Politici chtěli nemocnici v Roudnici zrušit. Nyní se stává vzorem pro ostatní

Roudnická nemocnce. Foto: archiv SeveročeskýDeník.cz
Roudnická nemocnce. Foto: archiv SeveročeskýDeník.cz

Úspěch, který zřejmě nemá obdoby. Odepisovaná Podřipská nemocnice v Roudnici nad Labem, která v roce 2012 byla v obrovské krizi, je v roce 2019 už poněkolikáté ekonomicky fungující nemocnicí. A stává se vzorem pro ostatní nemocnice.

Reklama

Politici i z Litoměřic v roce 2012 o nemocnici v Roudnici nad Labem mluvili s despektem. Z jejich strany byla snaha utlumit akutní zdravotní péči ve městě pod Řípem, a přesměrovat ji do Litoměřic. Měla údajně zůstat jen poliklinika a léčebna dlouhodobě nemocných.

Budovy nemocnice byly ve špatném a podinvestovaném stavu. Navíc kvůli nejistotě, že zdravotní pojišťovny neprodlouží Podřipské nemocnici smlouvy, odcházeli lékaři a dvě oddělení byla dokonce uzavřena.

Skončilo gynekologicko-porodnické a dětské oddělení.

Nemocnice se tak ekonomicky propadla do červených čísel. Ubývali pacienti, tím pádem výkony, nemocnice dostávala od pojišťoveň méně peněz.

Mnoho nemocnic v minulosti tato nepříznivá konstelace položila.

Našel se ředitel

"Teď už nemusím zastírat, že pro mě vstup do nemocnice nebyl jednoduchý. Nemocnice byla ve složité ekonomické situaci," vypráví ředitel roudnické nemocnice Tomáš Krajník, který nastoupil do ředitelského křesla v létě 2013.

Nemocnice získala příslib podepsání smlouv se zdravotními pojišťovnami, avšak musela splnit podmínky. Znovu otevřít porodnici a další oddělení, nalákat pacienty, zvýšit výkony. Ekonomicky se postavit na nohy.

Podřipská nemocnice je soukromá, dva společníci ji koupili od města Roudnice nad Labem poté, co ji měli v pronájmu. Před šesti lety už ale nemocnice měla z části jiného majitele. Vedle Josefa Krajníka poloviční podíl koupil Jakub Zavoral, ústecký podnikatel a politik.

"Město místo pomoci chtělo nemocnici penalizovat za zavřenou porodnici. Postavit dobré zdravotnické kolektivy za této situace nebylo jednoduché," konstatuje Tomáš Krajník.

Nemocnice se potýkala s nedostatkem lékařů, chyběl i primář gynekologicko-porodnického oddělení.

Bez lékařů s atestací nebylo možné zahájit provoz na uzavřených odděleních.

"Přesto se při pohledu zpátky velmi raduji, jak jsem se se situací popral," raduje se Tomáš Krajník.

Z nuly až na 700 porodů za rok

Jak se podařilo nastartovat úspěch? Stav Podřipské nemocnice se začal "lámat" kolem roku 2015 - 2016.

"Podařilo se vybudovat kvalitní týmy, zapojit zaměstnance do vnímání ekonomiky nemocnice a tím umožnit na české podmínky nevídaný rozvoj."

Doslova za zázrak lze považovat znovuotevření porodnice. Ta často bývá prvním oddělením, která nemocnice zavírají, když chtěji "zlepšit" ekonomiku zdravotnického zařízení.

Avšak porodnice může být i ekonomickým motorem nemocnice. To se v případě Roudnice nad Labem stalo.

"Asi jako nejsenzačnější úkaz vidím porodnici, kdy z odepsaného uzavřeného oddělení je porodnice, kterou využívají rodičky z celého Česka. Stala se z ní ekonomicky zajímavá činnost."

V regionu Litoměřicka a Roudnicka dokonce porodnice v Roudnici nad Labem přivádí na svět stále více dětí a v pomyslném žebříčku počtu porodů dokonce překonává i porodnici v Litoměřicích, tak jako za rok 2018.

Přestože porodnice je pro Podřipskou nemocnici úspěch, pro Tomáše Krajníka má hořký konec.

Spolumajitel nemocnice Jakub Zavoral zažaloval Tomáše Krajníka u soudu, a to právě za porodnici. Nemocnice přitom generuje zisky, na kterých se podílí i porodnice. Ta byla v roce 2016 kompletně rekonstruovaná a začala nabízet komfort hotelových služeb. Po této rekonstrukci výrazně stoupl zájem rodiček o Podřipskou nemocnici.

Drtivý tlak

"V kontextu toho všeho je pak pro mě skandální, že jako ocenění této práce i přes několikanásobné zhodnocení hodnoty nemocnice, čelím účelové žalobě, že jsem přestavbou nemocnici poškodil," říká Tomáš Krajník.

Podle ředitele nemocnice je skutečným motivem nátlak na jeho osobu a rodinu.

Spolumajitel nemocnice Jakub Zavoral chce prodat nemocnici finanční skupině Penta, konkrétně Penta Hospitals CZ. To druhý spolumajitel Josef Krajník odmítá. I on byl Jakubem Zavoralem zažalovaný.

I přes tyto "tlaky" Tomáš Krajník řídí nemocnici tak, aby byly investice, zlepšovala se ekonomická situace nemocnice a zvyšoval se počet pacientů a následně výkonů. Tím byla nemocnice stabilním partnerem pro zdravotní pojišťovny.

Tato křehká symbióza byla narušena na jaře 2018, kdy druhý společník Jakub Zavoral prostřednictvím krajského soudu se domohl ustanovení insolvenčního správce do společnosti. Vypadalo to, že nemocnice bude mít od Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) zastaveny platby a nebude na výplaty lékařů, sestrám, dalšímu zdravotnickému personálu i dodavatelům.

"V posledním roce nemocnice zažívá turbulentní dobu, kdy se druhý majitel snaží nemocnici převzít a prodat finanční skupině Penta," vysvětluje Tomáš Krajník.

Opatrovník v roudnické nemocnici již několik měsíců není a soud nepravomocně rozhodl, že Tomáš Krajník nemocnici nepoškodil. Přesto příběh má další nečekané pokračování...

Vzor pro Sušici

Penta figuruje i v případě nemocnice v Sušici. Zde ji získala prostřednictvím společnosti Nemos Sokolov v roce 2017, avšak ke konci srpna 2019 sušickou nemocnici převzalo město prostřednictvím založené firmy Sušická nemocnice s.r.o.

V Sušici tak budou řešit to, co v Roudnici v roce 2012 a v dalších letech. Jak sehnat lékaře, sestavit týmy, otevřít uzavřená oddělení, nalákat pacienty, vylepšit ekonomiku.

Na rozdíl od Roudnice nemusí v Sušici řešit masivní investice do budov, neboť město v minulých letech objekty rekonstruovalo a nemocnice je moderní.

Inspiraci vedení Sušické nemocnice hledá právě v Roudnici nad Labem.

"Management se o ni (o roudnickou nemocnici) zkrátka dobře stará, chová se slušně a otevřeně k zaměstnancům, skvěle funguje i komunikace směrem k občanům, kteří nemocnici přijali za svou, protože si uvědomili, že když zanikne, budou nuceni jezdit za péčí daleko. Chceme postupovat obdobně,“ uvedl pro IDNES.cz jednatel Sušické nemocnice Václav Rada.

Politická hra o Roudnici

Na kvalitní management v Podřipské nemocnici se při setkání se starosty malých obcí Litoměřicka odkazoval i roudnický starosta František Padělek. V Litoměřicích probíhá rovněž nejistota o dalším osudu tamní městské nemocnice. Zájem o ni má rovněž Penta, což se nelíbí zaměstnancům nemocnice.

Dokonce litoměřičtí politici s odkazem na nutnost prodat litoměřickou nemocnici nejlépe soukromému subjektu, o kterém hovoří jako o strategickém partnerovi, ve svých vyjádřeních nepřímo odkazovali na úspěch soukromníka v Roudnici nad Labem. Zároveň ale nepřímo naznačovali, že by se jim líbilo spojení litoměřické a roudnické nemocnice pod jedním majitelem. Spekuluje se právě o Pentě.

Aktuální situace je sice jiná, ale nejasnosti o majitelích nemocnic v Litoměřicích a Roudnici nad Labem zabraňují pověstnemu "klidu na práci". Chybí stabilita.

Tomáš Krajník kritizuje chování vedení města Roudnice nad Labem.

"Přestože jsem se opakovaně snažil žádat město o pomoc, jejich postoj je něčím, co mi radost nedělá. Město snad jako jediné v republice nepřispívá na akutní péči, naopak v městských novinách zdarma věnovalo prostor komerčním článkům finanční skupiny a nechci rozvádět podporu představitelů města pánovi z Ústí nad Labem místo rodákovi, který nemocnici pomohl."

Právě spor spolumajitelů Podřipské nemocnice komplikuje schvalování investic.

"Daří se nám v téměř patové situaci ohledně schvalování investic měnit okna ve zbytku polikliniky, dovybavujeme oddělení a neustále se snažíme zlepšovat komfort pro pacienty a zaměstnance. Máme neustálé nábory lékařů i zdravotních sester," dodává Tomáš Krajník.

A nezapomíná ani připomenout, že i letos bude Podřipská nemocnice v zisku několika milionů korun.

SOUVISEJÍCÍ: Kam jít na chirurgickou operaci a proč

Reklama

Hodnocení

3.55 hvězdiček / Hodnoceno: 20x


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře