zdravotní sestry očekávat dva tisíce navíc?


Komentáře