Pojišťovny mají proplácet péči v německých klinikách. Přijdou české nemocnice o pacienty?
S nadsázkou lze o iniciativě ministerstva zdravotnictví a Ústeckého kraje říci, že "cesta do pekla je dlážděna dobrými úmysly". Zdravotní pojišťovny mají proplácet péči v Sasku, avšak to může poškodit hospodaření českých nemocnic.
Čeští lékaři a zdravotní sestry odcházejí pracovat do Německa, nemocnice a kliniky v Sasku často kvůli blízkosti bývají pro ně magnetem.
Především vyšší platy a často i moderní budovy s kvalitním lékařským vybavením.
Lákadlo i pro českého pacienta.
Jenže v současnosti si český pojištěnec musí zdravotní péči například v Německu zaplatit a teprve poté ji dostane proplacenou od své zdravotní pojišťovny, avšak jen do výše českých cen za výkon. A nebo zvolit komerční zdravotní připojištění.
Ministerstvo zdravotnictví v čele s Adamem Vojtěchem (ANO) v reakci na situaci ve Šluknovském výběžku - kde akutní zdravotní péče pro zhruba 55 tisíc lidí a v sezóně i turisty, může být v důsledku ekonomické situace Lužické nemocnice v Rumburku ohrožena - přišlo s iniciativou přeshraniční spolupráce ve zdravotnictví.
Jinými slovy vybrané kliniky v Sasku mají přijímat české pacienty. Ti nemají v hotovosti platit nic, péči poskytnutou německou nemocnicí proplatí klinice česká zdravotní pojišťovna.
SOUVISEJÍCÍ: V Litoměřicích asi bude referendum o nemocnici. Město má dva scénáře: partnera nebo sloučení
Na tomto principu se podepsáním společného memoranda v Dolní Poustevně ve Šluknovském výběžku dohodli český ministr zdravotnictví Adam Vojtěch a saská ministryně sociálních věcí Barbara Klepschová. U podpisu nechyběl ani náměstek ústeckého hejtmana pro zdravotnictví Stanislav Rybák (KSČM) či zástupci českých zdravotních pojišťoven.
Právě ty jsou dle zákona primárně zodpovědné za zajištění zdravotní péče pro své pojištence.
Pojišťovny chtějí německým klinikám upravit úhradové podmínky
Například Revírská bratrská pojišťovna (RBP) si již otevřela ve Šluknově kancelář. Láká nové pojištence na to, že jim bude proplácet zdravotní péči v celém Německu.
O své pojištence se chce postarat i Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP).
"V komisi upravíme úhradové podmínky, za kterých bude péče poskytnuta. Je tady česká výše úhrady a německá, to vyřešíme. Domluvíme se s německou stranou na výši úhrad tak, aby pojištěnec nemusel platit žádné horentní doplatky," řekl podle Děčínského deníku náměstek VZP David Šmehlík.
Dosud pojišťovny kromě Rumburku, kde je ale situace poměrně vážná a další vývoj s Lužickou nemocnicí nejasný, doporučovaly návštěvu nemocnic v Děčíně či České Lípě. Do těchto nemocnic by pacienty ze Šluknovska musela vozit i záchranná služba, což by zejména z časových důvodů bylo komplikované. Dosud vozí akutní případy do Rumburku.
Do Rumburku či Chomutova ne, raději do Sebnitz a Annabergu
Současná praxe je ta, že pacient například s podezřením na infarkt z Dolní Poustevny je odvážen do Rumburku. Nově by mohl být převezen do 5 kilometrů vzdálené nemocnice v Sebnitz, kde navíc jsou i čeští lékaři či zdravotní sestry.
Obdobně si to představují i ve Vejprtech, které leží v Krušných horách přímo na hranici s Německem. Podle tamní starostky Jitky Gavdunové (ODS) by přivítali iniciativu rozšířením stejné praxe plánované pro Šluknovský výběžek i pro další oblasti v Česku a Sasku.
Konkrétně nemocnice v Annabergu, kde jsou rovněž čeští lékaři, je od Vejprt vzdálena jen 10 kilometrů. Nyní pacienti dojíždějí buď do Chomutova či Kadaně.
V Dolní Poustevně při podpisu memoranda ministr Adam Vojtěch řekl, že v plánu je rozšíření pro další oblasti v Ústeckém a Karlovarském kraji, aby čeští pacienti mohli využívat i další kliniky v Sasku.
Memorandum má umožnit i to, že němečtí pacienti za stejných podmínek mohou využívat české nemocnice.
Začátek konce pro české nemocnice?
A přestože se iniciativa tvoří zejména kvůli situaci ve Šluknovském výběžku, aby pro tamní obyvatele byla zajištěna zdravotní péče, nemůže být omezena jen pro oblast či jen pro některé obyvatele Česka.
"Jestli se záměr prosadí, tak logicky pacient z Děčína raději využije nemocnici v Pirně. Nemusí jezdit ani do Ústí nad Labem. Zdravotní pojišťovny navíc budou platit vyšší částky v eurech než české nemocnici. Považuji to za začátek konce pro české nemocnice. Do Německa odcházejí lékaři a sestry. Nyní máme čekat i odliv pacientů?" komentoval pro SeveročeskýDeník.cz manažer jednoho zdravotnického zařízení.
Které nemocnice v Sasku budou začleněny do systému přeshraniční spolupráce a jaké výkony akutní a plánované medicíny a v jaké výši budou propláceny českými pojišťovnami, to se teprve bude rozhodovat.
Po podepsání memoranda má ustanovená komise stanovit, jak celý systém bude fungovat.
SOUVISEJÍCÍ: Lidé ze Šluknovského výběžku mají jezdit do nemocnic v Sasku