Prosadit se má úplný zákaz kouření, tvrdí Eva Králíková z Centra pro závislé na tabáku

Eva Králíková. Foto: archiv E.Králíkové
Eva Králíková. Foto: archiv E.Králíkové

ČR - Co by se mělo změnit v české legislativě, aby se snížil počet kuřáků? "Zajistit podstatně vyšší ceny tabákových výrobků, vyšší zdanění, nekuřácké vnitřní veřejné prostory bez výjimek, prodej tabákových výrobků pouze v kamenném obchodě s licencí," říká Eva Králíková, vedoucí Centra pro závislé na tabáku III. interní kliniky 1. LF UK a VFN v Praze.

Reklama

Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) se snaží prosadit absolutní zákaz kouření v restauracích, který měl platit už od začátku roku 2016. Podle všeho tomu tak nebude, i když poslanci po několikměsíčních obstrukcích návrh zákona začali projednávat. Ovšem původně se počítalo, že zákon pošlou do druhého čtení. Nakonec opozice jednání zablokovala.

"Aby se snížil počet kuřáků, neměla by být propagace ani v místě prodeje. A jJednotné balení, to znamená ošklivá krabička, které dominuje obrázkové varování, bez loga," řekla v rozhovoru pro Investigate.cz Eva Králíková.

Někteří hospodští a majitelé restaurací se bojí, že kdyby lidem zakázali ve svém podniku kouřit, klesly by jim tržby. Je jejich strach oprávněný?

Jistě se bude muset někde obměnit skladba návštěvníků, ale globálně tržby v žádné zemi v této souvislosti neklesly, spíše se zvýšily. Také u nás většina populace nekouří a nechodí dnes do nějakého podniku proto, že tam je nakouřeno.

SOUVISEJÍCÍ: Nekuřácký koutek je nesmysl, asi jako kdybychom v bazénu povolili močit jen v jednom rohu a mysleli si, že zbytek vody bude čistý, říká Eva Králíková

Pokud je v restauraci vyhraněná nekuřácká zóna, jsme u stejného problému – kuřáci to přeci stejně dýchají, protože nekuřácké zóny nejsou mnohdy ani v jiné místnosti, ale jen součástí místnosti, kde se kouřit smí.

Jistě, nekuřácký koutek je nesmysl, asi jako kdybychom v bazénu povolili močit jen v jednom rohu a mysleli si, že zbytek vody bude čistý.

Kouření venku, v parcích, na náměstích, na otevřených prostranstvích… Je to v pořádku, omezuje kuřák venku svým kouřením někoho, nebo ne? Měl by i v těchto místech platit zákaz kouření?

Výhledově ano, například v New Yorku to funguje od roku 2011. Ale pro nás jsou teď na řadě vnitřní veřejné prostory.

Reklama

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře