Projekt Medové snídaně do škol zavání skandálem. V medu nabízeném dětem jsou antibiotika

Med. Foto: archiv Pixabay.com
Med. Foto: archiv Pixabay.com

ČR - Skandální příchuť má projekt ministerstva zemědělství Medové snídaně, který je určen pro školáky základních škol. V několika druzích medu od společnosti Včelpo, která měla být dodavatelem medu, byly nalezeny zakázaná antibiotika.

Reklama

V medech od společnosti Včelpo objevila Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) antibiotika, která se v EU nesmí podávat zvířatům. Dávky by neměly být nebezpečné pro lidi, výrobky ale byly staženy. Minulý týden to oznámil ministr zemědělství Marian Jurečka.

A nově byly objeveny antibiotika u dalších druhů medů.

U dalších devatenácti šarží medů od výrobce Včelpo potvrdil konečný laboratorní rozbor přítomnost reziduí antibiotik. Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) nyní zveřejňuje výsledky konfirmačních analýz včetně detailních informací o nevyhovujících vzorcích v tabulce.

"Rozbor potvrdil přítomnost antibiotik streptomycin a sulfonamidů – sulfathiazol, asulfadimidin. Zatím v jednom případě byla potvrzena přítomnost chloramfenikolu. Jedná se o farmakologicky účinné látky, jejichž použití pro léčení včel je v EU zakázáno a rezidua těchto látek se v medu nesmí vyskytovat. Všechny uvedené šarže SZPI odebrala v síti společnosti Kaufland a pozastavila jejich uvádění do oběhu již minulý týden na základě výsledků orientačních zkoušek. Veškeré podstatné informace SZPI předala partnerskému dozorovému orgánu – Státní veterinární správě," uvedla v prohlášení Státní zemědělská a potravinářská inspekce.

Do českého medu se podle kontrolorů dostaly pravděpodobně tak, že ve Včelpu český med míchali s medem dovezeným z Ukrajiny nebo Číny, kde se takové látky prodávat můžou.

Společnost Včelpo nečelí jen podezření z prodeje nebezpečné potraviny, ale i falšování. Medy totiž nesly označení, že jde o český výrobek.

Vadné šarže Dědečkova medu od Včelpa už jsou stažené z oběhu.

Skandál je o to horší, že Včelpo jednalo o dodávku svých medů do projektu Medové snídaně, které se mají pořádat na základních školách.

Včelpo v minulých dnech reagovalo konfrontačně s tím, že zveřejněné informace jsou účelové a používány v rámci konkurenčního boje.

Ministerstvo zemědělství s projektem Medové snídaně si již není jisté. "Zda budeme projekt realizovat či nikoliv, není v tuto chvíli jasné a definitivní," uvedl pro média mluvčí ministerstva Hynek Jordán.

Včelpo vlastní Český svaz včelářů, které je podporováno dotacemi z ministerstva zemědělství.

Zakázaný med od Včelpo
Zakázaný med od Včelpo

Reklama

Hodnocení

5 hvězdiček / Hodnoceno: 1x


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře