Primátor Mostu Jan Paparega odmítá krajské referendum k prolomení limitů

Jan Paparega. Foto: archiv SeveročeskýDeník.cz
Jan Paparega. Foto: archiv SeveročeskýDeník.cz

Most - Primátor Mostu Jan Paparega (nez. za Severočeši Most) má opačný názor než starostové Litvínova a Horního Jiřetína, kteří si nepřejí prolomit těžební limity. Navíc tvrdí, že není vhodné vypisovat k této otázce krajské referendum.

Reklama

"Krajské referendum za určitých podmínek je na místě. Avšak nedomnívám se, že tohle je ta správná situace pro krajské referendum," uvedl v rozhovoru pro Investigate.cz a SeveročeskýDeník.cz přináší část přepisu (oba weby patří pod jednoho vydavatele MediaShow Group - pozn.red.).

Jaké stanovisko k prolomení limitů má město Most a vy osobně?

Město Most má přijaté usnesení, které podporuje nikoliv prolomení, ale korekci ve vztahu k sociální a ekonomické situaci v Mostě. Vyjadřoval jsem se k tomu i při návštěvě ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka a těší mě, že konečně připustil, že uvažuje o nějaké malé variantě, která by se dotkla Horního Jiřetína.

Co si myslíte o krajském referendu k prolomení těžebních limitů? Myslíte si, že obyvatelé třeba Děčína nevnímají tolik situaci na Mostecku a proto se mohou rozhodovat podle možných zkreslených informací, neboť nevnímají tolik atmosféru a sociální situaci na Mostecku?

Krajské referendum za určitých podmínek je na místě. Avšak nedomnívám se, že tohle je ta správná situace pro krajské referendum. Protože tato problematika se skutečně nedotýká třeba Ústí nad Labem, Děčína. Kvituji s povděkem postoj pana hejtmana Oldřicha Bubeníčka, kterému to není lhostejné, což je logické, neboť kraj jako vyšší územně-samosprávný celek se musí starat o to, jak v jednotlivých regionech kraje je nastavena situace. A nezaměstnanost na Mostecku pana hejtmana trápí. On se také nestydí za postoj k těžbě a podporuje tu otázku, aby se řešila.

Myslíte si, že lidem, kteří na Mostecku žijí, těžba uhlí nevadí? Víte, mám pocit, že otázka řešení nezaměstnanosti se stále oddaluje a není vymyšlen plán, jak tento region ekonomicky změnit. A prolomení těžby je jen další oddálení problému. Co ale za dalších dvacet let?

Souhlasím s vámi. Říkal jsem to i panu ministrovi. Pokud tady nebude to A, což je historicky těžba uhlí, ať nám vláda řekne to B. Co tedy zamýšlí, protože obecná teze: přilákáme sem zahraniční investory, pro mě není odpovědí. To není řešení. Na vládě je, aby učinila rozhodnutí. Je to čistě vládní záležitost. Je to podzákonná norma. Pokud to nepřijmou, já to přijmu, budu to respektovat, ale ať nám, prosím, dají signál i perspektivu pro ty lidi, že tady střední a vyšší třída a samozřejmě i nižší třída obyvatel zůstat. To bych byl rád, ale zatím signály nejsou.

Jaký máte názor na to, že by těžařské společnosti – to se netýká jen Mostecka – měly více platit, resp. odvádět poplatky za nerost do státní pokladny a pak by se to mělo vracet zpět do regionu. Firmy se brání a vedou další paralelní kampaň, že je to ekonomicky poškodí a budou muset propouštět.

Určitě recipročně by to tak mělo být. Mě jen mrzí, že vláda argumentuje tím, že těžařské společnosti – tady na severu – jsou v rukou soukromých subjektů. Historicky to dopustila politická reprezentace v letech minulých. Souhlasím s tím, že by to společnosti měly obyvatelům vrátit. Pokud se nemýlím, tak v rámci horního zákona se už vykomunikovalo v médiích, že poplatek ze získaného nerostu se zvýší dvojnásobně a pan Mládek, což pro mě bylo nové, mně sdělil, že navyšují poplatek, který se vztahuje k tomu území, na němž je dobývací prostor. V současné době je to 100 korun z hektaru a nyní to bude zvýšeno na 1000 korun z hektaru, což v absolutním měřítku není nezajímavé.

Nejste členem hnutí Severočeši, ale jste zastupitelem a primátorem Mostu za hnutí. Ve stejném hnutí i zastupitelem, tedy vaším kolegou, je bývalý primátor a současný poslanec za ANO Vlastimil Vozka. Předpokládám, že pan Vozka i jeho kolega Bronislav Schwarz, který je předsedou Severočechů a jejich poslaneckým asistentem je Jiří Zelenka působící i jako zastupitel Mostu za vaše hnutí, se několikrát vyjádřili, že chtějí prolomit limity. Ovšem jako poslanci za ANO by měli udržet stranickou linii s ministrem životního prostředí Richardem Brabcem a ministrem financí Andrejem Babišem. Ti prolomit limity nechtějí. Jak to vidíte?

Máte pravdu v tom, že máme jako vedení města (Severočeši.cz) blízko k vládě, neboť náš zastupitel je poslanec v poslaneckém klubu ANO (Vozka). V tuto chvíli na to nemohu mít názor, protože pan ministr Mládek, když tady v Mostě byl, byl hodně vyhýbavý a obecný. Řekl mi, že nevidí politickou vůli. On připustil Bílinu, tam nejsou lidská sídla. Území je de facto připravené, není problém bourání domů a přesidlování obyvatelstva. Na druhou stranu, když se pan ministr vyjadřoval k dolu ČSA, tak se vyjádřil, že zřejmě nebude politická vůle. Nevím, co si pod tím mám představit. ČSSD je vládnoucí stranou, je v koalici, má premiéra. Je to samozřejmě složitá otázka, která se musí vnitrostranicky vykomunikovat. Myslím si, že pan ministr přinese nějaké výstupy a to i ekonomické. Sice se vyjádřil, že by malá varianta (zbourání části Horního Jiřetína) byla možná, ale zase nemá ekonomické ukazatele a jestli je to vůbec reálné. Obejití toho území  a vytěžování skrývky…

A vy jste dostali nějaké podklady, které skutečně potvrzují, že to zajistí zaměstnanost? Jsou tu odlišné názory, že to nebude mít přínos, spíše naopak a zaměstnanost to nevyřeší.

Pro region Ústecka jsou ukazatele samozřejmě relevantní a podklady jsme dostali. Mělo je již bývalé vedení města. I pan Vozka, který tady seděl přede mnou, se vyjadřoval kladně jako teď já. Minimálně je to 3 tisíce pracovních míst. Na to jsou navázána další pracovní místa mimo těžařské firmy. V opačném případě hrozí odliv, neboť nebude kupní síla. A myslím si, že některé malé a střední společnosti budou muset skončit. Bude to samozřejmě další odliv mladých lidí, kteří tady v Mostě nebudou mít perspektivu, pokud nám stát nedá nějaký směr.

Celý rozhovor o prolomení těžebních limtů čtěte na INVESTIGATE.CZ. Ať konečně vláda dá Mostu signál, co tu bude, když se neprolomí těžební limity, říká primátor Jan Paparega

SOUVISEJÍCÍ: Limity těžby chrání 4 964 pracovních míst, tvrdí Greenpeace a Horní Jiřetín

Reklama

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře