Politická agitace ve školách. Politik Dominik Feri se pohybuje na hraně zákona

Dominik Feri. Foto: archiv SeveročeskýDeník.czDominik Feri. Foto: archiv SeveročeskýDeník.cz

SEVERNÍ ČECHY - V podzimních volbách má kandidovat za TOP 09 do Poslanecké sněmovny, téměř tři roky je radním v Teplicích. A v posledních týdnech objíždí jednu střední školu za druhou. Dominik Feri se tak ocitl na hraně zákona, neboť politická agitace na školách je zakázaná.

Reklama

Jenže není agitace jako agitace. Stačí z politické agitace udělat besedu o politice a tvářit se, že smyslem je mladé lidi přimět přemýšlet o politice.

Školský zákon, tak už to bývá, je docela benevolentní. Politici do škol mohou, vstup zakázaný nemají. Mohou tak předstoupit před studenty a přednášet. Ohlídat, zda už to není jasná politická agitace, to už je úkol pro ředitele škol.

Někteří to řeší tak, že politika raději odmítnou a přednášení studentům mu neumožní. Často se ale ředitelé mohou dostat do křížku právě s politiky, neboť zřizovatelem středních škol bývají většinou kraje a základních škol obce.

Jsou tu ale i případy, kdy politikem kandidujícím do parlamentu je přímo ředitel střední či základní školy. Obvyklé je, že ředitelem je člen nějaké politické strany či hnutí. To samo o sobě není závadné, neboť občan má zase právo být straníkem a účastňovat se politického dění.

Jenže, kdy nastává hranice politické agitky a školní osvětové přednášky?

Když například ředitel ústecké Střední průmyslové školy stavební Vítězslav Štefl kandidoval do Senátu za ČSSD (je i členem), takovou nevoli to nezpůsobilo jako u  jeho tehdejší kolegyně na litoměřickém gymnáziu. Před šesti lety se zde rozhořel spor mezi ředitelkou a rodiči, kteří neváhali v konfrontaci využít i to, že údajně tehdejší ředitelka školy v rámci svých hodin společenských věd děti přesvědčovala, která to strana je vlastně nejlepší. Tehdejší ředitelka byla mimo jiné členkou sociální demokracie.

To je ale minulost.

V současnosti jsou dva politici, kteří aktivně a zcela veřejně ukazují, že jezdí do škol besedovat o politice. Prvním je Václav Klaus ml. a druhým Dominik Feri.

Právě Dominik Feri začal svoji politickou kariéru v severočeských Teplicích, když se jako náhradník v dresu TOP 09 dostal do zastupitelstva. Už před tím hojně využíval především Facebook, aby oslovil co nejvíce lidí.

Nyní má tolik přátel na sociální síti napříč celým Českem, že si toho všimlo i nejvyšší vedení TOP 09 a v lednu 2017 ho jmenovalo jako "ambasadora" strany pro diskusi s nejmladší generací.

Na mladou generaci míří také specifický slib TOP 09 v oblasti kultury. „Mladí lidé do 25 let mají k dispozici poukaz s ročním finančním limitem na návštěvu galerií, divadel, koncertů, muzeí, a kulturních památek,“ napsala strana do svého programového dokumentu.

A Dominik Feri se skutečně snaží. Za rok prý navštívil stovku škol a zvou ho sami studenti.

Beseda je zhruba v délce dvou hodin a dvacetiletý Dominik Feri volí uvolněný styl projevu. A náplň? Vypráví o tom, jak se dostal do politiky, k čemu je magistrát, jak se strany a jednotliví politici propagují.

A aby prakticky své vrstevníky i pobavil, ukazuje jim fotky a vtipy ze sociálních sítí i nezapomene povídání opepřit zábavnými historkami.

Na straně jedné propaguje vlastní osobu, na straně druhé chytře vybraným a vyselektovaným obsahem přednášky "ztrapňuje" politické soupeře.

Avšak ne všude má Dominik Feri dveře otevřené. Jsou ředitelé škol, kteří politika ke studentům nepustí.

Třeba ředitel Střední školy chemické a zároveň předseda Unie školských asociací Jiří Zajíček pro Hospodářské noviny uvedl, že "aktivní politik ve vysoké funkci může být jen těžko objektivní."

"Už dříve mě oslovovali asistenti některých poslanců či senátorů s nabídkou diskusních setkání. Vždycky se dušovali, že to bude mít nepolitický kontext, ale já jsem k tomu nikdy nesvolil," konstatoval.

Politici často zvolí únikovou formulku, že přednáška nebude "politická", ale "odborná". Jednou je to o ekonomice, jindy zase o "zahraniční a bezpečnostní problematice". To je zaklínadlo předsedy Poslanecké sněmovny a vysoce postaveného politika ČSSD Jana Hamáčka. I on jezdí po školách.

Hospodářské noviny oslovily i ústavního právníka Jana Kudrnu. Domnívá se, že politici ve školní budově nemají co dělat. Diskuse, besedy, přednášky - či jak to budeme nazývat - mají probíhat mimo školní prostředí.

"Umím si představit, že si tam jednou začas pozvou nějakého europoslance, aby jim řekl, jak fungují evropské orgány. Ale byl bych s tím opatrný," uvedl.

Reklama
Přidejte se k nám na Facebooku!

Hodnocení

2.77 hvězdiček / Hodnoceno: 13x


Přidat/zobrazit komentáře

» Další zprávy z regionu Česko

Poslední prázdninový týden: Nejdřív tropy, pak déšť Poslední prázdninový týden: Nejdřív tropy, pak déšť
Prezidenta si čeští voliči zvolí v půli ledna 2018 Prezidenta si čeští voliči zvolí v půli ledna 2018
Vydatné bouřky v severních Čechách utnou vysoké teploty Vydatné bouřky v severních Čechách utnou vysoké teploty

Každodenní kolony u Prahy na D8. Řidiči se musí obrnět trpělivostí Každodenní kolony u Prahy na D8. Řidiči se musí obrnět trpělivostí
Na hodinu 180, skoro 28 tisíc měsíčně. I tak třetina německé mzdy Na hodinu 180, skoro 28 tisíc měsíčně. I tak třetina německé mzdy
Zelené autobusy útočí na žluté. Vydělají na tom i Severočeši? Zelené autobusy útočí na žluté. Vydělají na tom i Severočeši?

Policie žádá Sněmovnu o vydání Babiše a Faltýnka. Kvůli Čapímu hnízdu Policie žádá Sněmovnu o vydání Babiše a Faltýnka. Kvůli Čapímu hnízdu
Víte, čím tankujete? EU změní označení benzínu a nafty Víte, čím tankujete? EU změní označení benzínu a nafty
Jak nepřecenit schopnost splácet půjčku? Jak nepřecenit schopnost splácet půjčku?

Brusel si posvítí i na chleba či hranolky. Nařídí teplotní normu Brusel si posvítí i na chleba či hranolky. Nařídí teplotní normu
V okolí Prahy se pohybuje puma. Utekla ze zooparku V okolí Prahy se pohybuje puma. Utekla ze zooparku
V severních Čechách se policie zaměřila na kamiony a autobusy. Hledala i migranty V severních Čechách se policie zaměřila na kamiony a autobusy. Hledala i migranty


Komentáře