Pokud hrozí nebezpečí z teroristického útoku, nezachovávejte si chladnou hlavu, říká Jiří Brančík

Jiří Brančík. Foto: archiv J. Brančíka
Jiří Brančík. Foto: archiv J. Brančíka

ČR - Jiří Brančík, primář psychologického oddělení Vojenské nemocnice Brno, se svému oboru věnuje už pětatřicet let. V 90. letech minulého století zažil vojenskou misi v Bosně. "Všichni víme, že kroky teroristů jsou nepředvídatelné," říká k tématu teroristických útoků.

Reklama

"Já bych obyvatelům poradil, pokud hrozí nebezpečí a obyvatelé to vyhodnocují jako nebezpečí, tak si neudržovat chladnou hlavu. Dělat všechno pro to, aby se nebezpečí odvrátilo. Pokud si budu snažit udržet chladnou hlavu, pokud možno ji ještě chladnou strčit do písku, tak se mi může stát, že budu bez té hlavy,“ říká v rozhovoru pro Investigate.cz psycholog Jiří Brančík.

"Angela Merkelová nemá vůbec koncepční myšlení. Někdo ji nazývá velkou političkou. Já nemám jediný důvod, abych ji takto nazval. To je paní, která je loutkou politického systému, která je bez jakékoliv smysluplné vize, a která se zmítá od rozhodnutí k rozhodnutí. Ona zkrátka neví, kudy kam,“ doplňuje.

"Je důležité pojmenovat, co se stalo, pojmenovat krizi, těžkosti, a potom to racionálně vyhodnotit a zvolit řešení, což samozřejmě zahrnuje také schopnost předvídat, v co se to může vyvinout, co je potřeba udělat a tak dále, čili to je krize. Krize se v současnosti vyskytuje ve společenstvích mnoha zemí Evropy. V podstatě, když se to tak vezme plus minus, tak celá západní část Evropy se momentálně nachází v krizi," konstatuje Jiří Brančík.

"Všichni víme, že kroky teroristů jsou nepředvídatelné. Slovo teror, myslím, vychází z latinského slova terrere, což znamená vyděsit, vyvolat hrůzu, takže teroristický akt má vyvolat nejen strach a hrůzu, ale doslova takový strach, aby společnost hrůzou ztuhla a nebyla schopna jednat, reagovat. Kdyby to bylo předvídatelné, tak neztuhneme hrůzou. Když vám někdo řekne „Já se na tebe chystám, chci ti ublížit.“, tak se na to můžete připravit a bojovat, popřípadě utéct. Rozhodně neztuhnete. Ztuhnete až ve chvíli, kdy jste akt nečekali a to je cíl každého teroristického kroku, a proto jsou ty kroky nepředvídatelné," dodává Jiří Brančík.

ČTĚTE CELÝ ROZHOVOR NA INVESTIGATE.CZ.

Reklama

Hodnocení

3.5 hvězdiček / Hodnoceno: 2x


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře