PŘEHLED. Veřejnou dopravu v Ústeckém kraji čekají novinky

Nové zelené autobusy již jezdí v Ústeckém kraji. Foto: archiv SeveročeskýDeník.czNové zelené autobusy již jezdí v Ústeckém kraji. Foto: archiv SeveročeskýDeník.cz

Ústecký kraj - Nový systém se připravoval více než dva roky a změny přinesou změny v dopravě v Ústeckém kraji. Jedním z cílů nosvého systému podle krajského úřadu je umožnit cestovat na jeden doklad po celém kraji i v městských dopravách a v budoucnu i na železnici.

Reklama

„Koncem roku končí osmileté smlouvy s dopravci a vedení kraje už dlouho připravovalo nové. Ze soutěže vzešli noví dopravci, kteří začnou plnit desetiletou zakázku právě v lednu 2015. Začne platit integrovaný tarif, který propojí několik dopravců v jeden systém, kdy jedinou jízdenkou můžete projet celý kraj bez ohledu na dopravce,“ řekl Jaroslav Komínek, krajský radní pro oblast dopravy.

Městská doprava bude s krajským systémem spolupracovat. První budou Teplice, kde bude od ledna 2015 městská a krajská doprava plně propojena, částečná integrace s ústeckou MHD je dohodnuta pro okolí Ústí nad Labem. Ostatní města se postupně připojí.

V regionální dopravě se opět zavede časové předplatné jízdné. Na sedmi, třiceti a devadesátidenní jízdenku můžete jezdit, kolikrát chcete.

Všechny dosavadní vozy budou nahrazeny novými zelenými autobusy. Jsou nízkopodlažní, klimatizované a vybavené moderním informačním systémem a hlášením zastávek. Je to 240 autobusů a kraj kontroloval jejich výrobu přímo u dodavatelů.

Systém „Doprava Ústeckého kraje“ myslí i na cyklisty, což se projeví až od dubna. V cyklistické sezóně vyjede zhruba 36 linek, kde bude umožněna přeprava cyklistů, což je velký nárůst proti dnešnímu provozu.

"Celkový počet krajských autobusů sice o něco klesl, ale najede se s nimi více kilometrů. Jízdní řády jsou posíleny zhruba o pět procent a na většině linek přibudou nové spoje. Novinkou bude i zastavování na znamení. Autobusy na zavolání umožní obsluhu menších vesnic, kam by pravidelně nezajížděly," uvedl mluvčí kraje Zdeněk Rytíř.

Podle kraje ten, kdo jezdí častěji, bude mít další výhody. Při použití elektronické peněženky se z ní odečte platba menší o 10 procent, než při platbě v hotovosti.

"Výraznou úsporu proti jednotlivým jízdenkám získá cestující s časovou jízdenkou, se kterou může na vybrané trase v určitém časovém období jezdit neomezeně. Kdo jezdí pravidelně do práce po trase, kde ho jízdné stojí 20 korun, zaplatil by za měsíc za jednotlivé jízdy 800 korun. Pokud si koupí časovou třicetidenní jízdenku, přijde ho jen na 520 korun," dodal mluvčí.

ČTĚTE:  Nové zelené krajské autobusy už jezdí po Ústeckém kraji

Reklama
Přidejte se k nám na Facebooku!

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Přidat/zobrazit komentáře

» Další zprávy z regionu Ústecko

Bude Ústecký kraj platit obědy chudým dětem? Bude Ústecký kraj platit obědy chudým dětem?
Ústecko: Konec doplatků na bydlení? Ústecko: Konec doplatků na bydlení?
Co si o Severočeších myslí Plzeňáci? Hezké to opravdu není... Co si o Severočeších myslí Plzeňáci? Hezké to opravdu není...

Na severu Čech se bouřka vyřádila. Padaly i stromy Na severu Čech se bouřka vyřádila. Padaly i stromy
Boj mezi kraji? Plzeňský chce přetáhnout lidi z Ústeckého. A má to zaplatit EU Boj mezi kraji? Plzeňský chce přetáhnout lidi z Ústeckého. A má to zaplatit EU
Opravuje se dálnice D8. Na řidiče čekají hororové kolony Opravuje se dálnice D8. Na řidiče čekají hororové kolony

UJEP se rozroste o stavbu za půl miliardy UJEP se rozroste o stavbu za půl miliardy
Prázdninová lodní linka na Labi pluje o prázdninách šestkrát Prázdninová lodní linka na Labi pluje o prázdninách šestkrát
Dálnice D8 je uzavřena kvůli nehodě! Dálnice D8 je uzavřena kvůli nehodě!

Pátrání po dívce z Ústí je stále marné. Odloží případ policie? Pátrání po dívce z Ústí je stále marné. Odloží případ policie?
Modernizace Negrelliho viaduktu změní cestování do Prahy Modernizace Negrelliho viaduktu změní cestování do Prahy
Mohou zdravotní sestry očekávat dva tisíce navíc? Mohou zdravotní sestry očekávat dva tisíce navíc?


Komentáře