První prezidentský duel: Zeman útočil migrací. Drahoš poukazoval na názorové veletoče

Pražský hrad. Foto: archiv Pixabay.com
Pražský hrad. Foto: archiv Pixabay.com

ČESKO - První prezidentský duel na TV Prima nabídl slovní přestřelky Miloše Zemana a Jiřího Drahoše. Dusno bylo i v hledišti, kde o "bojovou" atmosféru se postaralo především publikum současné hlavy státu.

Reklama

Přestože na Miloši Zemanovi byla znát únava a potíže se vstáváním a chůzí, před televizními kamerami v Hudebním divadle Karlín vypadal jistěji než Jiří Drahoš. Ten sice působil nervóznějším dojmem, avšak slovním výpadům současného prezidenta odolával.

Miloš Zeman zpočátku hovořil o průběhu sestavování vlády. Znovu zopakoval, že i ve druhém pokusu pověří Andreje Babiše sestavením vlády. Učinit tak chce během února 2018. Tentokrát znovu nezopakoval, zda bude požadovat 101 pospisů k vytvoření většinové koaliční vládě. Spekuluje se, že vzniká menšinová vláda ANO a ČSSD za podpory KSČM.

Cílem Zemana je, aby v případě nezvolení nemohl Jiří Drahoš jmenovat jiný kabinet.

"Vítěz voleb nemá automaticky nárok na premiéra, nedovedu si představit, že by premiérem byl trestně stíhaný člověk,” opáčil Jiří Drahoš.

Oba diskutující se bavili i o držení zbraní. Jiří Drahoš prohlásil, že nemá problém se současným zněním legislativy. To Miloš Zeman je pro ústavní zákon, který by zaručil právo na nošení zbraní.

Velkým závěrečným tématem byla migrace. Jiří Drahoš se snažil zpochybnit kroky Miloše Zemana, když upozorňoval, že jako prezident se nijak výrazně nepostaral o omezení migrace.

Miloš Zeman oponoval, že se jednání o kvótách účastnil. Také připomněl větu, kterou údajně řekl německé kancléřce Angele Merkelové. "Když si pozvete nějakého hosta domů, tak ho neposílejte na oběd ke svým sousedům.“

Na to reagoval Jiří Drahoš slovy, že to není politické jednání, ale bonmot.

Oba aktéři televizního souboje se dále přeli o slova Jiřího Drahoše. Miloš Zeman podle očekávání "omlátil o hlavu" výrok Jiřího Drahoše z léta 2017.

Kandidát na prezidenta uvedl, že pro Česko by neměl být problém přijmout 2600 migrantů. Zároveň podepsal výzvu českých vědců, která byla vůči uprchlíkům vstřícná.

"Vy jste podepsal petici, o které tvrdíte, že není výzvou pro přijímání migrantů. Dovolte mi tedy, abych z této petice ocitoval jednu jedinou větu. Do Evropy mají přijít lidé tak, aby jim byla zajištěna svoboda a důstojnost. Není toto výzva?“ zeptal se Zeman Drahoše.

Ten reagoval, že jejich názory na migraci jsou podobné, protože on je také proti kvótám a pro zesílení ostrahy hranic.

SOUVISEJÍCÍ: Komunisté zřejmě podpoří vládu ANO. Bude v ní Andrej Babiš?

Reklama

Hodnocení

3.5 hvězdiček / Hodnoceno: 2x


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře