Problémoví obyvatelé z Červeného Újezdu jsou pryč. Úředníci je odstěhovali

Areál v Červeném Újezdu. Foto: archiv Pavel Pastyřík
Areál v Červeném Újezdu. Foto: archiv Pavel Pastyřík

Červený Újezd - Bývalý uprchlický tábor v Červeném Újezdu u Bíliny je bez lidí a uzavřen. Pominout by tak mělo nebezpečí, že z oblasti vznikne nové ghetto.

Reklama

"Bylo to velmi složité, ale našli jsme řešení. Obyvatelé toho tábora se přemístili do zařízení poskytující sociální služby," sdělila vedoucí odboru sociálních věcí na krajském úřadě Petra Lafková.

Ti lidé, kteří byli částečně zbaveni svéprávnosti a soudy jim neustanovily opatrovníky, byli přemístěni zpět ke svým rodinám, do léčeben dlouhodobě nemocných, ubytoven nebo do domovů s pečovatelskou službou. Někteří lidé byli umístěni do ústavů a psychiatrických léčeben v Opavě, Kroměříži a Horních Beřkovicích.

Během jara 2014 se v oblasti zvedla nevole a strach, co bude s areálem dál. Majitel se netajil tím, že hledá pro Červený Újezd kupce. Místní se obávali příchodu nepřizpůsobiivých lidí a vznik ghetta. Některé obce z okolí uvažovaly, že areál bývalého utečeneckého tábora odkoupí.

Tak jako nedaleké Hrobčice, pod které Červený Újezd spadá. O koupi areálu se diskutovalo i v nedaleké Bílině.

Nakonec majitel areálu měl potíže s dodavateli služeb. Energetická firma odstřihla areál od elektřiny, přerušena byla dodávka pitné vody i tepla.

Podle krajského radního pro sociální služby Martina Kliky není stále jasno, co s areálem bude. "Územní plán stanovuje v dané oblasti sociální služby. Zabránit vzniku nové ubytovně nelze," uvedl.

ČTĚTE:  FOTO: Strach na Bílinsku. Co bude s areálem pro uprchlíky v Červeném Újezdu?

Reklama

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře